Szachulcowy kościół Wrocław

Dziś zrobimy mały skok w bok od Szlaku Legend oraz innych projektów, które czekają, a są duże (wczoraj miałam telefon z dopominką, niestety te większe wymagają większej pracy, a z tą z moimi oczami jeszcze trudno ).
Szczerze mówiąc dziś wyglądało to tak, że wpisałam w google frazę „szachulcowy kościół Wrocław”, choć szukałam nieco dalej od Wrocławia oddalonej budowli sakralnej tej konstrukcji, trafiłam na ten, który znajduje się 10 min samochodem ode mnie. Zatem spakowałam Małą Podróżnicę i pojechałyśmy akurat na mszę dla dzieci 🙂 (Była super!)

Szachulcowy kościół Wrocław 11 Szachulcowy kościół Wrocław

Szachulcowy kościół o którym mowa znajduje się na osiedlu Pracze Odrzańskie i jest cudny. Śliczny po prostu, choć osobiście wolę gdy drewniane belki nie są czerwone, a klasycznie ciemno brązowe. Ale to szczegóły. 🙂

Szachulcowy kościół Wrocław 8 Szachulcowy kościół Wrocław

Historia parafii w Praczach sięga aż XIV wieku, ale dopiero w 1550 roku pada decyzja o budowie kościoła ewangelicko-luterańskiego w tym miejscu podjęta przez Hansa Cullmanna. Kościół pięć lat później powstaje. Jednak po trzech latach istnienia umiera jego fundator, a rządy przejmuje Magistrat Miejski.

Szachulcowy kościół Wrocław 12 Szachulcowy kościół Wrocław

Jednak podczas wojen trzydziestoletnich kościół ulega spaleniu i na jego miejscu powstaje obecna szachulcowa świątynia.

Szachulcowy kościół Wrocław 10 Szachulcowy kościół Wrocław

W tym czasie powstaje także budynek obecnej plebanii znajdujący się naprzeciw kościoła. Również konstrukcji szachulcowej. Czym jest szachulec i czym różni się od muru pruskiego tłumaczyłam przy okazji szachulcowego dworu w Sieniawce.

Szachulcowy kościół Wrocław 7 Szachulcowy kościół Wrocław

Wracając do historii świątyni, to początkowo pełniła ona rolę miejsca spotkań gminnych, przechodziła z rąk do rąk, by dopiero po II Wojnie Światowej, która wyjątkowo łagodnie się z tą budowlą obeszła, przeszła pod skrzydła katolików, stając się kościołem parafialnym pod wezwaniem Św. Anny. Dzieje patronki można poczytać na stronie internetowej Pracz.

Szachulcowy kościół Wrocław 13 Szachulcowy kościół Wrocław

Wprawdzie ołtarz główny pochodzi z 1719 roku, po wojnie uzupełniono go współczesnym obrazem patronki.

W siedemnastowiecznym ołtarzu bocznym pozostał oryginalny obraz ukrzyżowanego Chrystusa Pana.

Szachulcowy kościół Wrocław 9 Szachulcowy kościół Wrocław

Warta uwagi jest piękna ambona z czasów budowy kościoła po wojnach trzydziestoletnich, przestawiająca czterech ewangelistów i Chrystusa Zbawiciela.

Szachulcowy kościół Wrocław 4 Szachulcowy kościół Wrocław

Kościół w Praczach nie dość, ze jest śliczny, to jeszcze posiada scholę o anielskich głosach i księdza wikariusza z energią wulkanu 🙂

Szachulcowy kościół Wrocław na mapie:

Loading map...

loading Szachulcowy kościół Wrocław

2 thoughts on “Szachulcowy kościół Wrocław

  1. A znasz tą historię szachulcowych obiektów z wpisanym w nie pismem runicznym?
    Okazuje się, że nie każdy element miał zastosowanie konstrukcyjne, jeno niektóre były pismem, które coś tam przekazywało. Np z niektórych można wyczytać „dom kowala” lub ” dom młynarza” itp itd.
    Piękny obiekt.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.