Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Skalna, czyli co ciekawego można zobaczyć na Masywie Ślęży

Nie weszłam na szczyt Ślęży, chociaż na niej byłam.  Za to mogę opowiedzieć o niezwykle malowniczej ścieżce przyrodniczej prowadzącej przez Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Skalna.

Ślęża Zespół przyrodniczo krajobrazowy Skalne 7 364x550 Zespół przyrodniczo krajobrazowy Skalna, czyli co  ciekawego można zobaczyć na Masywie Ślęży

Nasza trasa była planowa, po prostu szłyśmy ścieżką przyrodniczą, tą zaznaczoną zielonymi kwadracikami:

2017 08 04 145846 Zespół przyrodniczo krajobrazowy Skalna, czyli co  ciekawego można zobaczyć na Masywie Ślęży

Dobrze widzicie, w pewnym momencie prowadzi przez największą stromiznę na zboczu, bardziej stromą niż na najtrudniejszym niebieskim szlaku prowadzącym na sam szczyt. Wystarczy iść żółtym szlakiem do Dębowej Polany, a potem za zielonymi znaczkami, naprawdę warto.

Ślęża Zespół przyrodniczo krajobrazowy Skalne 16 550x412 Zespół przyrodniczo krajobrazowy Skalna, czyli co  ciekawego można zobaczyć na Masywie Ślęży

My szłyśmy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i dobrze, gdyż w drugą stronę stromizna byłaby dla nas nie do pokonania.

Ślęża Zespół przyrodniczo krajobrazowy Skalne 5 364x550 Zespół przyrodniczo krajobrazowy Skalna, czyli co  ciekawego można zobaczyć na Masywie Ślęży

Głównym celem naszej wędrówki był Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Skalna. Są to skały objęte ochroną prawną, która obejmuje obszar niespełna 33 hektarów.

Ślęża Zespół przyrodniczo krajobrazowy Skalne 14 550x364 Zespół przyrodniczo krajobrazowy Skalna, czyli co  ciekawego można zobaczyć na Masywie Ślęży

Wyjątkowo to nie flora i fauna były powodem objęcia ochroną tego obszaru, a niezwykłe walory krajobrazowe. Choć flory nie brakuje po drodze.

Skały znajdujące się tutaj są najstarszymi skałami w całym Masywie Ślęży, powstały bowiem około 350 mln lat temu.

Malownicze skałki sterczące pośród starych buków, zachwyciły swą tajemniczą atmosferą mieszkańców Dolnego Śląska już na przełomie XIX i XX w., kiedy to zbudowano w kilku miejscach schodki prowadzące do niewielkich punktów widokowych na szczytach skał.
Źródło: http://www.dzpk.pl/

Najbardziej charakterystyczną skałką i punktem widokowym,  jest skałka z Matką Boską. Stąd rozpościera się przepiękny widok na Radunię, okoliczne wsie, a w oddali majaczą Góry Sowie! Ten punkt widokowy spokojnie może konkurować z innymi w Masywie Ślęży.

Najtrudniejszym fragmentem ścieżki zejście ze skał, tu pokonujemy ok 120 m na bardzo krótkim odcinku, jest naprawdę stromo. Ścieżkę stanowią ułożone kamienne stopnie, niektóre naturalnie. Dużo z nich się chybocze, część jest obrośnięta mchem, podczas wilgoci czy oblodzenia jest tu ślisko, zatem niebezpiecznie. Nam w suchy dzień udało się zaliczyć kilka upadków i potknięć.

Ślęża Zespół przyrodniczo krajobrazowy Skalne 15 550x364 Zespół przyrodniczo krajobrazowy Skalna, czyli co  ciekawego można zobaczyć na Masywie Ślęży

Najwyższa skała w Zespole przyrodniczo-krajobrazowym Skalne posiada wysokość 524 m n.p.m. Przełęcz Tąpadła, gdzie rozpoczęła się nasza wędrówka jest na wysokości 384 m. n.p.m. Warto się przejść tą ścieżką, Ślęża to nie tylko szczyt!

Co dalej? Dalej planuję kilka szlaków na Masywie Ślęży, a potem może odwiedzę Świdnicę? Jest tuż obok Ślęży.  Przyznam, że kilka razy przez nią przejechałam, kilka lat temu nawet odwiedziłam najsłynniejszy Świdnicki zabytek – Świątynię Pokoju. Pomysły na trasy po miasteczku można znaleźć tutaj: Zwiedzanie Świdnicy

2 thoughts on “Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Skalna, czyli co ciekawego można zobaczyć na Masywie Ślęży

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.