Zamek Smolec

Ułożyłam sobie dzisiaj dzień tak, by pomiędzy jedną pracą, a drugą  zostawić sobie 2 godziny na obiad, kawę i dojazdy. Tak się stało, że zapomniałam wziąć klucz do domu, a akurat reszta rodziny wybyła. Co więcej, telefony milczały. Pocałowałam klamkę i zapaliła mi się w głowie żaróweczka i zadałam sobie pytanie, które jest w nagłówku dzisiejszego postu: „A może warto zobaczyć zamek Smolec?”
Tak naprawdę szukałam miejsca, które byłoby atrakcyjne, które mogłabym opisać, a na tyle blisko, by móc zobaczyć to wszystko w niecałą godzinę. Tak własnie przyszedł mi do głowy Smolec.

Smolec to wieś niemal granicząca z Wrocławiem z południowo-zachodniej strony. We wsi na małej wyspie znajdują się ruiny zamku, o którym wzmianki na kartach historii zaczynają się już w 1357 roku. Więcej na temat historii zamku można przeczytać na stronie Zamki obronne. Od 1945 roku zamek popada w ruinę.

Rycina zamku w Smolcu z XVIII wieku Zamek Smolec
Rycina zamku w Smolcu z XVIII wieku

Ruina obecnie jest ogrodzona, choć znalazło się przejście pod siatką. Nie polecam przejścia w spódnicy, plus za to, ze miałam wojskowe buty w samochodzie, gdyż aby dostać się do ruiny trzeba przejść przez stertę śmieci, krzaki malin lub jeżyn, oraz pokrzywy. W rajstopach i w butach na obcasie, jest to średnio wykonalne, a tak z trudności pozostało czołganie się pod siatką.

Ruiny zamku w Smolcu 15 614x1024 Zamek Smolec
Front ruin zamku

Podłogi zamku porośnięte są młodą trawą, a wśród niej gdzieniegdzie wystają pozostałości murów. Miła dla ucha jest cisza panująca wewnątrz, którą przerwały przestraszona para kaczek, które pływały sobie w małym bajorku, który utworzył się w starym korycie fosy.

Obok ruin znajduje się małe gospodarstwo i udało mi się uchwycić w kadrze śpiącego mieszkańca.

Ruiny zamku w Smolcu 13 692x1024 Zamek Smolec
Mieszkaniec

Poza ruinami zamku warty uwagi jest zespół kościelny kościoła ewangelickiego, obecnie katolickiego pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny zbudowanego w 1908 roku.

Zauważyłam też ciekawą stację kolejową oraz kilka zabytkowych budynków, ale musiałam wracać do pracy.

Wszystkie zdjęcia archiwalne pochodzą ze strony: http://dolny-slask.org.pl/

Zdjęcia wykonałam telefonem.

Zamek Smolec na mapie:

Loading map...

loading Zamek Smolec

12 thoughts on “Zamek Smolec

    1. Tak masz rację, sama się momentami na tym łapię, że potrzebuję. Muszę zatem popracować jednak na datami 🙂 Zamek w Smolcu odwiedziłam 22.04.2014 r.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.