Muzea Sztuki

Historyczna perełka o wyjątkowej architekturze i tętniącej życiem scenie artystycznej, a to wszystko skupione w obrębie Starego Rynku, co pozwala nam na poznanie różnorodności miasta oszczędzając nasz czas, którego nie musimy przeznaczać na długotrwałe podróże. Taki właśnie jest Wrocław. Poznajcie jego najciekawsze muzea sztuki!

Centrum Sztuki WRO

Mieści się w częściowo odremontowanym budynku, który pod koniec XIX wieku był pierwszą palarnią kawy w Europie. Po raz pierwszy, Galeria otwarta została w 2008 roku, przez Fundację WRO Centrum Sztuki Mediów. Galeria oferuje nam wiele stałych wystaw polskich i zagranicznych artystów, koncerty, pokazy jak i wykłady tematyczne. Udostępnia także swoje placówki naukowe, które pomagają nowatorskim artystom rozwijać swoje skrzydła, wykorzystując całkiem nowe technologie. Czytelnia Mediów zapewnia stały dostęp do polskiej i międzynarodowej sztuki mediów.  Centrum Sztuki WRO organizuje rocznie osiem wewnętrznych wystaw, z których wyróżnić możemy nazwiska, takie jak Mirosław Bałka, Jetzt, Igor Krenz i Wolf Kahlen.

adres: ul. Widok 7, Stare Miasto Wrocław

tel: +48 713 433 240

Muzeum Współczesne Wrocław MWW

Główne muzeum sztuki współczesnej we Wrocławiu swoje miejsce znalazło w imponująco odrestaurowanym historycznym schronie powietrznym w zachodniej stronie Starego Miasta. Miejsce kusi nie tylko atmosferą rodem z science fiction. Naziemny bunkier wykorzystano do stworzenia windy, która przewozi zwiedzających do znajdującej się na szóstym piętrze kawiarni, skąd podziwiać mogą zapierającą dech w piersiach panoramę Wrocławia. Surrealistyczna przestrzeń ukazuje nam liczność kontrowersyjnych eksponatów, takich jak przedstawienie ludzkiego ciała z wykorzystaniem włosów łonowych oraz lalki dla dzieci podpisane prowokującym tytułem: Możesz ogolić dziecko.

adres: Plac Strzegomski 2a, Stare Miasto Wrocław

tel: +48 713 564 257

Muzeum Architektury

Jedyne w swoim rodzaju muzeum, położone w obrębie dawnego klasztoru i Kościoła Benedyktynów z XV wieku. Posiada stałe ekspozycje dzieł secesji, elementów architektury średniowiecznej i nowoczesnej. Poszczycić się może również największą w Polsce kolekcją witraży. Muzeum zaraża chęcią poznania historii, prezentując liczne przedmioty odzyskane podczas II Wojny Światowej, a także kolekcję rękopisów i rysunków, zachwycając nas wieloma nieoczekiwanymi znaleziskami.

adres: ul. Bernardyńska 5, Stare Miasto Wrocław

tel: +48 713 448 279

Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Swoje miejsce zawdzięcza dawnej Poczcie Centralnej Wrocławia, powstałej w jednym z pierwszych wieżowców w mieście, zbudowanym w 1929 roku. W czasach gdy internet jest głównym nośnikiem wiadomości, dostajemy możliwość odkrycia dawnych sposobów  komunikacji i porozumiewania się. Muzeum posiada sześć wystaw, wśród których ukazuje nam fascynującą historię Poczty Polskiej, graficzną kolekcję polskich znaczków pocztowych, oraz początki radia i telewizji. Na wystawach zobaczyć możemy liczne aparaty telefoniczne, skrzynki pocztowe, wczesne telegramy, mundury i pierwsze komputery, co pozwoli nam przenieść się w czasie i zapewni wgląd w minioną już epokę.

adres: ul. Zygmunta Krasińskiego 1, Krzyki Wrocław

tel: +48 713 436 765

Panorama Racławicka

Panorama brzmi bardziej jak punkt widokowy, ale jest to raczej ogromny obraz umieszczony w muzeum sztuki we Wrocławiu. Obraz przedstawia Bitwę pod Racławicami, która miała miejsce podczas powstania kościuszkowskiego w 1794 roku. Jest to ogromny dziewiętnastowieczny obraz liczący aż 15 metrów wysokości i 114 metrów długości. Całe dzieło znajduje się w osobnym pokoju, a towarzyszą mu inscenizacje, dźwięki i rzeźby jeszcze bardziej przypominające o ówczesnej bitwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here