Wystawa 70-lecia polskiego osadnictwa

W niewielkiej miejscowości Walim, o którym pisałam we wpisie o upadłych Zakładach Przemysłu Lniarskiego pojawiła się nowa atrakcja turystyczna Gór Sowich. Mianowicie w niezwykły sposób postanowiono upamiętnić 70-lecie polskiego osadnictwa, wykorzystując znalezione na strychu klisze z fotografiami wykonanymi w latach 1947-53  przez Filipa Rozbickiego.

Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa 3 413x550 Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa

Filip Rozbicki to żołnierz 1. Armii Wojska Polskiego, uczestnik walk o Berlin, był pierwszym powojennym organistą w kościele katolickim w Walimiu. Był także jednym z pierwszych osadników tutejszych ziem. A przede wszystkim miłośnikiem fotografii. Po jego śmierci na strychu jego domu podczas porządków znaleziono 120 klisz zawierających zwykłe fotografie mieszkańców i panoram Walimia.

Filip Rozbicki 413x550 Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa

Grób Filipa Rozbickiego 413x550 Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa
Grób Filipa Rozbickiego

Szesnaście z ponad ośmiuset znalezionych fotografii przedstawiających mieszkańców Walimia umieszczonych jest w różnych miejscach wsi, w miejscu gdzie wówczas stał fotograf. Pozostałe fotografie sukcesywnie pokazywane są na specjalnie stworzonej stronie na Facebook.

Najważniejszym punktem wystawy jest kamień z tablicą pamiątkową przy Parku Jordanowskim w Walimiu. Obok niego znajduje się fotografia twórcy fotografii.

Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa 8 550x413 Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa

Twórcą całego przedsięwzięcia natomiast, począwszy od wywoływania fotografii do organizacji wystawy i promocji wydarzenia jest Łukasz Kazek – Radny Walimia.

Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa 6 550x413 Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa

Jedyną wadą wystawy jest brak mini przewodnika z mapą. Na razie w takiej formie jak obecnie z wystawy mogą się cieszyć się jedynie mieszkańcy. Turyści mogą mieć problem z lokalizacją tych niezwykłych fotografii, gdyż niektóre umiejscowione są w najróżniejszych zakamarkach Walimia. Ale i tutaj pojawia się światełko w tunelu, gdyż walimscy urzędnicy szykują specjalny folder z mapką, miniaturkami zdjęć i ich opisem. Jeśli się pojawi ta publikacja niezwłocznie o tym poinformuję.

Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa 413x550 Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa

Niezwykły artykuł o znalezionych kliszach:
http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/120-klisz-ze-zdjeciami-sprzed-70-lat-odnaleziono-podczas-porzadkow-obraz-swiata-ktorego-juz-nie-ma,494229.html

Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa 7 413x550 Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa

Wystawa 70-lecia polskiego osadnictwa na mapie, ponieważ nie znalazłam wszystkich zdjęć, na mapie pokazuję wspomniany kamień z tablicą i zdjęciem autora zdjęć: