Zegar słoneczny Trestno

Unikatowy w krajowej skali zegar słoneczny znajduje się w małej podwrocławskiej wsi Trestno. Zegar jest o tyle ciekawy, gdyż jak na swój wiek bardzo dobrze zachowany, ale i posiada niezwykłą formę.

Zegar słoneczny Trestno 5 550x413 Zegar słoneczny Trestno

Zegar pochodzi z 1771 roku i został ufundowany przez Christiana Gottfrieda von Krause. Został stworzony dla właścicieli tutejszego majątku i właśnie na terenie dworskiego parku znajdował się aż do 1998 roku.

Zegar słoneczny Trestno 3 413x550 Zegar słoneczny Trestno

Ponieważ powódź w lipcu 1997 roku niezbyt łagodnie potraktowała Trestno, zatem i zegar leżał porzucony. Dzięki mieszkańcowi miejscowości panu Bogdanowi Wereżyńskiemu zegar słoneczny został zabezpieczony.

W roku 2008 rozpoczęły się starania ówczesnej parafii rzymsko-katolickiej pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych na Książu Małym we Wrocławiu o przyjęcie na własność i renowację zabytkowego zegara. W roku 2009 rozpoczęto przy zegarze prace konserwatorskie pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków we Wrocławiu według koncepcji pana Adama Czmuchowskiego z Towarzystwa Ziemi Księskiej. Wykonali je konserwatorzy dzieł sztuki państwo Jolanta i Waldemar Marosik oraz konserwator zegarów pan Marek Batycki z Wrocławia. Kamienny cokół wykonał pan Ryszard Mikołajczak z Siechnic, a ozdobną kratę pan Jan Krystek z Opatowic. Renowację mocno zniszczonego zegara przeprowadzono w latach 2009-2010. Zegar umieszczono przy kościele filialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Trestnie, należącym do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych na Książu Małym we Wrocławiu, za ks. proboszcza o. Mieczysława Rećko roku pańskiego 2010.

źródło: tablica informacyjna

Ciekawsza natomiast jest sama budowa zegara. Jest to sześcienna bryła z piaskowca. W centralnej jej części znajduje się główna tarcza zegara z podziałką. Front skierowany jest w południową stronę.

Zegar słoneczny Trestno 1 550x413 Zegar słoneczny Trestno

Boczne części, wschodnia i zachodnia również posiadają „tarcze”, lecz nietypowe. Na wschodniej ścianie widać powtarzającą się godzinę z głównej tarczy do południa. Natomiast po południu prawidłową godzinę można odczytać na zachodniej ścianie. Ciekawe, prawda?

Zegar słoneczny Trestno 4 550x413 Zegar słoneczny Trestno Zegar słoneczny Trestno 2 413x550 Zegar słoneczny Trestno

Czas zegara słonecznego nie jest dokładny, różni się nieco od czasu urzędowego. Co więcej, tak skonstruowany  zegar słoneczny działa tylko przy dobrym ustawieniu i jedynie w danym obszarze. Ponieważ dni bywają dłuższe latem, zatem wówczas zegar się późni. I tak 18:00 latem na zegarze to zupełnie inna 18:00 zimą. Nie mniej oznacza to tę samą wysokość słońca i  powoli kończący się dzień. Dobre do prac w polu…
Warto wspomnieć, że nasz czasomierz nie uwzględnia czasu letniego. Był wprowadzony do obiegu dużo wcześniej niż zmiana czasu.

Zegar słoneczny Trestno 6 550x413 Zegar słoneczny Trestno

Co myślicie o czasowym podziale dnia? Lubicie zmiany czasu?

Zegar słoneczny Trestno na mapie:

Loading map...

loading Zegar słoneczny Trestno


Jeśli zauważysz na mapie obiekt, chciałbyś przejść do wpisu, a nie można, poinformuj mnie o tym!

12 thoughts on “Zegar słoneczny Trestno

  1. Tylko Polska to taki dziwny kraj, gdzie ludzie(część) lubią zdemolować/zniszczyć dla zabawy takie cudeńka, i ogólnie mienie publiczne….. Oby nikomu nie zawadził i ten zegar.
    pzdr

  2. Świetny tekst i fajna ciekawostka z tym zegarem. Łaziłem sporo po Dolnym Śląsku, ale tam mnie jeszcze nie było. Przy najbliższej okazji postaram się obejrzeć owe cudo na żywo. 🙂

  3. Wspaniała droga na rower, polecam ponieważ sam podróżowałem aż do Siechnic i mostu kolejowego przy którym jest tablica upamiętniająca młode ofiary, które tam utonęły. Pozdrawiam w upalny czas wszystkich podróżników i odkrywców 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.