Zamek Wrocław Leśnica

Serdecznie witam Was w Nowym Roku na Dolnośląskim Podróżniku. Macie noworoczne postanowienia? Ja mam podróżnikowych kilka, napiszę o nich, ale nie dziś. Dziś mały skrót, okraszony większą ilością zdjęć z mojego noworocznego spaceru. Tym razem odwiedziłam byłam zamek Wrocław Leśnica, który obeszłam cały pierwszy raz, choć mieszkam dość blisko, a niegdyś często bywałam obok 😉 Takie to czasy nastały 🙂

Zamek Wrocław Leśnica 17 Zamek Wrocław Leśnica

Zamek Wrocław Leśnica, jest jednym z punktów nowo powstającego Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców tworzonego przez Dolnośląską Organizację Turystyczną. Obecnie w zamku znajduje się Centrum Kultury Zamek. I bardzo dobrze, bo pewnie dzięki temu zamek jest bardzo zadbany i działa jako obiekt użyteczności publicznej. Zdecydowanie taka rola zabytku bardzo mi się podoba.

Zamek Wrocław Leśnica 14 Zamek Wrocław Leśnica

Zamek ma dość długą historię, bo już w XII wieku istniał tu pierwszy książęcy gród, prawdopodobnie odwiedzali go dość często książę wrocławski Henryk Brodaty wraz ze swoją małżonką Jadwigą, której poświęcone jest sanktuarium w Trzebnicy.

Zamek Wrocław Leśnica 12 Zamek Wrocław Leśnica

Pod Koroną Czeską zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Wiadomo, że w 1420 roku, ówczesny zarządca majątku Michael Banke na miejscu istniejącego grodu miał wybudować nowy zamek, niestety nie wiadomo, czy doszło do realizacji projektu, gdyż w 1428 roku wojska husyckie zniszczyły podwrocławską wówczas Leśnicę, 30 lat później natomiast mieszkańcy podpalili wieś w obawie przed przejęciem jej przez Husytów.

Zamek Wrocław Leśnica 10 Zamek Wrocław Leśnica

W 1610 roku, gdy właścicielem majątku była rodzina von Hörnig, wybudowano nowy zamek z namiastką fortyfikacji, który znów znacznie ucierpiał podczas Wojny Trzydziestoletniej. Niespełna 100 lat po zakończeniu owej wojny ówczesny, kolejny już właściciel zamku sprzedał go Zakonowi Krzyżackiemu z Czerwoną Gwiazdą, który przebudował zamek na barokową okazałą budowlę.

Zamek Wrocław Leśnica 8 Zamek Wrocław Leśnica

Po zajęciu podwrocławskich ziem przez Prusy, zakon sprzedał zamek, który znów wielokrotnie zmieniał właściciela (był między innymi własnością rodziny von Maltzan). Ostatnim właścicielem i zarządcą zamku był baron Ludolf von Weltheim-Lottum do 1945 roku. W tym czasie zamek nie uległ wojennej zawierusze. Po wojnie przeprowadzono szereg prac zabezpieczających, renowacyjnych i adaptacyjnych do działań kulturalnych. W 1962 roku zamek został wpisany do Rejestru Zabytków.

Zamek wywarł na mnie niesamowite wrażenie. Trochę z wyglądu przypomina mi pałac Wojanów, jednak w zamku leśnickim wyraźnie widać ufortyfikowanie.

Zamek Wrocław Leśnica 16 Zamek Wrocław Leśnica

Zamek Wrocław Leśnica jest śliczny, ale równie piękny jest park za zamkiem. Znalazłam tam wiele ciekawych drzew, bardzo wdzięcznych do fotografii 🙂 Park w ogóle zasługuje na osobny wpis, takie wrażenie na mnie wywarł 🙂 Zatem wiemy już, co opiszę wkrótce 😉

Zamek Wrocław Leśnica na mapie:

Loading map...

loading Zamek Wrocław Leśnica

Na koniec mimo, że już była, jeszcze raz moja paszcza.

Zamek Wrocław Leśnica 11 Zamek Wrocław Leśnica

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku, wszelkiej pomyślności, dużo zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.