Wieża widokowa Stolec

Pamiętacie mój wpis o pałacu w Stolcu? Dziś postanowiłam stworzyć dokumentację jeszcze jednego obiektu z tego pięknego zespoły pałacowo-folwarcznego z parkiem. Ale zanim, obaczcie, tak wygląda pałac bez wiosenno-letnich chaszczy:

Wieża widokowa Stolec 1 Wieża widokowa Stolec

Belweder, z języka włoskiego – piękny widok, to popularna na przełomie XVIII i XIX wieku budowla architektoniczna położona najczęściej na wzgórzu, z której roztaczał się widok na ogród, czy piękne otoczenie.

Wieża widokowa Stolec 15 Wieża widokowa Stolec

Ponieważ belweder był budowlą modną, a otoczenie Stolca to piękne widoki Sudetów, a w 5 hektarowym przypałacowym parku znajdowało się (i znajduje do dziś) wiele ciekawych gatunków drzew (m.in miłorząb japoński i surmia), zatem mieszkańcy pałacu musieli mieć i taką budowlę, jak znam siebie też bym musiała 😉

Wieża widokowa Stolec 4 Wieża widokowa Stolec

A że widoki gór w oddali są tu naprawdę przecudowne, tutejszy belweder powstał jako wieża widokowa Stolec. Niestety dziś na wieżę nie można już wejść. Niemniej jednak warto dodać, że została zbudowana na planie kwadratu, ale później górne kondygnacje przechodzą w kształt ośmiokąta. Na samym dachu była kopuła i taras widokowy. Myślę że chciałabym mieć tę więżę dla siebie 😀

Wieża jak i pałac z folwarkiem należą obecnie do Agencji Nieruchomości Rolnej i na dziś nie ma planów zagospodarowania ruiny, ani także planów sprzedaży. Obie budowle są w totalnej ruinie, do pałacu można jednak jeszcze jakoś się dostać. Ruiny wieży są niedostępne – nawet dla mnie.

Wieża widokowa Stolec 7 Wieża widokowa Stolec

Stolecki belweder trochę wygląda jak obronna baszta, w okół niego stoi kamienny mur, miejscami sięgający ponad 2 metrów wysokości. Swoista dekoracja zespołu pałacowego.

Wieża widokowa Stolec na mapie:

Loading map...

loading Wieża widokowa Stolec

One thought on “Wieża widokowa Stolec

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.