zwyczaje

Mówi się, że co kraj, to obyczaj! Świat dąży do globalizacji, ale w wielu regionach nadal panują nietypowe zwyczaje. O których jeszcze nie słyszeliście?

Nietypowe zwyczaje z Azji

Coraz częściej mnóstwo osób wyrusza w podróż po Dalekim Wschodzie. Nic dziwnego! Przyciągają ich niezwykłe krajobrazy i fascynująca kultura. Warto się jednak przygotować na ogromny szok, ponieważ wiele zwyczajów nadal może zaskakiwać. Poznajcie więc kilka niezwykłych azjatyckich obyczajów.

Pogrzeb powietrzny

Azjatyckie kraje zupełnie inaczej podchodzą do zmarłych niż Europejczycy. Dlatego nikogo nie powinien dziwić pogrzeb powietrzny. Najczęściej organizuje się go w Tybecie, Mongolii, Persji oraz Indiach. A jak wygląda taka uroczystość? Jest to buddyjska i zaratustriańska forma pochówku zwłok ludzkich, podczas której zwłoki stają się żerem dla ptaków drapieżnych

Wołanie kelnerów

Ten zwyczaj z pewnością spodoba się wielu osobom! W końcu kto z nas lubi czekać na to aż kelner wreszcie podejdzie. Bardzo często się niecierpliwimy i chcemy złożyć zamówienie jak najszybciej. Z chęcią zawołalibyśmy kelnera, ale niestety obawiamy się, że popełnimy faux pas. W Korei i Chinach nie mielibyśmy takiego problemu. W tych krajach często od razu się krzyczy, aby kelner podszedł.

Nie mówienie po imieniu

Jak zwracacie się do osób, które znacie? Najczęściej po imieniu! Ewentualnie Pan/Pani do osób starszych lub tych na wyższych stanowiskach. Niestety nie w każdym kraju zwracanie się do innych po imieniu będzie mile widziane. Jeżeli powiemy tak do znajomych z Korei lub Japonii, to popełnimy ogromne faux pas. W tych krajach zwracanie się po imieniu zarezerwowane jest dla bliskich osób. Z kolei do znajomych najczęściej zwraca się po nazwisku.

Siorbanie i mlaskanie przy jedzeniu

W Polsce mlaskanie i siorbanie przy jedzeniu uchodzi za brak kultury. Takie zachowanie nie jest więc mile widziane. Często dzieciom zwraca się uwagę, żeby ich oduczyć tego nawyku. Z kolei w Japonii jest zupełnie inaczej. Głośne siorbanie i mlaskanie przy jedzeniu jest akceptowane jako sposób delektowania się posiłkiem. Bywa wręcz mile widziane, a gospodarz odbiera takie zachowanie jako komplement dla swoich umiejętności kucharskich.

Picie octu

Japonia króluje i zaskakuje w nietypowych zwyczajach! Piliście kiedyś ocet? Pewnie wiele osób odstrasza sama myśl o tym. Jednak w Japonii jest to bardzo powszechny zwyczaj. Mieszkańcy tego kraju uważają, że po wypiciu octu, stajemy się bardziej elastyczni.

White Day

Wiele osób lubi Walentynki, ponieważ uważają ten dzień za dobry moment na celebrowanie miłości. W Japonii to świętowanie jest wydłużone. 14 lutego tradycyjnie obchodzi się Walentynki, a w tym dniu to kobiety adorują mężczyzn. Jednak nie będą się one czuły niedocenione, ponieważ miesiąc później następuje kolejny etap japońskiego świętowania Walentynek. 14 marca w tym kraju obchodzi się White Day i wówczas mężczyźni odwdzięczają się za czekoladki otrzymane na walentynki.

Brak 4 piętra

Chcecie się dostać na 4 piętro w Japonii? Możecie się zdziwić! W tym kraju brakuje w budynkach czwartego piętra, ponieważ ta liczba oznacza po japońsku śmierć.

Nietypowe zwyczaje w Ameryce Południowej

Polacy coraz częściej na miejsce swoich wypraw wybierają Amerykę Południową. Na tym kontynencie jest mniej dziwnych zwyczajów. Jednak niektóre z nich nadal mogą zaskakiwać.

Nietypowe Święto Zmarłych

W Meksyku Święto Zmarłych stanowi połączenie żałoby z radością. Ten dzień staje się okazją do miłych wspomnień, a Meksykanie wierzą, że wtedy zmarli przybywają na ziemię, by ucztować z bliskimi, dlatego należy ich radośnie powitać. W Peru również pojawia się nietypowy zwyczaj w Święto Zmarłych. Tego dnia Peruwiańczycy odwiedzają groby bliskich, aby ofiarować im drobne upominki. Można na nich znaleźć jedzenie, kwiaty, a nawet lalki, które są sygnałem dla zmarłych, że nadal są kochani.

Masaż kaktusem

Kto z nas nie lubi SPA? To doskonałe miejsce na relaks, ale czy wszędzie? W Meksyku można trafić na nietypowy zabieg, a jest nim masaż kaktusem. Osoba poddawana zabiegowi jest masowana liśćmi kaktusa. Na szczęście roślina zostaje pozbawiona kolców kolców, więc nie musi to być takie straszne jakby się mogło wydawać.

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here