Zamek Boberstein

W Kotlinie Jeleniogórskiej istnieje 11 zespołów pałacowo – parkowych które wpisane zostały przez Prezydenta RP do Dziennika Ustaw jako pomniki historii. Są to pałace: Bukowiec, Ciszyca, Łomnica, Wojanów, Mysłakowice – o tych pięciu już pisałam – a także Paulinum w Jeleniej Górze, Pałac Schaffgotschów w Cieplicach, Pałac w Staniszowie Górnym oraz Zamek Boberstein czyli obecnie zamek Bobrów-Wojanów. I o tym Zamku dziś wspomnę co nieco, gdyż stanął na naszej drodze i tak się nim zachwyciliśmy, że troszkę dłużej zaczepiliśmy się w okół.
Ale zanim, to przeglądałam zdjęcia z całego wypadu, spędziliśmy cały weekend we trójkę, Andrzej, Maja i ja, a mamy tylko jedno zdjęcie wspólne (szczerze mówiąc dwa, ale to drugie się nie nadaje), poza tym kilka osób się pytało „Co to za Andrzej?”, „No, a gdzie Andrzej?” to proszę oto nasze trzy paszcze, pod pałacem w Łomnicy:

Zamek Boberstein 1 1024x767 Zamek Boberstein
Z Andrzejem w Łomnicy

Wracając do Zamku Boberstein, źródła podają, że już w 1450 roku stał tu zamek warowny strzegący przeprawy na rzece Bóbr. Natomiast te same źródła twierdzą, że został spalony przez Husytów w 1428 roku. I bądź tu człowieku mądry, jeśli umiesz w ogóle liczyć? Obecny zamek natomiast postawiono na zgliszczach dworu, a w okół zrobiono mury warowne. I to się nam bardzo spodobało. Niestety na bramie wisiała wielka kłódka, więc Andrzej postanowił obejść mury w okół. My z Mają na to się nie zdecydowałyśmy całe szczęście 😉 Ale też próżno siedząc w aucie nie czekałyśmy, a objechałyśmy zamek w okół na tyle ile się dało. Andrzej natomiast zaczepił jakąś kobietę na wsi i dowiedział się kilku ciekawych faktów na temat zamku, które ja trochę w zdobytą później wiedzę.

Zamek Boberstein 3 1024x763 Zamek Boberstein
Brama do zamku

Zamek Boberstein najciekawszą to miał historię wojenną i powojenną. Po wielokrotnej sprzedaży zamku od 1921 w końcu trafił w posiadanie III Rzeszy, która zorganizowała tu ośrodek szkoleniowy SA, czyli nic innego jak oddziałów szturmowych NSDAP, brunatne koszule, najskuteczniejsze narzędzie do terroru sprzymierzeńców innych partii niż niemieckiej partii nazistowskiej (SA po nocy długich noży ustąpiła miejsca, a może ewoluowała w SS).
Po wojnie natomiast, skoro zamek miał tak bogatą przeszłość wojenną, interesowała się nim Armia Radziecka, która tutaj stacjonowała. Zorganizowano tutaj także obóz dla uchodźców greckich. Następnie był tu zakład poprawczy, który sielsko przekształcił się na ośrodek kolonijny. Później był tu PGR, a nawet Jeleniogórski Inspektorat Obrony Cywilnej. Dzięki tak bogatej historii, która wiadomo, nie szła w parze z renowacją i remontami zamku, zamek zaczął popadać w ruinę tak, że w latach 70-tych kilku komunistycznych kacyków rękami GOPRu zdjęło dachówkę z pałacu i wykorzystało w swoich domach. Pałac popadał w ruinę, ale w 1994 roku nabyło go Polsko – Niemieckie Stowarzyszenie Promocji, Odbudowy i Utrzymania Historycznych Wartości Zabytków, Kultury i Tradycji Śląska. Ugh, najdłuższa nazwa jaką słyszałam i bardziej nadmuchana niż Zamek Topacz. Dlaczego tak sądzę, gdyż mimo że wisi szyld, z cennikiem, nikt z Jeleniogórzan nie słyszał, że kiedykolwiek można było go zwiedzać. Ponad to remont jak ruszył szybko, tak samo szybko się zatrzymał. I nic, stoi w miejscu. Jedyne co mnie zastanawia to… oferta noclegowa na oficjalnej stronie zamku. Bardzo zachęcająco wyglądała ta kłódka…

One thought on “Zamek Boberstein

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.