Zamek wodny Ziębice

Gdy szłam alejkami parku im. Stanisława Firleja w Ziębicach i szukałam pomnika Orła Piastowskiego pojawiła mi się na horyzoncie ciekawa budowla, której postanowiłam się przyjrzeć z bliska. Od razu zorientowałam się, że to jakaś budowla hydrotechniczna, gdyż słychać było szum wody. Okazało się, że ta budowla to Zamek wodny Ziębice.
Ale to wcale nie jest zwykły zamek, a kunsztownie wykonana wieża ciśnień, która powstała na początku XX wieku według projektu Feliksa Henry, aby dostarczyć wodę pitną mieszkańcom Ziębic.

Zamek wodny Ziębice 2 Zamek wodny Ziębice

Ponieważ wówczas już w tym miejscu znajdował się park z pięknym potokiem, wodociągom w budowaniu pomagało Towarzystwo Upiększania, które powstało w 1870 roku w Ziębicach, aby zająć się budową miejsc sprzyjających rekreacji.

Zamek wodny Ziębice 3 Zamek wodny Ziębice

Wiele elementów zamku wodnego przywołuje odnosi się do wody. Poza kroplami widocznymi na zdjęciu uwagę przykuwają drobniejsze pięknie i dokładnie wykonane elementy:

Uwagę także zwraca pięknie wykonany herb Ziębic umieszczony w centralnym miejscu nad zamkowymi drzwiami:

Zamek wodny Ziębice 7 Zamek wodny Ziębice

Swoją funkcję wieży ciśnień budowla ta spełniała do 2001 roku, kiedy to po drugiej stronie wzgórza wybudowano nową wieżę. Ale założenia Towarzystwa Upiększania zamek wodny spełnia nadal. Jest to piękny zabytek techniki przyciągający uwagę do dziś.

Zamek wodny Ziębice na mapie:

Loading map...

loading Zamek wodny Ziębice

One thought on “Zamek wodny Ziębice

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.