Kraków to z pewnością miasto uniwersyteckie! Od wieków przebywali tam wielcy naukowcy, ale też pisarze i poeci. Odkryj więc literacki szlak po Krakowie!

Kraków z pewnością ma najdłuższą i najbogatszą tradycję literacką w Polsce. Wielu twórców było lub nadal jest związanych z miastem. Do najwybitniejszych należy Joseph Conrad, czyli autor słynnego „Jądra Ciemności”. W mieście znajdują się też niezwykłe księgarnie, które podkreślają ważny status literatury dla Krakowa. Sprawdź więc powiązania dawnej stolicy Polski z tą dziedziną wiedzy.

Biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uniwersytet Jagielloński to najstarsza uczelnia w Polsce. Studiowało na niej wielu wybitnych uczonych oraz twórców. Nic więc dziwnego, że biblioteka uniwersytetu jest ważnym miejscem na literackim szlaku. W jej zbiorach znajduje się aż 6,7 mln woluminów. To sprawia, że Biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego, a to sprawia, że jedną z największych i najbardziej znanych tego typu placówek w Polsce. Znajdują się tam też rzadkie w Polsce egzemplarze. Jednym z najważniejszych jest przełomowe dzieło renesansowego astronoma i matematyka Mikołaja Kopernika, czyli „O obrotach sfer niebieskich”. To właśnie w nim Kopernik udowadnia, że Ziemia krąży wokół słońca, a nie na odwrót. Dzieło to przyniosło naukowcowi ogromną sławę na całym świecie. W zbiorach dzieło Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego znajduje się również wiele oryginalnych partytur Mozarta.

Pomnik Adama Mickiewicza

Krakowski rynek słynie z wielu ważnych zabytków. To właśnie tam znajduje się Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stworza, Sukiennice, w których turyści chętnie robią zakupy, a także wiele innych zabytków. Jednak w centralnym miejscu krakowskiego rynku dumnie stoi pomnik Adama Mickiewicza – jednego z najważniejszych polskich wieszczy. Pomnikowi z brązu towarzyszą cztery alegoryczne grupy symbolizujące ojczyznę, naukę, odwagę i poezję. Warto też wspomnieć, że każdego roku w Wigilię kwiaciarnie krakowskie ozdabiają pomnik kwiatami.

Bazylika Mariacka

Wspomniany już Kościół Mariacki w Krakowie kojarzy się przede wszystkim ze słynnym Ołtarzem oraz przerwanym hejnałem. Pewnie nikomu by do głowy nie przyszło, że może być ważnym miejscem na szlaku polskiej literatury. A jednak tak właśnie jest! Pewnie zastanawiacie się dlaczego. Wszystko to dzięki dramaturgowi, poecie i polskiemu nacjonaliście Stanisławowi Wyspiańskiemu. To właśnie w Bazylice Mariackiej zostało zawarte małżeństwo poety z chłopką w słynnej sztuce „Wesele” z 1901 roku.

Najstarsza polska księgarnia

Na krakowskim rynku znajduje się też najstarsza księgarnie w Polsce, a może nawet w Europie. Została założona przez w 1610 roku przez Franciszka Jakuba Mercenicha. Przez lata miała ona różnych właścicieli. Najnowsi z nich to Centrala Obrotu Księgarskiego „Dom Książki” (1950–1998) i Matras (maj 1998 – czerwiec 2017). Następnie przejął ją Empik, a następnie wprowadził kilka zmian w budynku. Przede wszystkim odrestaurował zabytkowe regały, a także utworzył dwa saloniki: dla Szymborskiej i dla Miłosza, w których można siadać i czytać książki. Na ścianach księgarni pojawiły się też literacki mural, którego bohaterami są pisarze, poeci, artyści związani z Krakowem. Na ścianach nie brakuje też znanych cytatów.

Międzynarodowy Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza

W Krakowie odbywa się też jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie Środkowej związanych z poezją. Mowa oczywiście o Międzynarodowym Festiwalu Literackim im. Czesława Miłosza, którego wydarzenia są rozłożone w czasie na przestrzeni całego roku. To sprawia, że więcej osób ma okazję uczestniczyć przynajmniej w jednym paśmie. Festiwal organizowany jest co dwa lata i gości jednych z najważniejszych postaci literatury z całego świata. W czasie jego trwania organizowane są koncerty, wystawy, dyskusje panelowe i wieczory poetyckie. Na miejscu można też spotkać tłumaczy w każdym możliwym języku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here