Pałac Stoszyce

Jadąc dzisiaj do pracy trochę okrężną drogą, bo przez Kąty Wrocławskie, ku mojemu zaskoczeniu wśród drzew zamajaczył mi pałac.

pałac Stoszyce 10 767x1024 Pałac Stoszyce
Widok z drogi na pałac Stoszyce

Stoszyce, bo o tej wsi mowa zajmowane były przez zakon klarysek, po sekularyzacji dobra ziemskie przejął Hoffman, który w XIX wieku wybudował zespół pałacowo – folwarczny. Oczywiście po II Wojnie Światowej w części gospodarczej urządzono PGR, a jego pracowników zakwaterowano w pałacu. I jak to bywa, gdy hołotę w gumofilcach wpuścimy na komnaty, pałac popadł w totalną ruinę. W 2011 roku jeszcze mieszkali tu ludzie, jednakże pałac sprzedano.

O nadziejach sprzedaży można przeczytać w artykule z 2009 roku TUTAJ. Planowano hotel, a może dom mieszkalny. Niestety pałac Stoszyce popada w totalną ruinę. Nawet już nikt tu nie mieszka, a  pałac zdobią tablice, że obiekt przeznaczony do rozbiórki. I po raz kolejny zabytek wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa (zespół pałacowy, 2 poł XIX, nr rej.: A/3835/671/W z 4.06.1993 ) znika. Zupełnie tego nie rozumiem. I niech mi nikt nie mówi, że taka jest kolej rzeczy, bo nie jest. To tylko i wyłącznie nasze zaniedbanie. Jestem tym przerażona.

Archiwalne zdjęcie pochodzi ze strony http://dolny-slask.org.pl/

pałac Stoszyce 9 1024x767 Pałac Stoszyce
Zabudowania folwarczne, za fotografem pałac Stoszyce

Zabudowania folwarczne przy pałacu:

Ruiny pałacu na mapie:

Loading map...

loading Pałac Stoszyce

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.