Zamek Cisy

Zamek Cisy to malownicze ruiny mieszczące się w Książańskim Parku Krajobrazowym, któremu całe splendor i sławę odbierają zamki Książ i Stary Książ. Kwestia sławy może, bo piękna i historii Cisom odmówić nie można.

Zamek Cisy 7 413x550 Zamek Cisy

A historia zamku jest bardzo długa i burzliwa, bo na przełomie XIII i XIV wieku powstał tu murowany zamek. Plotki głoszą, że wcześniej był tu drewniany grudek, ale jak to z plotkami bywa, nikt w nie nie wierzy…

Zamek Cisy 9 550x413 Zamek Cisy

Budowę prawdopodobnie zapoczątkował Bolko I Świdnicki. Następnie zamek dzierżawi ród rycerski von Boltz.

Zamek Cisy 19 550x413 Zamek Cisy

Zamek Cisy później przechodzi z rąk do rąk, ulegając modernizacją. Zostaje dobudowana nowa część mieszkalna, ale także kolejne fortyfikacje.  Kres rozwoju zamku przyniosła wojna trzydziestoletnia. W 1634 roku warownia została spalona przez wojska szwedzkie. Długo później ruiny zamku niszczały, a co jakiś czas przebywały tu zbójeckie bandy.

Zamek Cisy 5 413x550 Zamek Cisy

Dopiero niespełna 100 lat od spalenia zamek zyskuje nowego właściciela, oraz kolejnego, który odkrzaczył ruinę i podjął próby rekonstrukcji budowli, kolejnego i kolejnego. Lecz zamek Cisy na przełomie lat stał się miejscem pozyskiwania budulca przez okolicznych mieszkańców.

Zamek Cisy 17 413x550 Zamek Cisy

Dopiero w  1927 r. architekt Walter Brehmer przedstawił plan rekonstrukcji zamku, odbudowano wówczas bramę i wieżę. Po II Wojnie Światowej prace rekonstrukcyjne prowadzili harcerze w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Wówczas zamek został uznany za trwałą ruinę widniejącą w rejestrze zabytków.

Zamek Cisy 14 413x550 Zamek Cisy

Dziś zamek Cisy odwiedzany jest przez turystów. Podczas naszego pobytu  minęliśmy kilka grupek. Przykrym zjawiskiem natomiast jest palenie ognisk w ruinach przez okolicznych mieszkańców. Wiem, rozumiem… Fajna miejscówka, ale…  Z całym uszanowaniem…
Nie uważacie, że to profanacja?

Zamek Cisy 13 550x413 Zamek Cisy

Dojazd do zamku jest średni. Jazda samochodem jest nieco ryzykowna, polna droga, która prowadzi do stóp zamku jest wyboista i istnieje ryzyko przewrócenia się samochodu na bok. Najrozsądniej jest zostawić pojazd tuż przy wjedzie na tę drogę 🙂 I pójść spacerkiem. Ale to nie znaczy, że nie można tam dojechać, dla chcącego nic trudnego.

Wycieczka piesza ma wiele zalet, poza pięknymi widokami

można także spotkać ciekawy krzyż pokutny

Zamek Cisy 21 413x550 Zamek Cisy

Dla wybierających się na zamek mam dobrą informację, w listopadzie ubiegłego roku ponownie go odkrzaczono:
http://walbrzych.naszemiasto.pl/artykul/zamek-cisy-odkrzaczony-i-lepiej-widoczny,2128278,artgal,t,id,tm.html

Ciekawe, czy tę tablicę wówczas też uprzątnięto. Znaleźliśmy w fosie fragment:

Zamek Cisy 20 490x550 Zamek Cisy

Spójrzcie na Zamek Cisy na mapie, zapamiętajcie lokalizację i ruszajcie w drogę:

Loading map...

loading Zamek Cisy

15 thoughts on “Zamek Cisy

  1. Masz rację! Chyba do tego trzeba dojrzeć… Mnie niestety w ogole nie kręci Polska… Ewentualnie Wschód i miejsca związane z Tatarami. W kraju nie potrafię oderwać się od rzeczywistości, zanurzyć w czymś obcym, innym i nieznanym. Być może przyjdzie to z czasem…

   1. Całkiem możliwe.
    Każdy jest inny. Ja się potrzebuję odrywać często, kilka razy w tygodniu, regularnie 🙂 Nie dałbym rady tego robić jadąc dalej 🙂

   2. Piękna informacja o zamku. Szkoda, że pisana w stylu ortograficznym Komorowskiego. Bliskość Strugi i Starych Bogaczowic ma tu chyba dominujący wpływ.

 1. Hmmm czy profanacja? Pewnie zależy czy palą te ogniska na starym murze, czy gdzieś w oddaleniu. Chociaż jak się zastanowić, to jednak niefajnie ogląda się miejsca, gdzie co i rusz widać czarne plamy po ogniu.
  I jak widzę, to nie jestem jednym, który nigdy nie słyszał o zamku Cisy…

 2. Jestem z Wałbrzycha, i jeśli o miejscowych chodzi to popularne jest ubranie plecaków z rodzinką, i piesza bądź rowerowa wycieczka na zamek i okolice . Jeśli ktoś maszeruje dzielnie kawał drogi, to nie widzę problemu jeśli się posili wśród ruin. Małe dzieci mają frajdę z tej ,, kiełbachy na zamku ” – pozdrawiam ciepło wszystkich podróżników !!!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.