Wystawa 70-lecia polskiego osadnictwa

W niewielkiej miejscowości Walim, o którym pisałam we wpisie o upadłych Zakładach Przemysłu Lniarskiego pojawiła się nowa atrakcja turystyczna Gór Sowich. Mianowicie w niezwykły sposób postanowiono upamiętnić 70-lecie polskiego osadnictwa, wykorzystując znalezione na strychu klisze z fotografiami wykonanymi w latach 1947-53  przez Filipa Rozbickiego.

Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa 3 413x550 Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa

Filip Rozbicki to żołnierz 1. Armii Wojska Polskiego, uczestnik walk o Berlin, był pierwszym powojennym organistą w kościele katolickim w Walimiu. Był także jednym z pierwszych osadników tutejszych ziem. A przede wszystkim miłośnikiem fotografii. Po jego śmierci na strychu jego domu podczas porządków znaleziono 120 klisz zawierających zwykłe fotografie mieszkańców i panoram Walimia.

Filip Rozbicki 413x550 Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa

Grób Filipa Rozbickiego 413x550 Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa
Grób Filipa Rozbickiego

Szesnaście z ponad ośmiuset znalezionych fotografii przedstawiających mieszkańców Walimia umieszczonych jest w różnych miejscach wsi, w miejscu gdzie wówczas stał fotograf. Pozostałe fotografie sukcesywnie pokazywane są na specjalnie stworzonej stronie na Facebook.

Najważniejszym punktem wystawy jest kamień z tablicą pamiątkową przy Parku Jordanowskim w Walimiu. Obok niego znajduje się fotografia twórcy fotografii.

Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa 8 550x413 Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa

Twórcą całego przedsięwzięcia natomiast, począwszy od wywoływania fotografii do organizacji wystawy i promocji wydarzenia jest Łukasz Kazek – Radny Walimia.

Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa 6 550x413 Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa

Jedyną wadą wystawy jest brak mini przewodnika z mapą. Na razie w takiej formie jak obecnie z wystawy mogą się cieszyć się jedynie mieszkańcy. Turyści mogą mieć problem z lokalizacją tych niezwykłych fotografii, gdyż niektóre umiejscowione są w najróżniejszych zakamarkach Walimia. Ale i tutaj pojawia się światełko w tunelu, gdyż walimscy urzędnicy szykują specjalny folder z mapką, miniaturkami zdjęć i ich opisem. Jeśli się pojawi ta publikacja niezwłocznie o tym poinformuję.

Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa 413x550 Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa

Niezwykły artykuł o znalezionych kliszach:
http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/120-klisz-ze-zdjeciami-sprzed-70-lat-odnaleziono-podczas-porzadkow-obraz-swiata-ktorego-juz-nie-ma,494229.html

Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa 7 413x550 Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa

Wystawa 70-lecia polskiego osadnictwa na mapie, ponieważ nie znalazłam wszystkich zdjęć, na mapie pokazuję wspomniany kamień z tablicą i zdjęciem autora zdjęć:

Loading map...

loading Wystawa 70 lecia polskiego osadnictwa

10 thoughts on “Wystawa 70-lecia polskiego osadnictwa

  1. Bardzo lubie takie stare fotografie, mysle, ze to bardzo dobry pomysl by przyblizyc to wydarzenie, ten skrawek naszej historii, bo chyba wielu ludzi lubi ogladac stare fotki. Wlasnie czesto slyszymy takie historie, ze ktos fotografowal (jako amator), a po jego smierci znaleziono klisze z fotkami i okazalo sie, ze nie tylko to wspanialy slad z historii jakiegos okresu, ale dopiero wtedy tez doceniono samego fotografa. Pozdrawiam serdecznie Beata

  2. Ciekawy pomysł. Największe wrażenie zrobiły na mnie stare zdjęcia w Vajont. To miejsce gdzie pękła zapora zmiatając całe miasteczko wraz z jego mieszkańcami. Dziś w miejscowości porozstawiane są ryciny starego miasteczka i można porównać na miejscu jak kiedyś wyglądało.

  3. rewelacyjny pomysł! a tym bardziej, że temat mimo wszystko trochę cieżki, więc fajnie pokazać takie zwykłe życie ludzi w tamtych czasach. Czekam na mapkę, bo tak sie zawsze najlepiej zwiedza!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.