Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych liczący 919 m n.p.m. należący do Korony Gór Polskich i będący jedną z najpiękniejszych atrakcji Sudetów, którą odwiedziłam w swoim życiu przynajmniej 10 razy, w tym pierwszy raz mając 3 lata 😉

Szczeliniec Wielki 5 Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki – widok ze szlaku na Błędne Sklały

A nie jest tak hop siup, bo na sam szczyt prowadzi 665 schodków różnej wielkości, pochodzących  z początku XIX wieku, aż do schroniska, które powstało tutaj w 1845 roku.

Od zawsze Szczeliniec był miejscem przyciągającym rzesze turystów i nie ma się co dziwić, gdyż atrakcji tu co nie miara. Odwiedził Szczeliniec Wielki sam Johann Wolfgang von Goethe w 1790 roku, po tym wydarzeniu została tablica pamiątkowa:

Szczeliniec Wielki 10 Szczeliniec Wielki
Tablica pamiątkowa Goethego

Więcej informacji na temat historii Szczelińca Wielkiego można przeczytać na stronie Narodowego Parku Gór Stołowych (polecam, dobry materiał). Inne spotkane tablice pamiątkowe, oraz oznaczenia szlaku:

Na szczycie idąc krętym szlakiem odnajdujemy skały którym nadano bajeczne nazwy, jak ucho igielne (ciężko się przecisnąć przez szczelinę),  Małpolud, czy Tron Liczyrzepy będący najwyższym punktem na Szczelińcu, a tym samym jednym z wielu punktów widokowych.

Szczeliniec Wielki 14 Szczeliniec Wielki
Tron z innej perspektywy
Szczeliniec Wielki 3 Szczeliniec Wielki
Tron Liczyrzepy (tak, wygląda jak wielbłąd)

Moim ulubionym miejscem jest szczelina, przez którą trzeba przejść, a w której znajduje się także tak zwany Czarci Głaz, który utkwił pomiędzy dwoma skałami.

Podoba mi się także Piekiełko, które jest najniżej położonym miejscem na Szczelińcu, gdzie przechodzi się między mającymi nawet 20 metrów wysokości skałami.

Szczeliniec Wielki 19 Szczeliniec Wielki
Piekło

Ja bardzo lubię tarasy widokowe tam, a szczególnie jeden z serduszkiem 🙂 Krąży legenda, że Duch Gór – Liczyrzepa dowiedział się, że u stóp gór postawiono zamek, w którym mieszkała panna Emilka. Liczyrzepa rozgniewany udał się na włości, ale gdy zobaczył piękną pannę postanowił poprosić ją o rękę. Gdy ta się nie zgodziła rozpoczęła się prawdziwa batalia między wojskami Emilki i Liczyrzepy, którą wygrał ten drugi. Aby ukarać piękną Emilkę zniszczył jej zamek, a podwładnych i samą Emilkę zamienił w skały, uprzednio pięknej pannie wyrywając serce i ciskając w dolinę. Jednak spudłował i serducho Emilki wylądowało na skale i trwa tam do dziś. Poć gdy wsłuchamy się w ciszę i szum wiatru, słychać bicie serca Emilki.

Szczeliniec Wielki 13 Szczeliniec Wielki
Ruchoma skałka
Szczeliniec Wielki 21 Szczeliniec Wielki
Jedynka, choć pewnie inaczej się nazywa 😉

Jak wspomniałam ja swoją pierwszą Koronę Gór Polskich zdobyłam w wieku 3 lat, moja Córka natomiast w wieku 5 lat. I byłam z niej taka dumna 🙂

Szczeliniec Wielki 16 Szczeliniec Wielki
Małpolud

Jadąc z Radkowa do Karłowa, skąd można wejść na Szczeliniec Wielki, polecam odwiedzić Radkowskie Skały. A jeszcze bardziej polecam szlak pieszy z Radkowa na sam szczyt 🙂

Szczeliniec Wielki 15 Szczeliniec Wielki
Między skałami

A teraz patrzcie na piękne widoki ze Szczelińca:

Szczeliniec Wielki na mapie:

Loading map...

loading Szczeliniec Wielki

Jeśli nie wiecie, gdzie się zatrzymać polecam interes mojej rodziny Radkowskie Domki, nie zapomnijcie powiedzieć, że macie kontakt ode mnie 🙂

Szczeliniec Wielki 1 Szczeliniec Wielki
Nad tym zalewem są te domki

A na koniec tak wyglądałam pięknie po zdobyciu Szczelińca w 2004 roku 😉

Szczeliniec Wielki 6 Szczeliniec Wielki
Dolnośląska Podróżnica, zdobywczyni

7 thoughts on “Szczeliniec Wielki

  1. Termit, miałam na myśli własnie chybotka, ale dodając zdjęcia zupełnie wypadła mi nazwa z głowy.
   Materiał fotograficzny wykonywałam w maju, bardzo prawdopodobne, że pomyliłam nazwy skałek, za co przepraszam.
   Z tego co się orientuję, na Szczelińcu Wielkim są 2 chybotki.
   Jeśli znasz nazwę tej skały to zapraszam do podzielenia się informacją, sprostuję 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.