Wystawa Schron w Lubaniu

W maju zostaliśmy zaproszeni przez Pana Piotra Kucznira, założyciela i działacza Stowarzyszenia „Zamek Czocha” na nowo otwartą wystawę Schron w Lubaniu. Wystawa została otwarta dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Górnych Łużyc oraz włodarzom miasta. Całe przedsięwzięcie zorganizowane jest przez prawdziwych zapaleńców, który pragną propagować Region Łużycki, tak więc i sama wystawa Schron, aż się pali. Broń Boże dlatego, że jest tam ogień. Jest po prostu tak świetna.

Ale już mówię o co chodzi. W parku obok Baszty Brackiej znajduje się poniemiecki schron przeciwlotniczy.

Schron ma ponad 100 m długości i jest w zygzakowatym kształcie, a w nim umieszczono fotografie archiwalne przedstawiające bitwę o Lubań w 1945 roku.

Oglądanie tych zdjęć z Panem Piotrem, to prawdziwy rarytas, gdyż potrafił opowiedzieć ciekawie o każdym z tych zdjęć, a następnie mimo niepogody pokazał kadry ze zdjęć w terenie. Mogliśmy prawie poczuć to wszystko na własnej skórze. Do tego spotkało nas niewiarygodne szczęście, że mieliśmy zaszczyt zwiedzić wystawę dosłownie tydzień po otwarciu.

Poza samymi zdjęciami w schronie znajduje się wiele fajnych eksponatów i niemieckich napisów.

Fajne światło, eksponaty, a także dźwięki towarzyszące zwiedzaniu sprawiają, że w schronie jest niesamowity klimat.

A zobaczcie sami z jaką energią dokonano otwarcia. Odbyła się świetna konferencja, ale także inscenizacja walk o Lubań. Niesamowity zapał, uwielbiam takie podejście, inicjatywy i zawsze będę je promować:

Schron oczywiście można zwiedzić, ale w konkretnych godzinach:
w każdą środę o godz. 14,16,18
sobotę i niedzielę o godz. 11,13,15.
Zorganizowane grupy, większe niż 5 osób mogą obejrzeć wystawę w dowolnym czasie, umówiwszy się uprzednio z Panem Andrzejem Maciaszczykiem, dzwoniąc pod numer tel. 696-184-306
Ceny biletów: 2 zł dzieci, 5 zł osoby dorosłe.

Jeszcze raz dziękuję Panu Piotrowi za pokazanie tej i innych atrakcji Lubania oraz kilka atrakcji Regionu. Spotkanie Pana Piotra było jednym z owocniejszych wydarzeń na mojej dolnośląskiej ścieżce historycznej. W tym miejscu polecam Facebookowiczom kliknąć lajka Stowarzyszeniu „Zamek Czocha” na fejsie: KLIK KLIK

Niestety dzięki niepogodzie, a konkretnie dzięki lejącemu deszczowi, zdjęcia z zewnątrz nie wyszły.

Wystawa Schron na mapie:

Loading map...

loading Wystawa Schron w Lubaniu

One thought on “Wystawa Schron w Lubaniu

  1. Niedosyt mam i szkoda, że uzupełnienie będę musiał w necie szukać. Podpisy zdjęć by się przydały. Co to za logo: swastyka z dwoma kłoskami ? I co to za stado Gutenmorgenów pod wielkim orłem ? I prośba, by zamieszczać schematy obiektów, gdzie bywacie. Poza tym wszystko OK. Kolejnych setek wpisów życzę. Aaaa, i gdzie zagadka ? Bo miła tradycja się robi z zagadką na końcu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.