Podziemne Labirynty w Twierdzy Kłodzko

Jedną, a zarazem najciekawszą, atrakcją Twierdzy Kłodzko są potocznie zwane Podziemne Labirynty czy Podziemia Twierdzy. Już na wstępie zaznaczam, że te nazwy są tylko marketingowe, gdyż prawidłowo są to chodniki kontrminerskie lub przeciwminowe. Myślę, że wiele osób miałoby problem z zapamiętaniem nazwy. Poza tym nie okłamujmy się, łatwiej mówi się o podziemiach, labiryntach niż o chodnikach. Choć prawidłowa nazwa ma urok, taki forteczny 😉

Twierdza Kłodzko Podziemne Labirynty 33 429x550 Podziemne Labirynty w Twierdzy Kłodzko

Chodniki kontrminerskie były niegdyś nieodłącznym elementem twierdzy. Kiedy twierdza była oblężona, agresorzy aby pokonać fortyfikacje budowali chodniki minerskie, czyli po naszemu podkopy, które faszerowali ładunkami, mającymi za zadanie zniszczyć oblężony fort.

Twierdza Kłodzko Podziemne Labirynty 52 364x550 Podziemne Labirynty w Twierdzy Kłodzko

Aby temu zapobiec budowano wspomniane chodniki kontrminerskie umieszczone najczęściej nieco poniżej korytarzy minerskich. Ładunki wkładano w tzw szczeliny minerskie

Twierdza Kłodzko Podziemne Labirynty 36 391x550 Podziemne Labirynty w Twierdzy Kłodzko

 

Wszystko odbywa się na przedpolu twierdzy, zatem trudno mówić o podziemiach twierdzy, gdyż właściwie korytarze są poza nią.

Twierdza Kłodzko Podziemne Labirynty 19 430x550 Podziemne Labirynty w Twierdzy Kłodzko

Te na Twierdzy Kłodzko zachowały się w oryginalnej postaci, gdyż nie były wykorzystywane. Dzięki temu możemy dziś oglądać je takie, jak zostały wybudowane w XIX wieku.

Twierdza Kłodzko Podziemne Labirynty 22 431x550 Podziemne Labirynty w Twierdzy Kłodzko

Wysokość chodników waha się pomiędzy 180 a 90 cm. Przez te niskie prowadzi nawet trasa turystyczna. Na całe szczęście można tę część pominąć.

Twierdza Kłodzko Podziemne Labirynty 16 364x550 Podziemne Labirynty w Twierdzy Kłodzko

Zwiedzać podziemi nie może niestety każdy. W przeciwieństwie do górnej części Twierdzy Kłodzko tu mamy ograniczenie wiekowe, Podziemne Labirynty są dostępne dla dzieci od 5 roku życia. Nie zaleca się zwiedzania chodników osobą z dolegliwościami krążeniowymi, z problemami z nogami, kręgosłupem oraz z klaustrofobią.

Twierdza Kłodzko Podziemne Labirynty 51 410x550 Podziemne Labirynty w Twierdzy Kłodzko

Trzeba tu się przygotować na kilometrowy bieg po schodach, po pochylni w górę i w dół, przez chwilę z pochyloną głową, albo „na kucaka”. Słowo klucz, to bieg. Niestety zwiedzanie podziemi trwa od 45-60 minut, przewodnik na początku opowiada, w trakcie też zatrzymuje się na chwilę pokazać na przykład jak działała wentylacja chodników, lecz dzieje się według mnie to za szybko. Ledwo miałam czas na strzelanie (dosłownie strzelanie) fotografii.

Twierdza Kłodzko Podziemne Labirynty 28 386x550 Podziemne Labirynty w Twierdzy Kłodzko

W podziemiach panuje temperatura ok 8 stopni C. Warto jest zaopatrzyć się w bluzę, zwłaszcza latem można przeżyć szok wychodząc z podziemi.

Twierdza Kłodzko Podziemne Labirynty 56 550x364 Podziemne Labirynty w Twierdzy Kłodzko
Sucha fosa, Podziemne Labirynty są poza nią, po lewej stronie zdjęcia wewnątrz…

Cena zwiedzania są adekwatne do ilości atrakcji i wiedzy, i wynoszą odpowiednio: same podziemia 10zł/12zł (U/N) lub razem z częścią górną twierdzy 14zł/18zł (U/N).

O części górnej pisałam tutaj: https://dolnoslaskipodroznik.pl/twierdza-klodzko-czesc-gorna/

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.