Jakie są najczęstsze awarie samochodów jesienią

Jesień to trudna pora roku zarówno dla kierowców, jak i samochodów. Niesprzyjająca aura nie tylko wpływa na pogorszenie warunków drogowych, ale również ujawnia wiele usterek w naszych samochodach – takich, które nie dały o sobie znać latem. O jakich awariach mowa? Odpowiadamy!

Uwaga na opony

Jako że są to jedyne elementy mające bezpośredni kontakt z nawierzchnią, na opony wpływa zarówno spadek temperatury, jak i stan dróg. Z tych powodów w zimnych i deszczowych okresach, takich jak jesień, zużycie jest często większe i może sprzyjać pojawianiu się pęknięć. Dodatkowo śliskie jesienne drogi powodują nierównomierne zużycie opon. Nierówności te mogą wpływać na przyczepność i stabilność pojazdu, dlatego ważne jest, aby w porę je skorygować. 

Wspomniane okoliczności zmniejszają kontrolę kierowcy nad pojazdem i zwiększają szanse na wypadek. Aby temu zapobiec, najlepiej jest upewnić się, że głębokość bieżnika opon zawsze przekracza 1,6 mm, co jest limitem prawnym. Dla większego bezpieczeństwa zaleca się, aby była ona większa niż 2 mm.

opony

Zużycie klocków i tarcz hamulcowych

Jesienne warunki stawiają większe wymagania przed układem hamulcowym, co przekłada się na przyśpieszone zużycie klocków i tarcz hamulcowych. Z tego powodu  hamulce nie zareagują zgodnie z oczekiwaniami, zwiększając ryzyko poślizgu lub dłuższego hamowania. Gdy dojdzie do niefortunnej awarii, Hol-Max pomoże Ci w szybkim i profesjonalnym holowaniu samochodu w bezpieczne miejsce. 

Oświetlenie – gdy pogarsza się widoczność

Skuteczne oświetlenie to także podstawa dobrej widoczności na drodze. Latem, gdy dzień jest długi, a przejrzystość powietrza idealna, nawet nie zauważamy, że oświetlenie działa gorzej. Dlatego jesień to idealny czas na wymianę żarówek, zwłaszcza reflektorów. Warto także się upewnić, czy światła przeciwmgłowe działają, tak jak powinny. 

Problemy z akumulatorem przy pierwszych przymrozkach

Pierwsze jesienne przymrozki często ujawniają zły stan techniczny akumulatorów. Wbrew pozorom, akumulatory w samochodach ulegają uszkodzeniom nie tylko w niskich, ale także w wysokich temperaturach. Letnie upały powodują parowanie wody zawartej w elektrolicie akumulatora. Prowadzi to do jego zakwaszenia, a następnie do zasiarczenia, co pogarsza wydajność akumulatora. Dlatego od czasu do czasu należy sprawdzać ilość elektrolitu, zwłaszcza w starych akumulatorach. W przypadku nieprawidłowego poziomu można uzupełnić go wodą destylowaną. Przed nadejściem zimy warto zaopatrzyć się w prostownik, czyli urządzenie, które często okazuje się niezastąpione podczas silnych mrozów.

Problemy z akumulatorem przy pierwszych przymrozkach

Filtr kabinowy – gdy wzrasta wilgotność powietrza

Gdy ulega on zatkaniu, przepływ powietrza jest mocno ograniczony, co skutkuje jego zapychaniem, zwiększoną wilgotnością w kabinie i osadzaniem się pary wodnej na szybach. Zalecamy wymianę filtra kabinowego przynajmniej raz w roku – jego skuteczność jest ważna również dla zdrowia pasażerów, ponieważ to właśnie w nim gromadzą się szkodliwe grzyby i alergizujące pyłki.

Ogrzewanie – gdy spada temperatura

O usterkach ogrzewania najczęściej dowiadujemy się jesienią – gdy zmarznięci wsiadamy do samochodu i włączamy gorące powietrze, z którego po kilku minutach nie wydobywa się nawet odrobina ciepła. Jak znaleźć przyczynę awarii? W pierwszej kolejności należy sprawdzić najprostszą z nich – bezpieczniki ogrzewania. Informacje o ich lokalizacji znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu.

Awaria ogrzewania może być również spowodowana zapowietrzeniem układu ogrzewania, Jest to częsty problem, szczególnie w starszych pojazdach. Jak można go zdiagnozować? Po uruchomieniu silnika należy upewnić się, że na powierzchni płynu chłodzącego nie pojawiają się pęcherzyki powietrza. Jeśli tak jest, wystarczy trochę poczekać – odkręcenie korka chłodnicy „uwolni” nagromadzone powietrze. Gdy układ zostanie oczyszczony z powietrza, poziom płynu chłodzącego prawdopodobnie spadnie, więc należy dodać brakujący płyn.

