Zamek Sobótka Górka

Któregoś intensywnego sobótczańskiego dnia pojechałam do Zamku na Górce. Przyznam szczerze, że nie miałam przyjemności widzieć wcześniej tego obiektu, ani w rzeczywistości, ani na zdjęciach. Niesamowita budowla. Niegdyś mieścił się tam klasztor augustianów, obecnie zamek pełni funkcję bardziej użytkową.

Sobótka górka pałac browar kościół 341 Zamek Sobótka Górka
Zamek Sobótka Górka

Wewnątrz zamku znajduje się kawiarnia, restauracja oraz mały hotelik. Dzięki uprzejmości bardzo miłej obsługi mogłam sobie pochodzić sama spokojnie po zakamarkach zaadaptowanego piętra, pozaglądać do pokoików, a nawet wyjść na taras.

Historia zamku sięga aż XII wieku, kiedy augustianie wybudowali małą kapliczkę w stylu romańskim. Kaplica ponoć jest częścią pałacu, niestety mi nie było dane poznać to miejsce. W XV wieku kaplicę remontowano dodając jej gotyckie malowidła. Następnie owej kaplicy  w XVI wieku dodano kolejne malowidła. Wtedy też kaplicy dobudowano część mieszkalną, która następnie na przełomie tego stulecia była rozbudowywana. Podczas wojny trzydziestoletniej powstałe opactwo zostało splądrowane, a także zniszczone. Odsprzedano wówczas w ręce prywatne. Jednak dopiero pod władaniem rodziny Von Kulmitz w latach 1886 – 1891  przebudowano kościół na neorenesansowy zamek. W 1932 roku kościelne wyposażenie oraz siedzibę parafii przeniesiono do kościoła  Sobótce Górce. Pałac nie uległ zniszczeniu podczas II Wojny Światowej, a jego historia nie jest mi znana.

Ciekawostką jest, ze na zamku w Górce rośnie na dziedzińcu miłorząb japoński. Jest to rzadkość w naszym klimacie, poprzedni udało mi się zlokalizować obok kościoła w Ścięgnach.

Przy zamku znajdują się ciekawe figury, których w okolic Sobótki jest pełno:

Poniżej zamku znajduje się zabytkowa budowla, prawdopodobnie jest to budynek bramny, obecnie w koszmarnym i opłakanym stanie, oraz garaże.

Dla spragnionych aktualności zamkowych odsyłam na oficjalną stronę zamku. Polubcie też fanpage zamku, jak chcecie 😉

Zamek Sobótka Górka na mapie:

Loading map...

loading Zamek Sobótka Górka

6 thoughts on “Zamek Sobótka Górka

  1. Chyba dla większości wrocławian Sobótka i wypady na Ślężę były/są jednym z pomysłów na jednodniową wycieczkę 🙂 Ja za dzieciaka właśnie tam najczęściej miałam okazję wybywać z mojego rodzinnego miasta. Udało mi się jednak nie znudzić i lubię tę okolicę. Niestety nie miałam okazji dotrzeć do zamku w Sobótce Górce. Szkoda, bo obiekt ciekawy 🙂

    A co do rejonu jakim jest Dolny Śląsk, to podzielam Twoje ciepłe uczucia do tego miejsca.

    1. Dokładnie tak Magdo, koleżanki, koledzy jeszcze z podstawówce jeździli tam ciągle. Ja pierwszy raz pojechałam z przyjaciółkami chyba w 4-tej klasie Liceum. I wróciłyśmy skłócone strasznie, ja nadomiar ze skręconą ręką w nadgarstku. Koszmar 😉

    1. Powoli i do przodu Karolu 🙂 Na pewno czeka mnie jeszcze niejeden wyjazd tam 🙂 Na razie podsumowuję to, co zobaczyłam tym razem 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.