Zamek Ciepłowody

Zamek Ciepłowody to prawdziwa perełka. W niepozornym miejscu, niepozorny zresztą sam zamek jest z daleka. Ale bliżej jak się podejdzie… Cudo… Zakochałam się w nim. Nie, nie będzie mój, gdyż to obecnie własność już prywatna. Niemniej jednak, jest to miejsce, w którym czuć jakąś magię 🙂 Zamek zresztą jest elementem Szlaku Legend, lecz co ciekawe nie przeczytamy o legendzie tuż przy zamku, a przy zamkowych stawach.

Zamek Ciepłowody 34 Zamek Ciepłowody

Ale zanim, co sprawiło, że zauroczyło mnie niesamowicie to miejsce? Przede wszystkim niesamowicie zorganizowanie ufortyfikowania zamku:

– zewnętrzna fosa, mokra z pięknie zmrożoną wodą 😀 Obiegowe plotki wsiowe głoszą, że rybki kiedyś były tam duże, piękne i pożywne 🙂

Zamek Ciepłowody 2 Zamek Ciepłowody

– wysoki wał ziemny, w którym gdzieniegdzie można znaleźć pozostałości po bastejach z resztkami kazamat, które ochoczo eksplorowaliśmy 😀 Każdą 😀

– kolejna fosa, wewnętrzna, sucha

Zamek Ciepłowody 1 Zamek Ciepłowody

A pośród tego wszystkiego zamek. Zamek Ciepłowody, który powstał na miejscu grodu (właściwie obok, bo gród najprawdopodobniej był w miejscu obecnego folwarku), gdzie po pożarze postawiono mieszkalną wieżę (podobną do wieży w Biestrzykowie), mierzącą ok. 13 metrów, która po przebudowach także spełniała mieszkalne funkcje.

Natomiast XVI-wieczna przebudowa projektu Giovanni Bernardo z Verony sprawiła, że wieży dobudowano drugą część, a także wały ziemne z bastejami, których obecnie jedynie resztki możemy oglądać.

Zamek Ciepłowody 11 Zamek Ciepłowody

Część przyległa do wieży ma półkolisty kształt, z wewnętrznym dziedzińcem, gdzie gdzieniegdzie (zarąbisty zwrot mi wyszedł, jest tu językoznawca? 😛 ) można dopatrzyć się renesansowych cech 😉

Generalnie cała historia zamku świetnie jest zebrana na podstronie strony zemki.res.pl, gdzie Was odsyłam po plany zamku, a także wiele innych kluczowych informacji historycznych, których przecież przepisywać nie będę, a dotyczących co, kto i kiedy 🙂

Zamek Ciepłowody 30 Zamek Ciepłowody

Niestety dolna część wieży służyła do celów służby, natomiast dopiero wyższe kondygnacje pokazałyby jakość zamieszkania i odsłoniłyby się oryginalne tynki gdzieniegdzie, gdyby na te wyższe kondygnacje był dostęp. Niestety w latach 70-tych (lub okolicach) rozebrano schody, a polotki wsiowe głoszą, że było na górze cudnie z równie cudnymi widokami na świat, w co zresztą nie wątpię.

Plotki wsiowe są fajne, bo głoszą że kazamaty w wale mogą mieć połączenie z wieżą – weryfikacja dała skutek negatywny, choć jedyną latarką była ta w telefonie, tym samym co ucierpiał na Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich. (Szukam sponsora na latarkę, dobrą).

Zamek Ciepłowody 28 Zamek Ciepłowody

Plotki głoszą również, że obecni właściciele planują tam otworzyć dom szczęśliwej i radosnej starości połączony z uzdrowiskiem w Przerzeczynie-Zdrój, wszak te wodospady Slęzy, które opisuję tam mają swoje (ciepłe) źródła w Ciepłowodach (stąd też nazwa).

Zamek Ciepłowody 32 Zamek Ciepłowody

A teraz legenda, wszak przypominam, że na Szlaku Legend jesteśmy. Otóż legenda dotyczy zamku oraz jednego z pierwszych właścicieli tegoż – Alberta Brody, wnuka Alberta Łyki, tego od czarownic w kamieniołomie i jego chlubnym procederem oddania zbójnikom zamku w zamian za ocalenie osady przed rzezią i spaleniem. Reszta legendy to nic innego jak historia zamku, więc nie będę dublować.

O stawach napisze osobno 😀

Zamek Ciepłowody na mapie:

Loading map...

loading Zamek Ciepłowody

I moja uradowana paszcza, po zdobyciu zamku 😀

Zamek Ciepłowody 31 Zamek Ciepłowody

 I gniazdo bocianie, bociana nie było, zatem wg przesądów nie będzie też…

Zamek Ciepłowody 33 Zamek Ciepłowody

2 thoughts on “Zamek Ciepłowody

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.