Czy wiesz gdzie we Wrocławiu znajdują się relikty klasztoru?

Od dawna wiadomo, że Wrocław kryje w sobie wiele ciekawostek. Jedną z nich jest Ołbiński Portal, relikt dawnego klasztoru NMP i św. Wincentego, który znajdował się niegdyś na Ołbinie – jednym z Wrocławskich osiedli, a wówczas podwrocławskiej wsi.

Klasztor, z którego pochodzi Portal znajdował się przy (właściwie to cześć murów odnaleziono konkretnie pod) ulicy Wyszyńskiego we Wrocławiu, zaraz obok istniejącego kościoła św. Michała (kościół był częścią opactwa).

Opactwo ufundował Piotr Włostowic w XII wieku, a przestało istnieć po licznych konfliktach opactwa z Radą Miasta w wieku XVI. Tak też doprowadzono do rozbiórki.

Elementy dawnego klasztoru można znaleźć w Muzeum Narodowym, Muzeum Architektury, pod ziemią, i przy katedrze św. Marii Magdaleny (tej samej, na której znajduje się Mostek Czarownic) – tu rzeczony przez nas Portal.

Portal Ołbiński Wrocław 1 422x550 Czy wiesz gdzie we Wrocławiu znajdują się relikty  klasztoru?

Portal Ołbiński jest niezwykle pięknym sześciokolumnowym tworem, bogato zdobionym w wzory roślinne i zwierzęce.

Portal Ołbiński Wrocław 3 550x413 Czy wiesz gdzie we Wrocławiu znajdują się relikty  klasztoru?

Ale poza tym można się patrzyć i patrzyć jak na komiks, w którym wypatrzymy między innymi scenę zwiastowania, obwieszczenia dobrej nowiny pasterzom, narodzin, wizyty trzech króli, obrzezania, ofiarowania w świątyni i chrztu w Jordanie. Dosłownie przekrój przez całą ewangelię!

Ołbiński Portal trzeba zobaczyć na żywo, żadne zdjęcie tego, co tu napisane nie odda.

Więcej technicznych szczegółów o Ołbńskim Portali znajdziecie tutaj: http://albumromanski.pl/album/wroclaw-reklity-opactwa-nmp-i-sw-wincentego-na-olbinie-xii-w

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.