Staw Kobyla Głowa

Powracamy na chwilę na Szlak Legend i szczerze mówiąc dumałam długo jak zatytułować ten post, gdyż w tytułowej miejscowości trudno szukać atrakcji turystycznych. Choć dla upartego nic trudnego, gdyż można chociażby porozmawiać w panem pracującym przy płocie i dowiedzieć się, że na jego ogrodzie stał niegdyś dwór rozebrany w latach 70-tych ubiegłego stulecia. A jak zagłębimy się po rozmowie w historię osoby, która zgodzi się na wjazd na jego teren dowiemy się, że to potomek rolnika, który usiłował dokonać zamachu na Generała… Mniejsza o to, nie moja działka, Helscy swego czasu prowadzili bloga.
Organizatorzy Szlaku Legend myślę, że stanęli przed nie lada wyzwaniem, uczynić atrakcyjną, mało interesującą wieś. I co ciekawe, to im się własnie udało.

Staw Kobyla Głowa 1 Staw Kobyla Głowa
Resztki przypałacowych włości

O miejscowości trudno znaleźć jakiekolwiek szczegółowe informacje, jednak wiadomo, że to dawna wieś słowiańska, o której wzmianki pojawiają się w Księdze Henrykowskiej już w XIV wieku, jako włościach rycerza Stefana, a później wielu różnych rodów ze Śląska. Dopiero w XVIII wieku do II Wojny właścicielami konsekwentnie była rodzina von Tschirschky und Bögendorff, którzy byli fundatorami kaplicy cmentarnej oraz właścicielami rzeczonego pałacu, który de facto powstał dużo wcześniej (w XVI w.).

Staw Kobyla Głowa 7 Staw Kobyla Głowa
Puste miejsce po pałacu – za tymi bukami

Staw Kobyla Góra, to niewielkie bajorko nieopodal cmentarza, o tej porze roku jest wyschnięte, aczkolwiek urocze. Tu umieszczono kolejną wiatę i kolejny punkt na Szlaku Legend. Przede wszystkim miejsce ma jedną największą wartość. Stąd rozpościera się niesamowicie piękny widok na góry 🙂 Mogłabym tam siedzieć 😉

Staw Kobyla Głowa 2 Staw Kobyla Głowa

Pałac o którym wspomniałam stał się inspiracją legendy, która opowiada o mieszkającej w nim niegdyś księżniczce Esmeraldzie. Legenda zaczyna się w czasie, gdy Esmeralda wchodzi w dorosłość i w związku z tym rodzice jej postanawiają wydać przyjecie, myśląc pewnie o wydaniu swojej pociechy korzystnie za mąż. Niestety księżniczka miała wypadek, spadła ze schodów tracąc przytomność. Lekarze nie dawali jej szans, nie pomogli znachorzy. Choć księżniczka wybudziła się ze śpiączki, straciła czucie w nogach, a tym samym szanse na szczęście u boku wymarzonego księcia.

Staw Kobyla Głowa 4 Staw Kobyla Głowa

Pewnego dnia, do komnaty księżniczki wbiegła rozradowana matka, twierdząc że jest nadzieja i Esmeralda zacznie chodzić, a zaraz za nią wszedł niebieskooki książę Malwinn. Esmeralda leżąc w smutku wyprosiła gości, twierdząc że nic nie jest w stanie jej pomóc. Książę próbował coś powiedzieć, ale Esmeralda nie chciała go słuchać, więc opuścił komnatę zrezygnowany.
Tak mijały dni księżniczce w smutku, aż któregoś dnia Esmeralda zgodziła się zaryzykować i wezwała Malwinna do siebie. Ten uradowany zabrał księżniczkę do swoich włości. Tam zaś nie czekał na nią medyk, a piękny koń o ślicznych niebieskich oczach. Książę położył zmęczoną i osłabioną Esmeraldę na grzbiecie konia i wówczas poczuła ona przypływ mocy pochodzący z tętna zwierzęcia. Wówczas zwierzę przemówiło ludzkim głosem, mówiąc że księżniczka od tego czasu będzie wiodła życie szczęśliwe i będzie źródłem szczęścia innych jeśli tylko uwierzy w siebie. W tym momencie Esmeralda poczuła, że odzyskuje czucie w nogach i ku zdziwieniu księcia Malwinna zsiadła z konia o własnych siłach. Z wdzięcznością obiecała zwierzęciu, że szczęście które dał jej koń odda innym.

Staw Kobyla Głowa 3 Staw Kobyla Głowa

Malwinn i Esmeralda zaprzyjaźnili się, a ich przyjaźń wkrótce przerodziła się w miłość. Rodzina urządziła huczne wesele, które trwało ponad tydzień, tańcom nie było końca. Po ślubie Esmeralda często o zachodzie słońca przechadzała się z koniem po włościach, a na cześć ukochanego zwierzęcia miejscowość, z której pochodziła Esmeralda nazwano Kobylą Głową.

Staw Kobyla Głowa na mapie:

Loading map...

loading Staw Kobyla Głowa

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.