Zamek Bolków – film

Zamek Bolków to miejsce wyjątkowe. Kolejne zresztą takie. A to za sprawą faktu, że własnie tam rodziła się moja miłość do podróży, zwiedzania, zabytków. To dzięki mojemu Tacie, który zabrał kiedyś tam mnie i moją siostrę 🙂 Od pewnego czasu wybieram się, w weekend majowy była ku temu idealna sposobność. Zależało nam także, aby nakręcić kolejny film 🙂 Wyszedł świetnie, zobaczycie na końcu.

Zamek Bolków 26 1024x768 Zamek Bolków   film

Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy to książę legnicki Bolko I zakłada gotycki gród, piękny mur z licznymi bramami, budynki mieszkalne oraz wieżę dziobową. Później budowla zostaje przebudowywana przez Bolka II i staje się najpotężniejszym zamkiem warownym z całym Śląsku, będąca skarbcem książęcym.

Zamek Bolków 27 1024x768 Zamek Bolków   film

Po śmierci Bolka II, który nie doczekał się potomstwa zamek Bolków przechodzi pod władanie Korony Czeskiej. Pod czeskim władaniem w XVI wieku zamek zyskuje swój ostateczny kształt.

Zamek Bolków 3 1024x768 Zamek Bolków   film

Podczas wojny trzydziestoletniej zamek zostaje zdobyty przez Szwedów, a podczas walk zamek znacznie ucierpiał.

Zamek Bolków 34 768x1024 Zamek Bolków   film

Ciekawostką jest, że na początku XVIII wieku zamek kupują cystersi z Krzeszowa, by już po 100 latach w ramach sekularyzacji trafił on z powrotem pod władanie Państwa Pruskiego. Wówczas staje się on ruiną, nikt w nim nie mieszka, nikt o niego nie dba. Dopiero na początku XX wieku na zamku rozpoczynają się prace zabezpieczające, przerwane prze I i II Wojnę Światową. Dopiero pod koniec XX wieku zamkiem zajmuje się Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, które tutaj organizuje swój oddział.

Zamek można zwiedzać cały tydzień, a bilety kosztują 7 zł normalny, 4 zł ulgowy, dzieci  do 7. roku życia bezpłatnie, zatem nie są to ceny wygórowane 🙂 A tę niegdyś najpotężniejszą warownię zwiedzić warto. Poza muzeum, jest to cudna wieża widokowa, z której rozpościerają się krajobrazy miasta, oraz Przedgórza Kaczawskiego. Widać tu także Zamek Świny, który jak głosi legenda jest połączony podziemnym tunelem z zamkiem w Bolkowie.

We wspomnianym tunelu mieściła się według legendy tajna fabryka Hitlera, trudno powiedzieć czego, wunderwaffe? W miarę jak Armia Czerwona zalewała Dolny Śląsk, do tajnego tunelu wjechał konwój ciężarówek, a pracujących przy zasypywaniu i betonowaniu tunelu robotników przymusowych rozstrzelano. Upatruje się tu także połączeń ze sztolniami wydrążonych w Wzgórzu Ryszarda.

A teraz zapraszam na nasz wyjątkowy film 🙂

Teraz zobaczcie cudne widoki z wieży 🙂

A na koniec zamek Bolków na mapie: