Zamek Dobra

Północno-wschodnia część Dolnego Śląska jest turystycznie niedoceniana. A wiele małych miejscowości kryje niezwykłe perełki. Taką też perełką jest Zamek Dobra obok Dobroszyc.

Zamek Dobra 5 550x350 Zamek Dobra

Pewnie pojawi się wiele informacji, że to nie zamek, a dwór, do tego książąt brunszwickich, niemniej jednak zdecydowałam się na nazewnictwo, jakiego obecnie się wobec tego obiektu używa.

Zamek Dobra 1 550x365 Zamek Dobra

W średniowieczu gród Dobra należący do Piastów Oleśnickich znajdował się na ważnym szlaku handlowym z Wrocławia do Torunia.Tu właśnie dwór ufundował Karl Friedrich Podiebrad z Oleśnicy wmurowując kamień węgielny i oficjalnie rozpoczął budowę dworu. Budowa skończyła się dość szybko bo 29. września  1632 roku, zatem już jutro dwór obchodzi 383 urodziny, a ja imieniny 😛 Rok później dobudowano tę pękatą niezwykłą wieżę obronną. Dwór otoczony był wałem ziemnym wznoszącym się ponad rozlewisko rzeki Dobra.

Zamek Dobra 2 550x365 Zamek Dobra

Na przestrzeni wieków dwór wielokrotnie zmieniał właściciela, ale to jeden ostatnich przedwojennych dzierżawców odbudowuje i rekonstruuje dwór, który wówczas był bardzo zrujnowany. Karl Fischer zatrudnia berlińskiego architekta królewskiego Struckmanna do wykonania projektu,  a prace prowadził architekt Templin.

Zamek Dobra 8 550x356 Zamek Dobra

Więcej na temat historii można poczytać na stronie zamku: Historia zamku Dobra.

Zamek Dobra 6 550x361 Zamek Dobra

II Wojna Światowa łagodnie obchodzi się z zamkiem, a po jej zakończeniu dwór pełni rolę Domu Repatrianta, później Domu Pracy Twórczej i szkoły wiejskiej. W 1994 roku dwór kupują prywatni właściciele. Od tego czasu obiek pełni rolę hotelu i restauracji. Można tu zorganizować przyjęcie, wesele, konferencje. Z roku na rok opinie noclegowe są coraz lepsze. Więcej na temat można dowiedzieć się na oficjalnej stronie internetowej: Zamek Dobra.

Zamek Dobra 3 550x365 Zamek Dobra

Podróżnica na terenie Zamku:

Zamek Dobra 7 550x390 Zamek Dobra

Można także polubić miejscówkę na Facebook:

 Zamek Dobra na mapie: