Jak bezpiecznie podróżować z psem

Podróżowanie z czworonożnym pupilem stało się już powszechne. Wyjeżdżając na krótki urlop czy dłuższy wyjazd, zupełnie nie wyobrażamy sobie zostawić psa w hotelu dla zwierząt. Warto jednak wiedzieć, że aby pies mógł komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie jeździć samochodem, konieczne jest wdrożenie nie tylko kilku ważnych zasad, ale również wyposażenie auta w niezbędne akcesoria. Sprawdź, jak przygotować się do podróżowania z psem.

Co mówią przepisy polskiego prawa? 

Okazuje się, że nie ma precyzyjnych przepisów, które odnoszą się do przewozu psów samochodem. Trzeba jednak zauważyć, że podróżowanie z czworonogiem musi odbywać się w sposób bezpieczny, który nie zagraża kierowcy, pasażerom oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Przede wszystkim, należy odpowiednio zabezpieczyć psa na wypadek ostrego hamowania. Za przewożenie pupila w aucie w sposób zagrażający w ruchu drogowym, na kierowcę pojazdu mechanicznego może zostać nałożony mandat w wysokości 200 złotych. 

Akcesoria do przewożenia psa

Pies może podróżować na tylnych siedzeniu. Najlepiej, jeśli zastosuje się w tym celu specjalny fotelik samochodowy z pasami bezpieczeństwa. Można go nabyć w dobrych sklepach zoologicznych, a przy wyborze warto uwzględnić przede wszystkim wielkość i rasę czworonoga.

Do podróżowania przydaje się również mata do auta dla psa. Ta pozwala dodatkowo chronić tylne siedzisko przed zabrudzeniami. W tej najlepszej wersji posiada specjalne zapięcia, które można połączyć z pasami bezpieczeństwa. 

Jeszcze inny sposób na bezpieczną jazdę z psem, to przypinanie go do pasów bezpieczeństwa za pomocą specjalnych szelek, podróżowanie, kiedy pies przebywa w klatce albo transporterze. 

Jak widać, sposobów na podróż z psem samochodem w pełnym bezpieczeństwie jest co najmniej kilka i można wybierać je wedle indywidualnych preferencji. 

Dodatkowe gadżety przydatne podczas podróży z psem

Samo zabezpieczenie zwierzęcia to jeszcze nie wszystko, ponieważ warto zadbać także o komfort pupila w czasie jazdy. Pamiętaj, że niektóre psy wprost uwielbiają jazdę samochodem, dla innych będzie to ogromny stres. 

Zawsze dobrze jest zabrać ze sobą podkład higieniczny na wypadek różnego rodzaju niesprzyjających okoliczności. Musisz wiedzieć, że niektóre psiaki cierpią na chorobę lokomocyjną. Przyda się również turystyczna miska na wodę albo specjalna butelka z dozownikiem. 

Co więcej, do samochodowej apteczki warto włożyć dodatkowy bandaż czy środki dezynfekujące ewentualne rany. 

Konieczne jest spakowanie wszystkich dokumentów psa. W podróż zabierz książeczkę zdrowia pupila, a do obroży przypnij tzw. adresówkę, na wszelki wypadek, gdyby pies zgubił się w nieznanym miejscu.

Jeśli planujesz dalszą podróż albo wyjazd poza granicę Polski, upewnij się, jakie warunki trzeba spełnić, aby pies mógł wjechać razem z Tobą. Konieczny jest na pewno pakiet aktualnych szczepień, niektóre kraje wymagają również chipa, a zwierzę może odbyć czasową kwarantannę. Obowiązkowo sprawdź warunki wjazdu na terytorium danego kraju przed rozpoczęciem podróży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here