Zamek Grodziec

Wśród bazaltowych powulkanicznych wzgórz nieopodal Złotoryi znajduje się miejsce szczególne, na którym znajduje się Zamek Grodziec, bajeczna średniowieczna warownia.
Zamek widać już z daleka, jadąc do niego, w związku z tym jest bardzo kuszący. Po prostu chce się go zobaczyć, wjechać na sam szczyt wzgórza, zaraz przekonacie się, że naprawdę warto. Natomiast warto wstąpić po drodze do pałacu Grodziec, tak na marginesie 😉

Odwiedzenie zamku, to znów była dla mnie sentymentalna podróż. Nie wtedy i nie z tymi osobami, co byłam miałam być, ale… Takie życie 😉

Zamek Grodziec 65 Zamek Grodziec

W samej warowni zwiedzać można dziedziniec:

A na dziedzińcu między innymi loch głodowy:

Krużganki (tam Majusi podobały się najbardziej dziury kloaczne 😉 )

Donżon (wieża widokowa):

Sale zamkowe, a wśród nich kaplicę:

Na zamku zorganizowana jest także wystawa tortur, jednak nie wykonałam tam ani jednego zdjęcia, nie lubię takich miejsc. Wystarczy, ze musiałam dziecku tłumaczyć jak działa żelazna dziewica i dlaczego tak się działo. Wyjątkowo to nie jest mój klimat.

Obok zamku jest także małe lapidarium i tu spotkała nas przygoda, gdy byłyśmy na górze zamku w lapidarium działy się dziwne sceny, jakaś para urządziła sobie tam tête-à-tête. Nie jestem specjalnie pruderyjna, ale litości, lapidarium to miejsce sztuki SAKRALNEJ. Użyłam mojego aparatu gwiżdżącego, gdyż nie po to jadę kawał drogi, by oglądać takie obrazki.

Zamek Grodziec 57 Zamek Grodziec
Lapidarium na Zamku Grodziec

Jednakże klimatyczne są także liczne ruiny wokół zamku, począwszy od bramy, po piękną basztę, która jest bardzo reprezentatywna stojąc u samych stóp wulkanicznego wzgórza, na którym znajduję się gród zamkowy.

Jedną z ciekawostek zamku jest fakt, że jego przebudową kierował sam architekt Bodo Ebhardt, który odpowiedzialny był za tajne przejścia i skrytki na zamku Czocha, jednakże znaleźć takich przejść tutaj za bardzo się nie da, a szkoda, gdyż zamek byłby jeszcze bardziej ciekawy i tajemniczy.

Tajemniczości dodaje fakt, że w zamku podczas II Wojny Światowej zorganizowana na zamku była jedna ze skrytek Grundmanna. Znajdowała się tam składnica, która zawierała Miejskie Zbiory Sztuki z Wrocławia i zbiory Biblioteki Państwowej w Berlinie. Składnica ta zaszyfrowana była przez Konserwatora Prowincji Dolnośląskiej literą C, co oznaczało, że była to jedna z ważniejszych składnic.

Wyjątkowo dziś historii nie napiszę, a zrobi to za mnie Kasztelan Zamku:

Film przygotowany przez załogę elomaps.

„Księżniczką”, która kiedyś mieszkała na zamkowej wieży jest właścicielka Villi Meisterburg w Ścięgnach. Szczególnie polecam tę bazę noclegową dla tych, którzy wybierają się w okolice Karpacza 🙂

Zobaczcie kalendarz imprez na zamku w 2018 roku 😉

kalendarz2018 406x550 Zamek Grodziec

3 thoughts on “Zamek Grodziec

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.