Szlaban graniczny w Baranowicach

Niewielka wieś Baranowice. Koniec Dolnego Śląska, początek Wielkopolski. Granica województw. Niby nic, zwykły ślad na mapie. Ale i historia… Bowiem ta granica niemal pokrywa się z granicą z lat 1920 – 1939. Granicą pomiędzy Polską, a III Rzeszą. pomiędzy wsią, a leśną drogą znajdowało się przejście graniczne. I tu właśnie pozostał do dziś niezwykły zabytek – szlaban graniczny z 1939 roku. Prawdopodobnie jest to ostatni taki zachowany szlaban, nie mówiąc o oryginalnym położeniu.

szlaban graniczny baranowice 4 1024x711 Szlaban graniczny w Baranowicach
Szlaban graniczny – widok od dolnośląskiego

To właśnie ten szlaban, jako jeden z wielu na granicy niemiecko-polskiej 1. września 1939 roku został podniesiony i wojska niemieckie wkroczyły na terytorium Polski.

szlaban graniczny baranowice 1 1024x961 Szlaban graniczny w Baranowicach
Szlaban graniczny – widok od wielkopolskiego

Szlaban nie zostanie już opuszczony, bowiem brakuje mechanizmu. Przyczółki po drugim szlabanie zostały też wywiezione na złom.

szlaban graniczny baranowice 2 678x1024 Szlaban graniczny w Baranowicach

Szlaban został odnowiony w 2015 roku. Przy szlabanie dodano drewniane budki wartownicze. Postawiono take wiatę odpoczynkową i tablicę informacyjną o pojednaniu polsko-niemieckim.

szlaban graniczny baranowice 5 1024x854 Szlaban graniczny w Baranowicach

Droga do szlabanu jest dobrze oznakowana. Od Rudy Sułowskiej kierują drogowskazy. Jest to idealny cel na wycieczkę rowerową w Dolinie Baryczy.

szlaban graniczny baranowice 3 678x1024 Szlaban graniczny w Baranowicach

Jest to atrakcja turystyczna darmowa, czynna cały rok.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.