Na wakacje Dolny Śląsk

Od zawsze twierdziłam, że nie muszę wyjeżdżać gdzieś daleko, poza granice Polski, czy nawet Dolnego Śląska. Bo prawda jest taka, że na Dolnym Śląsku jest wszystko. Poza morzem oczywiście. W tym wpisie pokażę Wam kilka fajnych miejsc, które charakteryzują Dolny Śląsk, które warto uwzględnić w wakacyjnym planie 🙂

Skałki

Skoro już jesteśmy przy skałach, to nie może zabraknąć Radkowskich Skałek o których pisałam tutaj: Radkowskie Skały.

Jest to moje ulubione górskie miejsce na świecie 😉 Poza tym, że widoki przednie, edukacyjnie też całkiem całkiem, to mogą być początkiem, punktem na szlaku w Górach Stołowych, na ten przykład w drodze na Szczeliniec Wielki.

Radkowskie Skały 13 1024x768 Na wakacje Dolny Śląsk
Radkowskie Skały

Nad wodą

Gdy już zejdziemy z górskich szlaków, można odpocząć nad wodą. Idealnym miejscem ku temu jest Zalew Mietkowski. A dla miłośników żeglowania Przystań w Borzygniewie.

Przystań w Borzygniewie 6 550x409 Na wakacje Dolny Śląsk
Przystań w Borzygniewie

Pod ziemią

Dolny Śląsk obfituje w podziemne atrakcje turystyczne. A wśród nich kopalnie: złota w Złotym Stoku oraz w Złotoryi, węgla kamiennego w Nowej Rudzie, uranu w Kowarach, niklu w Szklarach, gdzie możemy zobaczyć jak wyglądała kiedyś praca w przemyśle górniczym.

Kopalnia węgla Nowa Ruda 15 550x365 Na wakacje Dolny Śląsk
Chodnik w kopalni w Nowej Rudzie

W tym miejscu grzechem byłoby nie wspomnieć o tajemniczych podziemiach projektu Riese w Górach Sowich, które do dziś przyciągają tysiące turystów i do dziś nie znamy przeznaczenia tych podziemi.

Muzeum Włodarz 4 550x365 Na wakacje Dolny Śląsk
Podziemia Włodarza, największy kompleks projektu Riese w Górach Sowich

Więcej o obiektach projektu Riese: https://dolnoslaskipodroznik.pl/riese/

Zabytki

To, co charakteryzuje Dolny Śląsk to obfitość wszelakiego rodzaju zabytków. Od zamków, przez pałace, klasztory, kościoły. Można wymieniać w nieskończoność. Od słynnego Klasztoru w Lubiążu, przez Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, po zupełnie nieznane ruiny Domku Myśliwskiego w Kowarach.

Pałac Kamieniec Ząbkowicki 7 1024x768 Na wakacje Dolny Śląsk
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Więcej na temat zabytków: SAKRALNYCH, PAŁACACH i ZAMKACH, INNYCH BUDYNKACH.

Obszary przyrodnicze

Rezerwat Przyrody Skałki Stoleckie to wyjątkowy obszar przyrodniczy, powstały po kopalni marmuru, po którym zostały ściany, sztolnie i grota. Miejsce fajne i dość przystępne – można tam przejść się na spacer nawet z dzieciem w wózku. Jest miejsce na ognisko. Od deszczu można się schować w grocie i właściwie od słońca i gorąca też.

Rezerwat Przyrody Stoleckie Skałki 16 550x413 Na wakacje Dolny Śląsk
Rezerwat Przyrody Skałki Stoleckie

Szlaki Tematyczne

Wiele gmin ma swoje szlaki tematyczne, jednym z ciekawszych jest Szlak Legend w Gminie Ciepłowody. Dobra propozycja na pieszą wędrówkę lub wycieczkę Rowerową.

Zamek Ciepłowody 1 Na wakacje Dolny Śląsk
Zamek w Ciepłowodach

Krzyże pokutne

Dolny Śląsk jest obszarem, w którym jest najwięcej krzyży pokutnych lub prawidłowo zwanych krzyżami pojednania.

Krzyż pokutny w Żernikach we Wrocławiu 1 1024x768 Na wakacje Dolny Śląsk
Krzyż pokutny we Wrocławiu

To nie wszystko, tak naprawdę wystarczy dobrze przejrzeć Dolnośląski Podróżnik, aby zobaczyć jaka jest moc Dolnego Śląska. Ktoś kiedyś zadał mi pytanie, czy kiedyś skończą mi się atrakcje turystyczne. Odpowiedź może być tylko jedna. Nigdy. Życia mi nie starczy, żeby to wszystko zobaczyć i opisać.

Mój kierunek na najbliższy czas

Co tu dużo mówić, niech odpowiedzią na to będzie zdjęcie map, które właśnie przyniósł mi listonosz 😀

13177840 992932434094631 841007811684805159 n 550x550 Na wakacje Dolny Śląsk

 

No i na koniec, na samym początku wspomniałam, że na Dolnym Śląsku mamy wszystko poza morzem. Pustynię i wulkany też 😀

10 thoughts on “Na wakacje Dolny Śląsk

  1. Ha, większość miejsc znam, a nawet byłam! 🙂 Dolny Śląsk jest wspaniały – jest i wspaniała natura, dużo zamków (podobno 1/4 zamków w Polsce jest właśnie u nas), podziemi i piękne miasta! Nic tylko zwiedzać 😀

  2. Chodnik w kopalni w Nowej Rudzie i Podziemia Włodarza, największy kompleks projektu Riese w Górach Sowich – uwielbiam takie klimaty – mroczne i tajemnicze. Muszę zobaczyc czy da się je zwiedzić na wózku inwalidzkim 🙂

  3. Fajne pomysły na spędzenie wakacji. Dolny Śląski jest z pewnością warty zobaczenia. Rozejrzę się za noclegiem na boopakart i może skorzystam z miejsc wymienionych w artykule. 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.