Strzelin – senne miasteczko, w którym czas się zatrzymał

Strzelin to małe miasto słynące z największego wyrobiska granitu, i przyznam  szczerze jest zadziwiające. Średniowieczne zabytki mieszają się tu z architekturą PRL-owskich budynków.

Strzelin 8 768x1024 Strzelin   senne miasteczko, w którym czas się zatrzymał
Wieża Ratuszowa widziana zza bloków

Sercem miasta jest spory Rynek, miejsce dość senne. Już na początku na przywitanie zaczepił nas średnio trzeźwy facet oferujący nam skrzynkę jabłek – szarych renet – z darmowym dowozem nawet do Wrocławia.  Więcej kosztowałby go ten dowóz niż nas te renety.
Ponieważ nasz wyjazd był spontaniczny, nie dowiadywałam się nawet czy Informacja Turystyczna w ogóle tam istnieje, czy jest czynna, co kiedy i gdzie w Strzelinie można zwiedzić. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się że Centrum Informacji Turystycznej w Strzelinie nie jest czynne w sobotnie południe i wieży ratuszowej też nie zaliczymy, gdyż w soboty owszem jest czynna od 14-tej, ale po wcześniejszym umówieniu. O umówieniu na miejscu nie było mowy, z powodu zamknięcia tej wieży. Senność i błędne koło.

Strzelin 7 768x1024 Strzelin   senne miasteczko, w którym czas się zatrzymał
Centrum Informacji Turystycznej w Strzelinie

Na Rynku wśród PRL-owskich bloków 5 piętrowych bez windy stoi Wieża Ratuszowa pochodząca z 1520 roku, obecnie odbudowana. To na nią nie dało się wejść.  Jest ona jedyną atrakcją tegoż rynku, natomiast na pewno nie jedyną atrakcją samego Strzelina.

Strzelin 15 768x1024 Strzelin   senne miasteczko, w którym czas się zatrzymał

Gdy wychodzi się ze strzelińskiego rynku uwagę przykuwa stara fabryczna ruina. Jest to ruina browaru miejskiego wybudowanego w 1911 roku. Obecnie przy browarze mieści się Pub – nieczynny w sobotnie popołudnie. Browar to dość klimatyczne miejsce.

Największym (jeśli chodzi o wielkość) zabytkiem Strzelina jest Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego wybudowany w XV wieku, odbudowany po II Wojnie Światowej. Posiada on barokowy wystrój i wewnątrz wydaje się dużo mniejszy niż wskazuje na to wygląd zewnętrzny.

Przed kościołem naszą uwagę zwróciła dzwonnica i pomnik św. Floriana.

Strzelin 10 768x1024 Strzelin   senne miasteczko, w którym czas się zatrzymał
Dzwonnica

Najstarszym natomiast zabytkiem miasta jest romańska Rotunda św. Gotarda pochodząca najprawdopodobniej z XIII wieku. Należy ona do wyznawców Kościoła Polskiego. Znajduje się między szkołą a PRL-owskimi blokami (tak dla odmiany).

Strzelin 13 768x1024 Strzelin   senne miasteczko, w którym czas się zatrzymał
Rotunda św. Gotarda

Zachodnią część Rynku okalają pozostałości murów obronnych z końca XIII wieku. Ponoć jest gdzieś baszta prochowa, ale niestety jej nie znalazłyśmy.

Strzelin 3 1024x768 Strzelin   senne miasteczko, w którym czas się zatrzymał
Mury obronne miasta

Ciekawym budynkiem okazała się być poczta z XIX wieku. znajdująca się na zachód od Rynku.

Przejażdżka ulicami po zachodniej części miasteczka pokazała, że nie tylko są tam PRL-owskie bloki, a także całkiem okazałe wille.
Aaaa i zapomniałabym dodać, że w okół miasta, przy wszystkich zabytkach są poustawiane słupki opisane w wielu językach, z informacjami na temat historii miasta, .

Nasza wycieczka na mapie:

Loading map...

loading Strzelin   senne miasteczko, w którym czas się zatrzymał

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.