Wieża widokowa Suszynka

Jest takie miejsce na Ziemi Kłodzkiej, gdzie mamy widok na całą Kotlinę, otaczające ją góry, a nawet Śnieżkę. Tym miejscem jest Wieża widokowa Szuszynka, niezwykłe niedawno powstałe miejsce, które warto odwiedzić. I to zupełnie za darmo!

Wieża widokowa Suszynka 1 547x550 Wieża widokowa Suszynka

Wieża widokowa Suszynka znajduje się w małej miejscowości Suszyna (niedaleko Wambierzyc) położona na Wzgórzach Ścinawskich. I jest to atrakcja turystyczna stosunkowo nowa, gdyż funkcjonuje od 2015 roku (dokładnie otwarcie miało miejsce 19. grudnia  2014 r.), dzięki programowi unijnemu „Miejsce pełne widoków Euroregionie Glacensis”.

Wieża widokowa Suszynka 2 550x364 Wieża widokowa Suszynka

Koszt postania wieży szacowany jest na ok 1,1 mln złotych, wieża jest żelbetowa, a jej elewacja jest z piaskowca.
Na jej szczyt wchodzi się klatką schodową umieszczoną wewnątrz wieży, na szczycie znajduje się też daszek, więc można wspiąć się i w deszczowy dzień. Cała wieża ma 27 metrów, choć świat obserwujemy z 22-go metra.
Przy wieży funkcjonuje również bezpłatny parking, niestety nie tuż przy samej, trzeba przejść nie więcej jak 100 m.

A widoki są niezwykłe. Widać Góry Bardzkie, część Gór Orlickich, Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie Góry Stołowe ze Szczelińcem Wielkim na czele, Góry Sowie. Całą Kotlinę Kłodzką.

Wieża widokowa Suszynka 6 550x171 Wieża widokowa Suszynka

Wieża widokowa Suszynka 9 550x243 Wieża widokowa Suszynka

A przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet Śnieżkę. Nam się to udało, bo przy zachodzie słońca góry lepiej się odznaczają. 😀

Widok na Śnieżkę z Suszyny 550x104 Wieża widokowa Suszynka

Wieża widokowa Suszynka jest otwarta w sezonie marzec – listopad w godzinach 8:00-22:00, oraz w pozostałych miesiącach 8:00-19:00.

 

Wieża widokowa Suszynka 15 550x206 Wieża widokowa Suszynka
Szczeliniec Wielki

Przez wieżę widokową wiedzie szlak zielony z Gorzuchowa do Wambierzyc. Całkiem fajny to szlak, warto się kiedyś przespacerować.


Wieża widokowa Suszynka 5 550x199 Wieża widokowa Suszynka

Widoki z wieży można oglądać cały rok dzięki kamerkom umieszczonym na obiekcie.

Wieża widokowa Suszynka 18 550x260 Wieża widokowa Suszynka

Ciekawostką jest, że w Suszynie przed II Wojną Światową mieściła się szkoła szybowcowa. Może ten fakt pomógł w wyborze miejsca wieży. Co ciekawe wstępnie były jeszcze dwie lokalizacje – zalew w Radkowie i Ratno Górne. Myślę, że wybór trafny, choć i w pozostałych lokalizacjach można byłoby zrobić punkty widokowe. Atrakcji nigdy za wiele!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.