Obóz taneczny dla dzieci

Czasem rodzice siedmio czy ośmiolatków zastanawiają się kiedy i na jaką pierwszą kolonię wysłać swoje dziecko. Wiadomo, że w tym wieku jeszcze w stu procentach to rodzice decydują o formie wakacji swojego dziecka, o profilu wyjazdu i o tematyce kolonii. Oczywiście powinni przy tym wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka, jego chęci i umiejętności. Nie każde dziecko odnajdzie się na obozie piłki nożnej, nie każde odnajdzie się też na kolonii malarskiej. Jednak obóz taneczny jest raczej uniwersalny – dla dziewczyn i chłopaków, dla dzieci i młodzieży w każdym wieku – jest to feta niemal dla każdego. Oprócz oczywiście tych dzieci, które wybitnie nie lubią tego rodzaju zajęć.

Gdy dziecko ma około ośmiu lat, zwykle to czas na pierwszą kolonię. Radzimy, by był to wyjazd ogólny (przygodowy, z fabułą, bajkowy) lub właśnie ruchowy – a obóz taneczny dla dzieci świetnie spełnia te kryteria. Zwykle większość grup to dziewczynki, ale chłopcy też uczestniczą w tych wyjazdach. W grupach młodszych zazwyczaj jest nauka tańca ogólnego, ruchów, ekspresji scenicznej, oswajanie ze sceną, tańcem, innymi tancerzami i publicznymi występami. Nie tyle ważne jest opanowanie odpowiednich kroków i układów, nauczenie stylu, co polubienie tej aktywności przez dzieci, aby chciały kontynuować naukę tańca w przyszłości.

Instruktorzy na obozie tanecznym dla dzieci to najczęściej ludzie młodzi, mający świetny kontakt z podopiecznymi. Są dla uczestników wzorem, ostoją i służą im swoją pomocą. Wybierani są tak, by była pewność, że ich misją jest praca z dziećmi i przekazywanie umiejętności tanecznych w ciekawy sposób. Obóz taneczny dla dzieci różni się bowiem od obozu młodzieżowego – na tym dziecięcym jest mniej godzin zajęć, są one prowadzone w formie luźniejszej, przeplatane zabawą, a dzieci mają często przerwy na odpoczynek, napicie się wody czy chwilowe poleniuchowanie.

 …kolonie dla dzieci – pod nadzorem najlepszej kadry!

Praca z dziećmi jest zupełnie inna niż z młodzieżą, zatem ważna jest grupa wiekowa wyjazdu, który wybierzemy. Wysoką i dojrzałą emocjonalnie 11-latkę warto wysłać na przykład do grupy ciut starszej, by nie nudziła się z siedmiolatkami. Tak samo, umiejącą tańczyć, ale malutką dziewczynkę 9-letnią nie warto wysyłać do starszej grupy, bo mimo umiejętności tanecznych – nie odnajdzie tam koleżanek i nie będzie zachwycona. Chłopcy zwykle dojrzewają trochę później, zatem 11 czy 12-latek spokojnie zazwyczaj odnajduje się w młodszej grupie.

 … czy moje dziecko wytrzyma tak długo bez mamy i taty?!

Obóz taneczny (https://www.kogis.pl/rodzaje-obozow/taneczne/) dla dzieci trwa zwykle jedenaście lub dwanaście dni, to doskonały czas, by na długo nie oderwać dziecka od rodziny, a jednocześnie, aby zdążyło ono się zaaklimatyzować na kolonii, zacząć się dobrze bawić i znaleźć znajomych. Czasem rodzice młodszych obozowiczów robią ten błąd, że po pierwszym płaczu dziecka na obozie tanecznym dla dzieci – po prostu jadą po dziecko i je zabierają do domu. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, bo właśnie przez pierwsze 2-3 dni dziecko ma prawo zatęsknić i popłakać wieczorem, to jest naturalne, a kadra kolonii wie, jak na to reagować – zazwyczaj po prostu utuli dziecko, chwilę porozmawia i poczyta bajki przed zaśnięciem. Po trzecim dniu obozu problem niemal zawsze znika, a dziecko, choć oczywiście tęskni za rodzicami, to już odnajduje się w nowej rzeczywistości i umie się cieszyć z wycieczek, zabaw i całego pobytu. Tak więc pierwsze trzy dni zawsze musimy przeżyć, cięższe są one często dla mamy lub taty, niż dla dziecka. Jednak “przetrwanie dzielnie” pierwszej kolonii daje niemal gwarancję, że dziecko będzie chciało za rok pojechać znów na taki wyjazd.

 … lato na kolonii to nie tylko taniec!

Co się robi na obozie tanecznym dla dzieci? Oprócz nauki tańca – codziennie, przez dwie lub trzy godziny, są jeszcze oczywiście inne aktywności. Dzieci mają wycieczki – piesze i autokarowe, odwiedzają ciekawe miejsca w rejonie, do którego przyjechały na wakacje, poznają lokalną kulturę, zwyczaje, zabytki i przyrodę. W grupach dziecięcych sporo zajęć i zabaw jest na łonie natury – wszelkie gry zespołowe, podchody, gry terenowe czy zabawy mogą odbywać się w terenie, czyli na polanie w lesie, na łące, na piaszczystym boisku, czy na plaży. Co roku organizatorzy prześcigają się też w atrakcyjnych nowościach – ścianki wspinaczkowe, zawody na tyrolce, zajęcia w parku linowym, tor saneczkowy czy euro-bungee to tylko niektóre z propozycji dla dzieci żądnych wrażeń. Obóz taneczny dla dzieci też często ma te fakultety – nad jeziorem nie może na przykład zabraknąć kajaków, łodzi, rowerków wodnych czy wodnego placu zabaw.

Rozwój, radość i zdrowie!

Taniec to jeden z bardziej rozwijających wszechstronnie sportów – warto zaszczepić w dziecku od najmłodszych lat miłość do tej dyscypliny. Taniec pozwala ćwiczyć wszystkie partie mięśni, daje dużo satysfakcji, ukojenia, radości, niweluje stres oraz jest też czynnikiem ułatwiającym kontakty społeczne i życie w społeczności. To wszystko są olbrzymie jego atutu i dlatego obóz taneczny dla dzieci to fantastyczna propozycja na pierwsze i kolejne samodzielne wakacje Twojego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here