Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie

Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie leży na jednej z bardziej malowniczych, a dla mnie ciekawszych, linii kolejowych na Dolnym Śląsku, trasy Kłodzko – Wałbrzych w Górach Sowich. A wpis o wiadukcie jest pierwszym w nowej kategorii Dolnośląskiego Podróżnika: Turystyka niekonwencjonalna, która jednak w moim życiu jest obecna 🙂

Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie 26 Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie

Ludwikowicki wiadukt powstał w 1880 roku podczas budowy linii kolejowej nad dużą doliną w której przebiega potok oraz droga do Jugowa, wznosi się na trzech filarach, a w najwyższym punkcie ma 31 metrów wysokości oraz  liczy sobie 165 metrów długości.

W 1909 roku podczas rozbudowy całej linii o drugi tor, także dobudowano w wiadukcie drugie przęsło.

305416 Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie
Wiadukt na starej pocztówce

Ciekawostką wiaduktu były okrągłe tabliczki,  na których widniały niewyjaśnione do dzisiaj napisy: przy wjeździe na wiadukt od strony Kłodzka: H362 i H450, oraz przy zjeździe: H450 i H300.

2014 09 22 120735 Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie

Niestety tabliczek już nie zastaliśmy (więc na żywo ich nie widziałam, ale udało mi się pozyskać zdjęcia (źródło na dole)), jedynie pustą butelkę po piwie…

Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie 25 Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie

Znalazłam za to pozostałości po innych tabliczkach, ale nie znalazłam w literaturze informacji, co było na nich napisane:

Wiadukt jest świetnym punktem widokowym, z jednej strony malowniczo rozpościera się widok na Ludwikowiece Kłodzkie.

Natomiast z drugiej strony można przyglądnąć się zalesionej hałdzie z czerwonych ogniotrwałych łupków:

Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie 24 Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie

Informacji na temat kursowania pociągów na linii Kłodzko – Wałbrzych próżno szukać, natomiast prawdopodobnie w okolicy wiaduktu w Ludwikowicach miał miejsce wypadek w lutym 1945 roku. Medyczny pociąg ewakuacyjny wiozący rannych oraz personel medyczny uległ awarii z nieznanych przyczyn w tunelu między Bartnicą a Świerkami i oto okołu 30 wagonów z ludźmi pędziło w stronę Kłodzka. Tuż za stacją Ludwikowice skierowano pociąg na boczny tor wznoszący się pod górę w celu wyhamowania. Niestety lokomotywa wbiła się w kozioł oporowy bocznicy i pociąg wraz z załogą runął w kilkumetrowe obniżenie zapalając się, a następnie doszło do eksplozji kotła lokomotywy. Świadkowie opowiadali o wielu zabitych, jednakże oficjalnych doniesień nigdy nie było.

Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie 15 Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie
Tu gdzieś powinna być bocznica z lutego 1945 roku.

Podobny wypadek miał miejsce w latach 80-tych ubiegłego stulecia, gdy niewielka lokomotywa manewrowa przetaczała dwunastowagonowy skład pociągu towarowego na bocznicy w Bartnicy. Ponieważ tam zaczyna się 0,9% spadek terenu w kierunku Kłodzka, pociąg zaczął staczać się w dół osiągając prędkość 140 km/h. Tym razem kilkakrotnie próbowano zatrzymać pociąg, jednakże pociąg wykoleił się dopiero w Nowej Rudzie, maszynista uszedł z życiem. Ponoć wykolejone wagony zalegały obok torów przez dłuższy czas.

Szczerze mówiąc Przemysław i mała Dolnośląska Podróżnica byli zachwyceni spacerem po wiadukcie, ja miałam nogi jak z waty, przez te spróchniałe belki, ruchome betonowe podesty i szpary wielkości stopy.

Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie na mapie:

Loading map...

loading Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie

Literatura:

Przemysław Dominas – Koleją z Kłodzka do Wałbrzycha, Wrocław 2004 r. (w której to pozycji Pan Dominas określił wiadukt terminem most, oraz zmniejszył jego wysokość o połowę!)

Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie 1 Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie

Jeśli wiecie coś na temat tabliczek, piszcie w komentarzach (Wasz adres mejlowy jest widoczny tylko dla mnie)
No i na koniec, niech mi ktoś powie, jaka jest rzeczywista wysokość mostu w najwyższym punkcie?
Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie 7 Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie

6 thoughts on “Wiadukt kolejowy Ludwikowice Kłodzkie

  1. Jak będziesz tam jeszcze raz wejdź do nastawi i zobacz jakie ciekawe rzeczy są przy niej po stronie torów na elektrownię. Mam tylko nadzieję, że złomiarze nie ukradli tych historycznych elementów.

  2. Ta trasa kolejowa już jest czynna? Takie wpisy znalazłem,że podjęto próbę remontu i przywrócenia jej świetności, a jak nie to którędy najlepiej wejść aby zobaczyć te widoki na własne oczy?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.