Zapora w Karpaczu – wpis gościnny

Jako że trochę cicho na Dolnośląskim Podróżniku, co spowodowane jest nieco nagromadzonymi sprawami praco-prywatnymi (cóż sezon świąteczny się zbliża), zatem zapraszam na gościnny wpis wprost z Karpacza. Dziś nieco splendoru chce od Was otrzymać Konrad Stępniewski – przyjaciel, rodowity (pod)karpaczanin, znawca swojego regionu.

Nasza Podróżniczka ostatnio lubuje się w tematach o zaporach, a że kiedyś tu razem z pewnym Wojciechem troszkę nabroiliśmy i nikt nam za to ucha nie nakręcił, więc pozwolę sobie znowu tutaj wrzucić swoje 3 grosze, a może trochę sławy i chwały mi przypadnie 😉

Było wspomniane w poprzednich wpisach o zaporach, że powstały one po powodziach, które nawiedziły Dolny Śląsk w końcu XIX i na początku XX wieku. Kolejną z nich jest zapora w Karpaczu.

Zapora w Karpaczu 2 550x368 Zapora w Karpaczu   wpis gościnny

Znajduje się ona na rzece Łomnicy. Powstała w latach 1910-1915. Bezpośrednią przyczyną jej wybudowania była katastrofa z 1897 roku. Wywołana została przez nadmierną wycinkę drewna w górach, przez co ziemia nie była w stanie wchłonąć olbrzymich mas wody. Skutkiem powodzi było odcięcie od świata dużej części miasta, niektórych domostw nawet na 5 dni. Aby na przyszłość zapobiec podobnym kataklizmom zaostrzono gospodarkę leśną i postanowiono wybudować omawianą zaporę.

Zapora w Karpaczu 3 550x368 Zapora w Karpaczu   wpis gościnny

Zapora w Karpaczu zbudowana z bloków naszego rodzimego granitu. Jej korona ma 105 metrów długości i przebiega nią czerwony szlak prowadzący z miasta na Grabowiec. Zbiornik wodny, który tworzy zapora obecnie jest niewykorzystany, ale po wybudowaniu zapory i w pierwszych latach powojennych można było się tam kąpać, pływać kajakiem, a zimą jeździć na łyżwach. Do lat 70 przy zaporze istniała restauracja, aktualnie w jej miejscu stoi lokal działający jedynie sezonowo. Dookoła zapory i zbiornika wodnego poprowadzona jest ścieżka spacerowa, którą warto przejść ze względu na ciekawe plenery.

Zapora w Karpaczu 1 550x368 Zapora w Karpaczu   wpis gościnny

U stóp zapory umiejscowiona jest Mała Elektrownia Wodna, jednak od dawna nie działa. Jest to druga elektrownia wodna w Karpaczu. Pierwsza i zdecydowanie większa znajduje się w Białym Jarze.

Zapora w Karpaczu 4 550x361 Zapora w Karpaczu   wpis gościnny

Fot, tekst Konrad Stępniewski

Ja (Podróżnica) dodam od siebie, że karpacka zapora to pierwsza tego typu budowla na jaką w sumie nie weszłam jako podstawówkowy czwartoklasista. Strach był nie do ogarnięcia – zupełnie nie wiem dlaczego 😉

Zapora w Karpaczu na mapie: