Zamek Bolczów w Rudawach Janowickich

Marzenia same prawie nigdy się nie spełniają. Marzenia się spełnia. Tak więc pisząc dla Was drugą dziesiątkę dolnośląskich zamków, jednym z opisywanych był zamek Bolczów. I ja sobie wówczas zamarzyłam, by go zobaczyć. I wiecie co, zobaczyłam go i muszę przyznać czegoś piękniejszego dawno nie widziałam.

Zamek Bolczów 17 550x425 Zamek Bolczów w Rudawach Janowickich

 

Oczywiście Bolczów to obecnie ruina, ale robi ogromne wrażenie. Z zewnątrz wygląda jak malutki zameczek, lecz gdy się do niego wchodzi widzi się jedno „pomieszczenie”, potem kolejne i kolejne. Niezwykły spacer między murami, które przecina naturalna skała.

Zamek Bolczów 15 550x427 Zamek Bolczów w Rudawach Janowickich

Bo zamek Bolczów zbudowano pomiędzy dwiema formami skalnymi na wzgórzu nieopodal Janowic Wielkich w XIV wieku. Samo wzgórze ma 561 m. n.p.m.
Całą historię (kto, kiedy, gdzie, z kim) można przeczytać TUTAJ.

Zamek Bolczów 16 550x364 Zamek Bolczów w Rudawach Janowickich

Obecnie zachowało się większość murów otaczających zamek, zamek górny, czyli najstarsza część Bolczowa i fragment przyzamkowego domu, nieco młodszego niż sam zamek.. Na górnym zamku jest miejsce na ognisko.

Zamek Bolczów 11 412x550 Zamek Bolczów w Rudawach Janowickich

Zamkiem opiekuje się janowickie Stowarzyszenie „Mieszkańcy Gminie”, w sklepach w Janowicach Wielkich i w Urzędzie Gminy można wpłacać datki na rzecz zamku. Ale też inne organizacje są biorą czynny udział w pracach na zamku. W kwietniu 2017 roku przy uprzątnięciu wielkiego śmietnika pomagało Dolnośląskie Towarzystwo Miłośników Zabytków, wyniesiono wówczas aż 800 litrów śmieci!

Zamek Bolczów 7 550x364 Zamek Bolczów w Rudawach Janowickich

Zamek jest świetnym miejscem na spacery, dłuższe lub krótsze. Tu krzyżuje się kilka szlaków. Tak więc możemy dojść tu zielonym szlakiem z Janowic Wielkich (przyjemna, krótka trasa), prowadzącym od Dworca PKP Janowice Wielkie, obok parkingu przy markecie Dino, gdzie można zostawić samochód, do zamku (i dalej).

Zamek Bolczów 13 550x399 Zamek Bolczów w Rudawach Janowickich

Z Janowic Wielkich prowadzi też w okolice zamku żółty szlak – dobry dla rowerowej eskapady, lecz fragment trzeba podejść na pieszo.

Zamek Bolczów 14 550x293 Zamek Bolczów w Rudawach Janowickich

My zdecydowaliśmy się na nieco dłuższy spacer i tu mamy dwie opcje. Z Przełęczy Karpnickiej na zamek prowadzi zielony szlak. Przejście trwa około 1:30. My wybrałyśmy tę dłuższą, czyli niebieskim szlakiem przez Starościeńskie Skały, następnie czarnym doprowadzającym do samego Zamku.

Zamek Bolczów 1 550x355 Zamek Bolczów w Rudawach Janowickich

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.