Wieża mieszkalna Biestrzyków

Wieża mieszkalna Biestrzyków, zwana także rycerską, jest jednym z miejsc, które znalazłam na Mapie Atrakcji Dolnego Śląska razem z Perłą Manieryzmu w Żórawinie (tego samego dnia, odwiedziłam oba zabytki).

Wieża mieszkalna Biestrzyków 12 Wieża mieszkalna Biestrzyków

Jest to średniowieczna warowna budowla zbudowana prawdopodobnie w XIII lub XIV wieku, otoczona fosą. Pierwszy raz źródła pisane mówią o niej w 1411 roku, kiedy dwupiętrowa wieża, z kaplicą na piętrze była własnością Wrocławskiej Kapituły.
Na przełomie wieków dokonano licznych rozbudowań, ale tak naprawdę nigdy nie ucierpiała szczególnie podczas licznych wojen, nawet podczas natarcia Armii Czerwonej podczas oblężenia Festung Breslau. Jej silne ceglane mury przetrwały także postępującą powojenną dewastację, aż do końca ubiegłego stulecia, kiedy obiekt nabył prywatny właściciel, odnowił i ponownie zamieszkał.

Wieża mieszkalna Biestrzyków 4 Wieża mieszkalna Biestrzyków

Oglądając wieże od strony południowej, warto zwrócić uwagę na wykusz, będący abortem, po naszemu kibelkiem 😉

Wieża mieszkalna Biestrzyków 8 Wieża mieszkalna Biestrzyków

Postanowiłam odwiedzić to miejsce, jak wspomniałam, dzięki mapie. Nie sądzę bym znalazła taki zabytek tak o, szukając po drodze. Wciąż mnie boli, że tak mało o tych niepopularnych zabytkach się mówi. Niepokoi mnie także inna sytuacja, właściciel zapytany o możliwość fotografii zabytku z zewnątrz (gdzież bym śmiała pchać się do środka), odpowiedział że owszem, ale tylko do użytku własnego. Więc tu pytanie, czy Dolnośląski Podróżnik, to jest już komercja? A poza tym prawo prasowe, zdjęciowe i każde nie reguluje zakazu publikacji zdjęć zabytków. Co więcej zabytki TRZEBA fotografować i popularyzować, choćby miałaby być to wieża mieszkalna prywatnego właściciela.

Wieża mieszkalna Biestrzyków 3 Wieża mieszkalna Biestrzyków

Faktem jest, że właściciel wykonał kawał dobrej roboty, bo wieża jest w świetnym stanie, w okół zadbana, przed ogrodzeniem stoi tablica informacyjna, a za ogrodzeniem w przy wieży za winoroślą schowany kamień z informacją, że to wieża rycerska 🙂

Wieża mieszkalna Biestrzyków 5 Wieża mieszkalna Biestrzyków

Podobna wieża mieszkalna na Dolnym Śląsku znajduje się w Siedlęcinie, a najbliżej Wrocławia, ponoć w Ślęzy i jest to mój (nie)ulubiony zamek Topacz.

Wieża mieszkalna Biestrzyków na mapie: