Zamek Dobra

Północno-wschodnia część Dolnego Śląska jest turystycznie niedoceniana. A wiele małych miejscowości kryje niezwykłe perełki. Taką też perełką jest Zamek Dobra obok Dobroszyc.

Zamek Dobra 5 550x350 Zamek Dobra

Pewnie pojawi się wiele informacji, że to nie zamek, a dwór, do tego książąt brunszwickich, niemniej jednak zdecydowałam się na nazewnictwo, jakiego obecnie się wobec tego obiektu używa.

Zamek Dobra 1 550x365 Zamek Dobra

W średniowieczu gród Dobra należący do Piastów Oleśnickich znajdował się na ważnym szlaku handlowym z Wrocławia do Torunia.Tu właśnie dwór ufundował Karl Friedrich Podiebrad z Oleśnicy wmurowując kamień węgielny i oficjalnie rozpoczął budowę dworu. Budowa skończyła się dość szybko bo 29. września  1632 roku, zatem już jutro dwór obchodzi 383 urodziny, a ja imieniny 😛 Rok później dobudowano tę pękatą niezwykłą wieżę obronną. Dwór otoczony był wałem ziemnym wznoszącym się ponad rozlewisko rzeki Dobra.

Zamek Dobra 2 550x365 Zamek Dobra

Na przestrzeni wieków dwór wielokrotnie zmieniał właściciela, ale to jeden ostatnich przedwojennych dzierżawców odbudowuje i rekonstruuje dwór, który wówczas był bardzo zrujnowany. Karl Fischer zatrudnia berlińskiego architekta królewskiego Struckmanna do wykonania projektu,  a prace prowadził architekt Templin.

Zamek Dobra 8 550x356 Zamek Dobra

Więcej na temat historii można poczytać na stronie zamku: Historia zamku Dobra.

Zamek Dobra 6 550x361 Zamek Dobra

II Wojna Światowa łagodnie obchodzi się z zamkiem, a po jej zakończeniu dwór pełni rolę Domu Repatrianta, później Domu Pracy Twórczej i szkoły wiejskiej. W 1994 roku dwór kupują prywatni właściciele. Od tego czasu obiek pełni rolę hotelu i restauracji. Można tu zorganizować przyjęcie, wesele, konferencje. Z roku na rok opinie noclegowe są coraz lepsze. Więcej na temat można dowiedzieć się na oficjalnej stronie internetowej: Zamek Dobra.

Zamek Dobra 3 550x365 Zamek Dobra

Podróżnica na terenie Zamku:

Zamek Dobra 7 550x390 Zamek Dobra

Można także polubić miejscówkę na Facebook:

 Zamek Dobra na mapie:

Loading map...

loading Zamek Dobra

4 thoughts on “Zamek Dobra

  1. Uwielbiamy z córką zwiedzać wszelkiego rodzaju zamczyska, pałace, dwory itp. Dlatego ten wpis bardzo był po mojemu 🙂 My zmierzamy się póki, co z zamkami krzyżackimi, ale mam nadzieję, że będziemy mogli zobaczyć także ten zabytek opisany przez Ciebie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.