Zamek Ostrów Tumski Wrocław

Poza zamkiem w Leśnicy we Wrocławiu znajdowały się jeszcze dwa zamki. Dziś pokażę Wam ten najstarszy, a raczej to, co po nim zostało, co można dziś podziwiać.

Zamek Ostróż Tumski Wrocław 4 Zamek Ostrów Tumski Wrocław

Jest to zamek Ostrów Tumski Wrocław, siedziba wrocławskich kasztelanów, później Piastów. Datowany jest na X wiek, a jedyną pozostałością po nim jest późnoromański kościółek św. Marcina, pełniący obecnie rolę siedziby duszpasterstwa środowisk artystycznych.

Zamek Ostróż Tumski Wrocław 8 Zamek Ostrów Tumski Wrocław

Kto mnie zna lepiej wie, że nie jestem zwolennikiem Wikipedii, choć sama ją tworzę, poprzez wprowadzanie różnych poprawek, czy uzupełnianie zdjęć. Wiadomo, różna jakość. Natomiast bez bicia, na temat zamku na Ostrowie Tumskim znajduje się najlepsze opracowanie jakie może być. Wiecie, że prawo zabrania kopiowanie treści z wikipedii? Kto czyta jeszcze regulaminy i licencje? Ręka do góry. Ja też nie kopiuję i opracowywać nie będę, gdyż nie trzeba wyważać drzwi otwartych na oścież, zatem łapcie linka:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_na_Ostrowie_Tumskim_we_Wrocławiu

Zamek Ostróż Tumski Wrocław 9 Zamek Ostrów Tumski Wrocław

Szczerze mówiąc szukając materiału, znalazłam bardzo słabej jakości opracowanie, na dość wysoko pozycjonowanej i dobrze znanej zamkowiczom stronie dotyczącej historii i akurat tego obiektu. Bywa, czasem trudno napisać dobre opracowanie, sama miewam problemy.

Zamek Ostróż Tumski Wrocław 2 Zamek Ostrów Tumski Wrocław

Opiszę Wam zatem jak moim okiem widzę ten obiekt. Przy kościele, a na terenie niegdysiejszego zamku znajduje się obecnie parking, jeden z nielicznych na Ostrowie Tumskim.  Płatny oczywiście. O ile parkingi są niezbędne w tym rejonie miasta, to tu akurat jest trochę niesmaczne. Znając historię tego obiektu…

Zamek Ostróż Tumski Wrocław 10 Zamek Ostrów Tumski Wrocław

No właśnie, trudno połapać się, co tu naprawdę było, ja się dowiedziałam przypadkiem, gdyż na Ostrowie spędzałam prawie każde wagary w szkole średniej dawno temu i nie prawda 😉 😛 O zamku informuje jedna tabliczka, obok której na bruku możemy zobaczyć przebieg murów grodu. Sęk w tym, że trudno połapać się, czego ona dotyczy, więc przy okazji sfotografowałam dawny sierociniec 😉

Nawet nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, że kościół jest dawną kaplicą grodu. Położenie samej rezydencji możemy poznać dopiero z materiałów, które zdobędziemy w internecie (nie wiem czy można znaleźć to w jakichś folderach, oj chyba pora odwiedzić wreszcie jakąś IT we Wrocławiu).

Fundamenty, które się tam znajdują prawdopodobnie są nigdy nie wybudowanym klasztorem.

Zamek Ostróż Tumski Wrocław 3 Zamek Ostrów Tumski Wrocław

Zamek Ostrów Tumski Wrocław na mapie:

Loading map...

loading Zamek Ostrów Tumski Wrocław

Zdjęcia jakie Wam serwuję, to tylko część, druga usunęła się wraz z wadliwym systemem na moim laptopie. Parafrazując Gombrowicza, koniec i bomba, kto trzyma dane na dysku C:/ ten trąba.  Została tylko ta część robiona w zimę w deszczu. Brrrr. Mój aparat nie robi dobrych zdjęć, dostałam nawet info, że fajna strona, ale te foty…. Plus obróbka graficzna robi swoje, raz zmniejszenie, dwa dodanie logo, obniża jakość zdjęć. Dziś nawet logo nie będzie, było na C:/

Ps. Szukam sponsora na fajny sprzęt foto.

One thought on “Zamek Ostrów Tumski Wrocław

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.