Przyczyną problemów z ogrzewaniem w samochodzie może być również nagrzewnica. Jest to układ połączonych ze sobą rurek, w których płynie ciecz rozgrzewająca się do 100 stopni Celsjusza. Wypromieniowywane przez nią ciepło dostaje się następnie do układu, ogrzewając powietrze w samochodzie. Sprawdzenie stanu elementu grzewczego może być trudne – trzeba sprawdzić temperaturę każdej rurki z osobna, dlatego lepiej powierzyć je mechanikowi.

Wycieraczki – gdy psuje się pogoda

Jesień niesie ze sobą szybko zapadający zmierzch, mżawki, ulewy, poranne mgły i duże zachmurzenie. W takich warunkach sprawne wycieraczki to podstawa bezpiecznej jazdy. Latem, gdy ulewy są rzadsze, nie zwracamy na nie większej uwagi. Dopiero gdy przychodzą jesienne słoty, kierowcy zdają sobie sprawę, że nie są one w najlepszym stanie. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto przyjrzeć się stanowi wycieraczek. Jeśli ich pióra są popękane lub guma się zdeformowała, koniecznie je wymień. O zużyciu tego elementu świadczy również nieefektywne zbieranie wody, hałas i nierówna praca, a także paski na szybie.

Wymiana wycieraczek to jednak nie wszystko. Jesienią należy również zadbać o czystość przedniej szyby. Brud skutecznie oślepia kierowcę w kluczowych momentach, co w połączeniu ze śliską nawierzchnią może być niebezpieczne. Dlatego warto często myć szyby, aby usunąć z nich kurz, zaschnięty brud, plamy po deszczu czy pozostałości po owadach, liściach i smole. Warto je dodatkowo od wewnętrznej strony spryskać specjalnym środkiem zapobiegającym parowaniu.

Wycieraczki

Niski poziom płynów jesienią

Kolejna z jesiennych usterek związana jest z niskim poziomem płynów w samochodzie. Podobnie jak w przypadku piór wycieraczek wspomnianych powyżej, jeśli pojazd spędził dużo czasu na słońcu i w wysokich temperaturach, może to mieć wpływ na poziom płynu chłodzącego, oleju i płynu hamulcowego. Sprawdzenie ich wszystkich i uzupełnienie w razie potrzeby to bardzo mądra decyzja.

Inne jesienne awarie samochodów

  • Uszkodzenia zawieszenia z powodu jesiennych wybojów: Jesień to synonim deszczowych dni, które z kolei powodują erozję dróg, tworząc wyboje, które uszkadzają zawieszenie i układ kierowniczy, pogarszając stabilność pojazdu.
  • Gęstszy i lepki olej: Wraz ze spadkiem temperatury olej silnikowy staje się gęstszy lub bardziej lepki. Gęstszy olej nie krąży tak łatwo, co może prowadzić do niewystarczającego smarowania, a w konsekwencji do zwiększonego zużycia silnika. Dlatego ważne jest, aby używać oleju, który jest odpowiedni na zimne dni, o lepkości dostosowanej do sezonowych temperatur.

Wskazówki dotyczące zapobiegania awariom samochodu jesienią

Wraz z nadejściem jesieni zmieniające się warunki stanowią wyzwanie dla naszego pojazdu. Aby odpowiednio o niego zadbać, należy:

  • Wymienić olej i filtr: Aby zapewnić odpowiednie smarowanie układu i ochronić silnik przed potencjalnymi zanieczyszczeniami.
  • Sprawdzić akumulator i system oświetlenia: Aby zapewnić sobie bezproblemowy rozruch samochodu i optymalną widoczność podczas krótszych, ciemniejszych dni.
  • Unikaj parkowania pod drzewami: Zapobiegnie to gromadzeniu się liści na wlotach powietrza i innych elementach, chroniąc samochód przed potencjalnymi zatorami.

Jak więc wynika z artykułu, jesień niesie ze sobą wyjątkowe wyzwania dla naszych pojazdów. Odpowiednie przygotowanie jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i wydajności, ale przypadki chodzą po ludziach i często zdarzają się niespodziewane awarie samochodu podczas jego prowadzenia. W takiej sytuacji pomocą służy firma holownicze Hol-Max, która zajmie się sprawnym holowanie Twojego samochodu w pożądane miejsce. 

P.H.U. HOL-MAX
ul. Przyjaźni 4e/7
53-030 Wrocław

Tel./fax. +48 889-333-111
https://hol-max.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here