Szachulcowy dwór w Sieniawce

Szachulec często mylony jest z murem pruskim i na pierwszy rzut oka wygląda niemal identycznie, gdy ściany zbudowane w jeden i drugi sposób  są pomalowane. Natomiast jeśli popatrzymy bliżej, to mur pruski jest drewnianą konstrukcją wypełnioną cegłami, a szachulec gliną wymieszaną z sieczką, wiórami lub trocinami.

Szachulcowy Dwór w Sieniawce 2 Szachulcowy dwór w Sieniawce

Szachulec był niegdyś bardzo popularną techniką budowlaną na Dolnym Śląsku, z powodów łatwego dostępu do surowców. Jednak takie budowle wymagają szczególnej konserwacji, więc przez wojenne zawieruchy i powojenne zaniedbanie obecnie ze świecą szukać szachulcowych budowli.

Taką konstrukcję w bajecznym wydaniu można obejrzeć, niedaleko pałacu w Roztoczniku, o którym pisałam w poprzednim wpisie. Jest to szachulcowy dwór w Sieniawce, o którym nie miałabym pojęcia, gdyby nie Mapa Atrakcji Dolnego Śląska. Dzięki tej mapie znalazłam się i przed sieniawkowym dworem, choć miałam spory problem z lokalizacją zabytku. Dobrze, że w tym czasie odchodził z Sieniawki PKS, więc można było spytać stojących na przystanku osób. W deszczowe przedpołudnie takie małe wioski są puste.

Szachulcowy Dwór w Sieniawce 1 Szachulcowy dwór w Sieniawce

Kiedy stanęłam wśród zarośniętych zabudowaniach gospodarczych nadgryzionych zębem czasu z epoki rewolucji rolniczej w Polsce, nie mogłam wyjść z podziwu jak tak piękny zabytek, może być tak mało znany i w tak okrutnym miejscu stać. Prawdziwy krajobraz kulturowy. Aż serce ściska.

Szachulcowy Dwór w Sieniawce 4 Szachulcowy dwór w Sieniawce

Dworek jest piękny, obecnie zamieszkały, a ostatni remont odbył się w 1968 roku, który miał na celu przystosowanie stricte dworu do funkcji mieszkalnej dla pracowników PGR.
Okolice budynku świadczą, że w okół niego znajdowała się kiedyś fosa więc istnieje domniemanie, że dwór wzniesiono  w 1678 roku (to akurat wiemy) na miejscu budowli warownej.

Szachulcowy Dwór w Sieniawce 5 Szachulcowy dwór w Sieniawce

Za tę formę odpowiedzialni byli bezimienni fundatorzy, którzy pozostawili nad portalem swoje inicjały: MRA IPH, oraz monogram IHS.

Parter dworu jest częściowo murowany (podmokłe tereny), a dach kryty gontem (niesamowicie wygląda).

Szachulcowy Dwór w Sieniawce 8 Szachulcowy dwór w Sieniawce

Nad wejściem, które znajduje się na północnej części budynku wmurowane jest to, co Dolnośląska Podróżnica bardzo lubi: zegar słoneczny, niestety obecnie nieczynny.

Szachulcowy Dwór w Sieniawce 6 Szachulcowy dwór w Sieniawce

Szachulcowy Dwór w Sieniawce na mapie:

Loading map...

loading Szachulcowy dwór w Sieniawce

One thought on “Szachulcowy dwór w Sieniawce

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.