Zamek Kliczków

Zamek Kliczków to bez wątpienia piękny i mało sławny dolnośląski zamek. A prawdą jest, że mieszkałam ponad rok bardzo blisko niego – tylko pół godziny samochodem 🙂 Tak się więc składa, że bywałam tam często by złapać dolnośląski oddech – mieszkałam w lubuskim!

Zamek Kliczków 26 Zamek Kliczków

 

Historia zamku sięga końca XIII wieku, kiedy to drewniano – murowany zamek Kliczków ufundował Bolko I Surowy w celu obrony przed najazdami czeskimi. Ale w XIV wieku warownie były przekazywane rodom rycerskim i wzbogacane o zabudowania folwarczne, wtedy też nasz zamek stał się własnością saskiej rodziny von Rechenberg i to w ich rękach pozostały przez około 300 lat. W tym czasie w XVI wieku rozpoczęto przebudowę zamku w modnym wówczas stylu renesansowym zmieniając zamek w pałac zbudowany z kamienia i mieszczący 2 sale balowe, aż 20 komnat, kuchnię, a nawet kaplicę oraz stał się bogatszy o zabudowania gospodarcze – browar i stajnię.
Wojna trzydziestoletnia przyniosła zmianę właściciela, nowymi lokatorami pałacu stała się rodzina von Schellendorf, a później con Frankenberg. Wówczas zmieniona została elewacja południowa, zmodernizowano wnętrza i wzniosiono LwiąBramę, a na dziedzińcu zbudowano barokowe fontanny.

Zamek Kliczków 4 Zamek Kliczków

W XVIII wieku posiadłość odkupiła rodzina von Promintz, która rozpoczęła poważna przebudowę zamku. Wówczas powstała neogotycka wieża, której nadano nazwę Wieża Jenny.

Zamek Kliczków 24 Zamek Kliczków
Wieża Jenny

Pod koniec XIX wieku hrabia zu Solms-Baruth rozpoczyna przebydowę zamku inspirując się na różnych stykach, począwszy od angielskiego gotyku, po niemiecki manieryzm. Hrabia jest zapalonym myśliwym w związku z tym na polowaniach gościł sam Kaiser Wilhelm II.
Zamek przetrwał II Wojnę Światową, choć nie do końca wiadomo, co się wówczas działo we włościach. Wiadomo, że po zamachu na Hitlera, członków rodziny aresztowano, a dobra wywieziono.

Majątek został doszczętnie rozgrabiony przez Sowietów, a następnie mieściło się w niej nadleśnictwo.
W latach 70-tych ubiegłego stulecia Politechnika Wrocławska przejmuje zamek i przeprowadza pierwsze remonty, ale dopiero pod koniec XX wieku zamek wykupuje prywatna wrocławska spółka, która w 2001 roku kończy przebudowę zamku na centrum hotelowo-konferencyjne i w 2007 roku uruchamia w pełni Centrum SPA.

Ciekawą pozostałością polskiej obecności na zamku są PRLowskie napisy zagrzewające do pracy. Uwielbiam je, ale też zastanawiam się z jakiego okresu pochodzą. Jednak nie znalazłam takiej informacji:

Mała Dolnośląska Podróżnica  – Maja – już była na zamku zanim pojawiła się na tym świecie:

Zamek Kliczków 21 Zamek Kliczków
Stara Dolnośląska Podróżnica z Młodą Podróżnicą w brzuchu w 2009 roku

A teraz zapraszam na wirtualną wycieczkę po zewnętrzu zamku – momentami próbowałam uchwycić w moim mniemaniu idealne kadry:

Oraz zapraszam na obejrzenie dziedzińca:

A na koniec zapraszam na ostatnią fotkę ze mną w zimy 2008 roku robioną ze statywu 😉

Zamek Kliczków 17 Zamek Kliczków

A zupełnie na koniec końców zamek Kliczków na mapie:

Loading map...

loading Zamek Kliczków

 

6 thoughts on “Zamek Kliczków

  1. mysle ze napisy propagandowe o zaprezentowanej treści powstały pod koniec lat 50, sądząc po tym jak dobrze są zachowane pewnie nie raz były odnawiane

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.