Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz

Sztolnie Włodarz lub jak oficjalna nazwa głosi Muzeum Włodarz, to kolejne po Podziemnym Mieście Osówka podziemia projektu Riese jakie odwiedziłam. Jest to też największy podziemny kompleks w Górach Sowich i pierwsze podziemia w jakich byłam bardzo dawno temu, kiedy nie było mowy o podziemnych atrakcjach turystycznych w tym regionie.

Sztolnie Włodarz 1 550x365 Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz

Do podziemi Włodarza prowadzą 4 wejścia z czego tylko jedno jest udostępnione dla ruchu turystycznego, tzw czwórka. Żeby do tego wejścia dojść, trzeba przejść z pierwszego parkingu wzdłuż góry, w której znajduje się kompleks.

Sztolnie Włodarz 2 550x365 Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz
Jedno z wejść

Po drodze poza różnymi strefami parkingowymi można spotkać pozostałości budowy kompleksu (nigdy nieukończonej zresztą).

Muzeum Włodarz 8 550x365 Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz Muzeum Włodarz 9 550x365 Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz

Aby zwiedzić Muzeum Włodarz trzeba kupić bilet, którego koszt wynosi 20 zł N/ 18 zł U. Istnieje możliwość zakupienia biletu pakietowego obejmującego Sztolnie Włodarz i Muzeum Militariów Molke, który kosztuje 26 zł. Ja zdecydowałam się właśnie na ten.

Muzeum Włodarz 7 383x550 Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz
Wejście nr 4

Więcej na temat atrakcji organizowanych przez Muzeum Włodarz na oficjalnej stronie internetowej: http://wlodarz.pl/events/events-oferta/

Muzeum Włodarz 6 542x550 Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz
Wartownia

Zwiedzanie obejmuje przechadzkę po podziemiach okraszoną całkiem ciekawą opowieścią przewodnika. Tu pokazywane są etapy budowy (zwane też na potrzeby turystów dolnym i górnym poziomem). Zwiedzanie obejmuje także prezentacje filmu w kinie zorganizowanym dla ruchu turystycznego w jednej z wartowni, oraz najfajniejszą atrakcję – pływanie po zalanej części obiektu. (Zwłaszcza, że się ma całą łódkę dla siebie z przewodnikiem 😉 )

Muzeum Włodarz 2 550x365 Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz Muzeum Włodarz 3 550x365 Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz

Muzeum Włodarz 4 550x365 Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz
Sztolnia nr 2

Jak wspomniałam w tych sztolniach byłam znacznie wcześniej niż istnieje Muzeum Włodarz, zatem i wówczas wyglądało to nieco inaczej. Było dużo gruzu, gruzu i gruzu. A wejście było zupełnie zasypane. Ogrom prac został wykonany, aby móc zwiedzić to co można zwiedzić 🙂

Muzeum Włodarz 1 550x365 Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz
„Górny poziom”

Sztolnie Włodarz są obecnie na topie, gdyż właściciel Muzeum Włodarz twierdzi, że odkrył kolejne podziemne elementy tego kompleksu, co oczywiście dodaje smaczku. Choć wiercenia nie wskazały niczego, walka trwa jednak nadal: http://www.prw.pl/articles/view/46111/Drugie-podejscie-do-szukania-podziemnego-miasta

Muzeum Włodarz 5 550x365 Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz
Tajemniczy symbol rzekomo wskazujący kolejne podziemia

Ostatnio dotarły do mnie informacje, o problemach zdrowotnych kierownika całego zamieszania, zatem życzę szybkiego powrotu do zdrowia i sukcesów w dalszym odkrywaniu tajemnic.

Sztolnie Włodarz 4 550x365 Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz Sztolnie Włodarz 5 550x462 Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz Sztolnie Włodarz 7 550x365 Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz Sztolnie Włodarz 6 550x365 Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz

Włodarz odwiedzałam akurat w dniu wiercenia, zatem minęłam się z „odkrywcami złotego pociągu” i droga dojazdowa (z Walimia) do Włodarza była zamknięta dla ruchu samochodowego. Za to ruch w sztolniach nieprzeciętny.

Sztolnie Włodarz 3 550x365 Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz

Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz na mapie:

Loading map...

loading Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz

11 thoughts on “Sztolnie Włodarz, Muzeum Włodarz

  1. Te łodzie to jest atrakcja,ale ja wolałbym jednak na własnych nogach zajrzeć w każdy kąt tak jak to robiłem w latach 50 i 60 ub.wieku.
    Wówczas Riese nie było tak zarośnięte krzakami.Maskujący las w beczkach miał dopiero ok.15 lat.Zostało jeszcze kilka świerków na Osówce,prawie wszystkie wycięli w tym roku.Na”żabnik”chodziliśmy się kąpać.
    http://www.gstatic.com/hostedimg/75638744dd7476e_large
    Pozdrawiam.

  2. Też bym taką łódką popływał :-), ale mam klaustrofobię i jak pomyślę że nad głową jest 60 m skały a pod stępką 2m wody to dostaję lęków.

  3. Riese kryje jeszcze nie jedną tajemnicę – myślę, że w najbliższych latach się o tym przekonamy! 🙂 A póki co na prawdę warto zwiedzać te udostępnione: w zeszłym roku byłem w Górach Sowich 3 dni i zwiedziłem po kolei Osówkę, Sztolnie Walimskie i Włodarz – robi wrażenie – zwłaszcza Włodarz! Przygotowuję ostatnio stronęo Górach Sowich – zapraszam: http://gory-sowie.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.