Rezydencje królewskie, magnackie i rycerskie znajdują się w całej Polsce. Wiele z nich znalazło się na światowej liście UNESCO. Sprawdź, jakie są najpiękniejsze zamki w Polsce!
Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu jest jednym z najpiękniejszych pałaców w Polsce. W czasach, gdy Kraków był jeszcze stolicą, był on siedzibą wielu królów. To właśnie tam miały miejsce koronacje i najważniejsze pogrzeby w państwie. Obecnie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.. Natomiast turyści mogą zwiedzać krypty, jamę smoka, a także komnaty królewskie, gdzie mogą podziwiać dawne skarby władców Polski.
Zamek Królewski w Warszawie
Początkowo był on siedzibą książąt mazowieckich. Dopiero po przeniesieniu stolicy do Krakowa stał się rezydencją królewską. Niestety, podobnie jak cała Warszawa, został doszczętnie zniszczony w czasie II wojny światowej. Na jego odbudowę Polacy musieli czekać aż do lat 80 XX wieku. Obecnie turyści w trakcie wizyty mogą podziwiać bogatą kolekcję obrazów i wyposażenia królewskiego.
Zamek w Łańcucie
Ten pałac został wybudowany przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Jednak swój obecny, wzbudzający podziw wśród turystów, wygląd zawdzięcza szlachciance Izabeli Lubomirskiej. Zamek w Łańcucie został przebudowany na zespół pałacowo-parkowy według mody XVIII wieku. Jego wnętrza uchodzą za jedne z najpiękniejszych w Polsce, szczególnie Sala Balowa i Wielka Sala Stołowa. Obecnie odbywają się tam prestiżowe festiwale i warsztaty muzyki klasycznej.
Zamek w Mosznej
Najciekawsze zabytek Górnego Śląska z pewnością stanowi jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Wybudowany w XVII wieku pierwotnie był zaprojektowany w stylu barokowym. Jednak w kolejnych latach dobudowano skrzydła: neogotyckie wschodnie i neorenesansowe zachodnie. W efekcie zyskał więc bajkowy wygląd, który przyciąga turystów. Warto wspomnieć, że jest on nie tylko muzeum. W zamku znajduje się również restauracje i hotel, który latem staje się popularnym miejscem na kolonie dla nastolatków.
Zamek Krzyżacki w Malborku
Zbudowany w latach 1274-1457 jest jednym z największych średniowiecznych zamków w Europie. Rezydencja służyła jako twierdza, więc jako jej lokalizację wybrano półwysep otoczony z dwóch stron rzeką Nogat. Wielkość i wspaniale zachowane wnętrza zamku od lat przyciągają turystów. Jest jeszcze jeden powód, dla którego tłumy przybywają do Malborka. W lipcu każdego roku mieszkańcy organizują rekonstrukcję historycznej bitwy pod Grunwaldem, która stanowi ważny moment w historii Polski.
Zamek Książ w Wałbrzychu
Zamek Książ bywa nazywany Perłą Dolnego Śląska. Ten, pochodzący z XIII wieku pałac, jest trzecim pod względem wielkości w Polsce. W jego murach nocowało wiele znanych osobistości, m.in. Winston Churchill i car Rosji Mikołaj I Romanow. W dodatku może się pochwalić bardzo burzliwą historią, co sprawiło, że krąży wokół niego wiele legend. Obecnie zamek jest nie tylko zabytkiem, ale też siedzibą dwóch restauracji i trzech hoteli.
Zamek w Wiśniczu
Rezydencja w Nowym Wiśniczu jest malowniczo położona na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką. Zamek ma styl wczesnobarokowy, a częściowo w renesansowy. Pałac otacza potężny pierścień bram i fortyfikacji. W trakcie zwiedzania można się przekonać, w jaki sposób obiekt zmieniał się na przestrzeni lat. Oprócz archiwalnych zdjęć w budynku znajduje się oryginalne wyposażenie i dzieła sztuki wykonane przez uczniów miejscowego Liceum Artystycznego.
Zamek w Gołuchowie
Na przestrzeni lat Zamek w Gołuchowie przebudowano w taki sposób, aby przypominał słynne francuskie zamki w dolinie Loary. Natomiast Izabela Czartoryska, jedna z jego najwybitniejszych właścicielek, umieściła w nim całą swoją kolekcję dzieł sztuki. Takie wyposażenie i dobrze zachowane wnętrza przyciągają nie tylko turystów. Zamek w Gołuchowie często służy jako plan zdjęciowy do realizacji filmów, np. Królowa Bona, Akademia Pana Kleksa.
Spodobała Wam się lista zamków? Koniecznie sprawdźcie też najpiękniejsze starówki w Polsce.