Tuż na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej i Gór Kaczawskich znajduje się malownicza miejscowość Siedlęcin, przez którą przepływa rzeka Bóbr. Tu nad Bobrem znajduje się Wieża Książęca zwana też Rycerską. Ja najchętniej nazwałabym ten obiekt wieżą mieszkalną. (Koniecznie zobacz wieżę mieszkalną w Biestrzykowie)
Książęcości wieży ma dowodzić fakt, że pomysłodawcą budowy wieży w Siedlęcinie był książę jaworski Henryk I, a miało to miejsce około 1314 roku, nie zmienia to faktu, że wówczas kondygnacje wieży pełniły funkcje gospodarcze i mieszkalne.
Nie ulega wątpliwości, że Henryk miał rozmach, wieża książęca w Siedlęcinie do dziś jest jedną z największych wież w Europie, a największą w Polsce!
Uważam, że wieża ta spełniała też funkcje obronne, bo widoki okoliczne z niej zacne, a i fosa w okół była. Dziś to jest interesujący punkt widokowy.


To co w wieży jest ciekawe, poza widokami i samą istotą wieży, to śliczne ścienne polichromie przedstawiające powieść o Panu Lancelocie z Jeziora. Warto zobaczyć je na żywo, ja pokażę tylko fragment:
Wieża książęca w Siedlęcinie jest czynna do zwiedzania codziennie:
w sezonie (maj – październik) w godzinach od 9:00 do 18:00,
poza sezonem (listopad – kwiecień) w godzinach od 10:00 do 16:00.
Więcej informacji na temat odbywających się tam wydarzeń, cen biletów, dogłębnej historii wieży, zajdziecie na stronie internetowej wieży: http://wiezasiedlecin.pl/

Nie zapomnijcie polubić fanpage wieży na facebooku:
A na koniec kadr typu „must be”, najczęściej fotografowany fragment wieży:
Byłem, widziałem. Ktoś pamięta jak się nazywa takie siedzisko przy oknie jak na zdjęciu ?
sedilia
Wieża jest mieszkalno-obronna (z racji funkcji jaką pełniła) i książęca (z racji osoby fundatora), czyli w pierwszej dekadzie XiV w. w dzisiejszym Siedlęcinie koło Jeleniej Góry książę Henryk I Jaworski ufundował wieżę mieszkalno-obronną (taki mniejszy zamek :)), dlatego my, przez wzgląd na jego osobę, nazywamy ją wieżą książęcą, jest więc zatem książęcą wieżą mieszkalno-obronną. Mamy wieże mieszkalno-obronne rycerskie, co oznacza, że fundatorami były rody rycerskie, a siedlęcińska jest książęcą wieżą mieszkalno-obronną 🙂 Mam nadzieję, że to co właśnie napisałam jest zrozumiałe 🙂
Dziękuję za Wasze stanowisko!