Zamek Owiesno

Między wzgórzami Bielawskimi, a Niemczańskimi znajduje się niewielka wieś Owiesno. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że w owej wsi znajduje się wyjątkowy zamek pełen historii, legend, tajemnic i ciekawostek.

Zegar Zamek Owiesno 1 413x550 Zamek Owiesno

Największą ciekawostką jest fakt, że zamek Owiesno zbudowano na planie koła o trzydziestometrowej średnicy, otoczony do dziś głęboką fosą (już suchą) i wysokim murem. W czasach średniowiecza posiadał także mur przed fosą. Konstrukcja trudna do sforsowania, nawet dzisiaj, gdy zamek jest ruiną, część fortyfikacji uległa zniszczeniu.
Ten rodzaj konstrukcji sprawia, że zamek Owiesno jest jedną z nielicznych takich budowli na świecie! Takie perełki skrywa nasz Dolny Śląsk!

Zegar Zamek Owiesno 5 550x413 Zamek Owiesno

Jedna z legend głosi, że zanim powstał zamek, mieścił się tu gród samych Templariuszy, do bycia spadkobiercami których uznaje się masonerię, co dodaje smaczku zamkowi. Niemniej jednak wiadomo, że sam zamek w obecnej formie (obecnej po wielu ewolucjach) początek miał na przełomie w latach 1385 – 1417 jako siedziby rodu Pogorzelów, którzy od dawna byli właścicielami Owiesna. W późniejszych latach zamek zmieniał właściciela, by na początku XVII wieku będąc w rękach rodu von Heyde mógł ulec rozbudowie.

Zegar Zamek Owiesno 2 413x550 Zamek Owiesno

I tak pod koniec XVIII wieku zamek poprzez małżeństwo Zofii von Heyde i Fryderyka von Zeidlitz, zamek staje się własnością rodu von Zeidlitz (część z Wam może kojarzyć to nazwisko z zamkami w Lipie, Niestynie czy Wleniu). Ta sytuacja ma miejsce aż do 1945 roku, więc do końca II Wojny Światowej. Ta także jest dla zamku bardzo łaskawa, zamek pozostaje niezniszczony, a mieszkańcy opuszczając go zostawiają pełne wyposażenie.

Zegar Zamek Owiesno 10 550x413 Zamek Owiesno

I tutaj się kończy chwała i dobrobyt, a zaczyna być czerwono, bowiem w zamku stacjonuje Armia Sowiecka. Po niej siedzibę ma NKWD, a na dokładkę koło rolnicze. W latach 60-tych ubiegłego stulecia zamek zostaje opuszczony i zaczyna się jego dewastacja, szaber, kradzież (brak mi słów, by opisać te wszystkie zniszczenia). W 1965 roku zapada się wieża, a zamek staje się zagruzowaną ruiną.

Zegar Zamek Owiesno 4 550x413 Zamek Owiesno

W latach 90-tych ubiegłego stulecia ruinę zamku kupiła osoba prywatna, mająca plany przywrócenia dawnej świetności ruiny, ale nie wyszło, zatem zamek znów stał się własnością państwową.

Zegar Zamek Owiesno 6 550x413 Zamek Owiesno

Obecnie zamkiem zajmuje się Fundacja Zamek Chudów. Zamek został odgruzowany, a jego wejścia zabezpieczone. Niby da się je przejść, ale proszę uszanujmy pracę. 🙂
Odnowiona została brama wjazdowa na teren zamku.
Miłym akcentem jest tablica informacyjna wykonana z funduszy ochrony środowiska Powiatu Ząbkowickiego.

Zegar Zamek Owiesno 12 461x550 Zamek Owiesno

Legenda o psie z Owiesna

icon s Zamek Owiesnotara legenda mówi, iż w roku 1241 w Owieśnie zatrzymali się Tatarzy wracający z bitwy pod Legnicą. Mieszkańcy wsi schronili się w miejscowej warowni. Była to albo pierwsza siedziba Pogorzelów albo tajemniczy gródek. Mongołowie oblegali ją przez dwa tygodnie, ale załoga broniła się dzielnie. Niestety kończyły się zapasy wody i jedzenia. Gdy została już tylko jedna kromka chleba i mały kawałek mięsiwa, postanowiono zachować je dla rannego towarzysza. Kiedy ten już zamierzał włożyć je do ust, do komnaty wbiegł pies, porwał jedzenie i wybiegł z zamku. Tatarzy widząc psa z kawałkiem mięsa stracili nadzieje na wzięcie warowni głodem, bo skoro karmione są psy, to żywności musi być pod dostatkiem. Odeszli więc z Owieśna, a mieszkańcy na pamiątkę postawili figurę psa. Co ciekawe w 1996 r. we wsi odnaleziono głowę psa z dość dużego pomnika, co znaczy, że legenda wśród okolicznych mieszkańców była naprawdę żywa …

źródło: http://zamki.res.pl/owiesno.htm

Zegar Zamek Owiesno 11 413x550 Zamek Owiesno

Ale to nie wszystko, zamek kryje znacznie ciekawsze legendy. Okoliczni mieszkańcy wspominają o tajemniczych podziemiach ciągnących się od zamku w stronę pobliskiego kościoła, oraz w stronę oddalonych o 10 km srebrnogórskich fortów.
Smaczku nadaje także legenda, że w przyzamkowych ogrodach zakopano część majątku Zeidlitzów. Ale jak to z legendami bywa, nie wiadomo czy to prawda. Prawdą natomiast jest, że po zakończeniu II Wojny Światowej przyjeżdżają tu Niemcy i szukają czegoś w ruinach i parku… Kto wie czy skarbów, czy wspomnień…

Spójrzcie na niezwykłą konstrukcję zamku na zdjęciu satelitarnym:

2015 07 24 152317 550x355 Zamek Owiesno

Oraz na zamek Owiesno na mapie:

Loading map...

loading Zamek Owiesno

7 thoughts on “Zamek Owiesno

  1. Nigdy o zamku w Owiesnie nie slyszalam, ale chetnie sie tam kiedys wybiore! Moze do tego czasu go odrestauruja, choc i same ruiny wygladaja imponujaco. mam natomiast nadzieje, ze znow postawia tam pomnik psa, bo legenda z psem jest przezabawna:)

  2. Super wpis! Jako, że jestem z Dolnego Śląska jeszcze milej czyta mi się takie wpisy 😉 Będę musiał opracować trasę na podstawie Twoich artykułów, bo widzę tu sporo ciekawych rzeczy!

  3. Jak Ty znajdujesz te wszystkie miejsca ? To musi być niezwykłe odnajdywać zapomniane miejsca, z nieznanymi legendami, a do tego słuchać ludzi, którzy o tym opowiadają ! Legenda o psie bardzo mnie rozbawiła 🙂

  4. „W latach 60-tych ubiegłego stulecia zamek zostaje opuszczony i zaczyna się jego dewastacja, szaber, kradzież”

    No chyba nie tak do końca, na zamku stacjonowało W.P. A na wieży podobno mieli radiostację. A potem to było jak to w Polsce ze wszystkim.

  5. W głowie się nie mieści, że ocalał po „sojusznikach”, a zniszczenia dokonano na życzenie „nowych” mieszkańców. Nie jedyny to jednak przykład. A szkoda… Miejsce piękne, oryginalne, ale w ruinie. Byłam tam tydzień temu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.