Wieża widokowa Kotowice

Wieża widokowa Kotowice to przeurocze miejsce, w którym zapragnęłam tam być 🙂 Ale jak to z najbliżej położonymi od mojego miejsca zamieszkania obiektami bywa, do nich mam najdalej i nie po drodze. Stwierdziłam natomiast, że północno-wschodnia i wschodnia część Dolnego Śląska jest tak mało znany, niedoceniony.  Tak też zaczęła się kolejna przygoda, której niewielki fragment opisałam już przy okazji Jeziora Panieńskiego, położonego również w Kotowicach.

Wieża widokowa Kotowice 2 768x1024 Wieża widokowa Kotowice

Mimo, że Kotowice znajdują się jedynie 10 km od granic Wrocławia podróż ode mnie to aż 30 km. Niesamowite, ale warto było. Nie dość, że zobaczyłam Ślężę w pełnej krasie, to jeszcze niezwykle majaczące w oddali Sudety, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie, najwyższe obiekty Wrocławia jak na dłoni, a przede wszystkim meandrującą Odrę i niezwykłe pola, lasy, łąki. Cudowności i to tak blisko 🙂

Wieża widokowa Kotowice 6 768x1024 Wieża widokowa Kotowice

Wieża widokowa Kotowice, to stosunkowo świeża sprawa, oficjalne otwarcie bowiem odbyło się w 2012 roku, a cała inwestycja pochłonęła ponad 1,5 miliona zł. Ale warto było. Choć szkoda, że tak mało informacji na temat, jak zwykle mapy atrakcji turystycznych Dolnego Śląska nie zawierają wieży, nie pormuje/poleca jej także wrocławska informacja turystyczna. Za to kwitnie strona wieży na Facebook. Organizowane są fajne konkursy. W ogóle strona żyje, co wbrew pozorom nie jest takie oczywiste.

Wieża widokowa Kotowice 7 768x1024 Wieża widokowa Kotowice

Obecnie wieża mierzy 40 m wysokości, a wejście na nią to wyzwanie, ponieważ schodki są z metalowej kraty i widać tę przestrzeń do samej ziemi. Myśl jaka mi się pojawiła, to „Shrek, ja w dół patrzę” 😉 I tak widoki rekompensują (jak zawsze zresztą, to moje ulubione zdanie chyba, że widok rekompensuje wszelkie niedogodności). Były świetne plany na podwyższenie wieży o niemal 20 m więcej, niestety miało być to dotowane z Funduszy Unijnych i nie doszło do finalizacji. Miejmy nadzieję jednak, że w końcu dojdzie, bo chętnie wrócę w to miejsce.

Wieża widokowa Kotowice 8 768x1024 Wieża widokowa Kotowice

Czy zastanawiacie się, czy czuć wychylenie wieży, gdy wieje wiatr? Odpowiadam spiesznie, że delikatnie czuć. Co w sumie robi wrażenie, na mnie takie, że po zejściu z wieży trzęsły mi się nogi. Ale lubię ten poziom adrenaliny 😀 Pozwala mi to na powrót do domu w aurze satysfakcji 🙂

Wieża widokowa Kotowice 9 1024x753 Wieża widokowa Kotowice

Wszelkie wieże i punkty widokowe to niezwykłe miejsca. Stąd zawsze świat wygląda inaczej, bardziej magicznie. I ta cisza wszechobecna wśród szumu wiatru… Wieże są niesamowite.

Wieża widokowa Kotowice 21 1024x768 Wieża widokowa Kotowice

Wieża czynna jest w sezonie (1. maja –  31. października), w godz. 10:00 – 20:00 poza sezonem, aby zobaczyć wieżę należy umówić się z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji (tel. 71 3113943). Wieża nie jest czynna podczas złych warunków atmosferycznych takich jak mgła, deszcz, porywisty wiatr, burza.

Teraz spójrzcie na galerię widoków 🙂

Uroczo meandrująca Odra:

Wieża widokowa Kotowice 20 1024x768 Wieża widokowa Kotowice

Piękny most kolejowy nad Odrą (fragment),  rzepaki <3 i Wrocław z podniebną wieżą (Sky Tower) w tle.

Wieża widokowa Kotowice 19 1024x768 Wieża widokowa Kotowice

Wzgórza Strzelińsko-Niemczańskie:

Wieża widokowa Kotowice 18 1024x762 Wieża widokowa Kotowice

Siechnice i tamtejsza elektrownia:

Wieża widokowa Kotowice 16 743x1024 Wieża widokowa Kotowice

Ślęża, Ślężunia i majaczące w tle Przedgórze Sudeckie:

Wieża widokowa Kotowice 15 1024x768 Wieża widokowa Kotowice

Czernica za Odrą:

Wieża widokowa Kotowice 14 1024x768 Wieża widokowa Kotowice

Most kolejowy nad Odrą, a w tle widoczna m.in. ciepłownia i Most Rędziński.

Wieża widokowa Kotowice 13 1024x754 Wieża widokowa Kotowice

Jeszcze raz siechnicka elektrownia, na zdjęciu widać most kolejowy nad Jeziorem Panieńskim:

Wieża widokowa Kotowice 3 768x1024 Wieża widokowa Kotowice

Znacie więcej ciekawych miejsc w Gminie Siechnice? Piszcie w komentarzach, z chęcią odwiedzę i opiszę 🙂

Wieża widokowa Kotowice na mapie:

Loading map...

loading Wieża widokowa Kotowice

8 thoughts on “Wieża widokowa Kotowice

  1. Przez pół roku mieszkałam we Wro i zupełnie nie poznałam okolicy (bardzo miejsko byłam). A szkoda, bo im bardziej Cię czytam tym więcej super spraw tam dostrzegam.

  2. Super widoki będę musiał się wybrać.Jak będziesz Miała okazję to warto zajechać do Morawy Dolnej w Czechach,widoki też są wspaniałe.Co prawda to już nie Dolny Śląsk 😉

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.