Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim

W sercu Gór Sowich, w uroczej wsi mieszczą się Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim. „Mieszczą się” to zdecydowanie za dużo powiedziane. Kiedyś się mieściły. Obecnie jest to kompletna ruina. Wszystkie zdjęcia pochodzą z burzliwego 2008 roku, zatem widać, że Zakładów nie da się już uratować 🙁

Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim 15 Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim

Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim to nazwa powojenna zakładów, które mieściły się tutaj przed II Wojną Światową. Wcześniej nosiły nazwę Websky, Hartmann & Wiesen AG i powstały pod koniec XIX wieku. Materiały produkowane w tych zakładach cieszyły się dużą popularnością. Także po wojnie, kiedy zostały przejęte przez PRLowskie zarządy. Produkowano wówczas tutaj obrusy, firany, ręczniki, pościele… W okół zakładów powstał cały ośrodek kulturowy, funkcjonowało przedszkole zakładowe, a same Zakłady były właścicielami domków w Sławie, dokąd na wakacje wyjeżdżali pracownicy.

Zakłady upadły w 1992 roku, wraz z upadkiem poprzedniego systemu. I stopniowym napływem chińszczyzny na polski rynek. Od tego czasu popadły w ruinę, coraz większą i większą. Sam Walim stał się dość… smutny, wszak Zakłady były kolebką całego Walimia.

A co się działo podczas wojny? Ograniczono tu produkcję włókienniczą, część fabryki prawdopodobnie zaadaptowano na obóz jeńców z filii obozu w Gross Rosen.

Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim 5 Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim

Niestety Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim, nie zostały wciągnięte na listę zabytków, zatem ten XIX-wieczny obiekt bezkarnie niszczeje. Nie pomoże nawet konserwator zabytków, choć patrząc na to jak konserwator zajmuje się obiektami, to i tak nie pomógłby był.  Z całych zakładów na liście zabytków znajduje się jedynie budynek administracyjny wraz z jedną ścianą tkalni. Obiekt do rejestru został wpisany dopiero w 1995 roku!

Ruiny służą jako kadr do filmów, których fabuła rozgrywa się wśród gruzów. Zatem Zakłady były tłem dla „Twierdzy Szyfrów”, „Czasu Honoru”, a nawet „Miasta 44”.

Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim 4 Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim

Z potężnego Zakładu pozostała potężna ruina.

Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim 3 Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim

Poniższe zdjęcie ma dla mnie szczególne znaczenie. Połączenie brzydoty ruin z pięknie wygolonym trawnikiem przy walimskim kościele. To uderza…

Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim 16 Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim

Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim na mapie:

Loading map...

loading Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim

3 thoughts on “Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim

  1. Podobne dzieje zakładów włókienniczych z drugiej strony góry. Czy to Włodarza (Głuszyca), czy to Wlk. Sowy (Pieszyce, Dzierżoniów, Bielawa) – wyburzone.
    Jak ostatnio z dębem Chrobry – Niemce nie dały rady, Ruskie nie dały rady, PRL nie dał rady. Przyszedł bezmyślny Polak i zniszczył. Tu, przejął za grosze i wyburzył bo szybko niszczało, a podatku od nieruchomości nie chciał płacić. Smutne i łza się w oku kręci. Pamiętam jak w rodzinnej Bielawie szły tłumy przez miasto, bo 5.ooo ludzi szło na swoja zmianę do „Bielbawu”. A praca szła na trzy zmiany ! Ciężko sobie taki zakład w obecnych warunkach wyobrazić. A najbardziej wstyd … przed Niemcami, gdy ze świetnie działającego, 200-letniego zakładu została tylko kupa gruzu… :-(((

  2. „Niestety Zakłady Przemysłu Lniarskiego Walim, nie zostały wciągnięte na listę zabytków, zatem ten XIX-wieczny obiekt bezkarnie niszczeje. Nie pomoże nawet konserwator zabytków, choć patrząc na to jak konserwator zajmuje się obiektami, to i tak nie pomógłby był. Z całych zakładów na liście zabytków znajduje się jedynie budynek administracyjny wraz z jedną ścianą tkalni. Obiekt do rejestru został wpisany dopiero w 1995 roku!”
    Niedawno, nawet już po interwencji konserwatora zabytków została rozebrana zabytkowa przędzalnia http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=zabytkowa%20prz%C4%99dzalnia%20w%20mys%C5%82akowicach&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwroclaw.gazeta.pl%2Fwroclaw%2F1%2C35771%2C15359011%2CZabytkowa_przedzalnia_zburzona___To_kpina_z_prawa.html&ei=Kpt1VOPRIbCp7AbZ34DIAw&usg=AFQjCNG4_JE5kDC6H9KoWGLuBfzTES4b3Q&sig2=OyI3qVD3ToKIw_eumrgppA&bvm=bv.80642063,d.ZGU

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.