Sanktuarium w Trzebnicy

W chorobie lekkiej wzięła mnie chęć na pojechanie do Sanktuarium w Trzebnicy. Nie żebym była specjalnie wierząca, choć trochę jestem, ale zależało mi, aby pokazać Sanktuarium Piotrowi, bo przejeżdża obok często i nawet nie wie obok czego…

Trzebnica 36 Sanktuarium w Trzebnicy

Trzebnickie Sanktuarium poświęcone jest św. Jadwidze, kim właściwie była ta święta?
Święta Jadwiga śląska żyła na przełomie XII i XIII wieku. Pochodziła z bawarskiej rodziny i w wieku 5 lat została oddana pod opiekę siostrom benedyktynkom, natomiast w wieku 12 lat wydana za mąż za Henryka I Brodatego, księcia wrocławskiego. Stanowili wzorcowe małżeństwo, które doczekało się siedmioro potomków.
Jadwiga była kobietą pobożną, kiedy skończyła 35 lat złożyła wraz z mężem śluby czystości, w których trwali do końca życia i choć z pochodzenia była Niemką, zachowywała się w zwyczaju polskim i tym językiem się posługiwała, a jej dwór charakteryzował się dobrymi obyczajami i karnością. Święta Jadwiga organizowała szpitale dla chorych i kalekich, ufundowała kilka klasztorów i kościołów, przy których zawsze znajdowało się schronisko dla biednych i bezdomnych, podczas podróży odwiedzała chorych.
Po śmierci męża swoją schedę oddała żonie syna Henryka Pobożnego, który zginął w bitwie pod Legnicą w obronie kościoła, a sama zamknęła się w ufundowanym przez siebie klasztorze cystersek w Trzebnicy (podlegających pod Klasztor w Lubiążu), gdzie prowadziła surowe i pokutne życie. Jedną z jej pokut było samobiczowanie, czy chodzenie boso po śniegu. Tam też zmarła z wycieńczenia. Pochowana została w kaplicy św. Piotra w kościele przyklasztornym, a odwiedzający jej grób doznawali cudownego uzdrowienia. Świętą ogłoszona została jeszcze w XIII wieku i ogłoszoną Patronką Śląska.
Obecnie czczona jest jako  jako patronka Polski, Śląska, archidiecezji wrocławskiej i diecezji w Gorlitz, miast: Andechs, Berlina, Krakowa, Trzebnicy i Wrocławia, Europy, uchodźców oraz pojednania i pokoju, a także małżeństw i rodzin oraz chorych.

Klasztor w Trzebnicy, starym obyczajem poganiania przez zakonnice rozpoczętym podczas spaceru wzdłuż murów obronnych w Wołowie i tutaj pogoniła nas siostra zakonna, gdy chcieliśmy obejrzeć klasztor od tyłu 😀

Sanktuarium swoje początki ma własnie w XIII wieku, gdyż w miejscu gdzie stoi mieścił się klasztor, w którym swoje życie skończyła św. Jadwiga.  Tam też zbudowano pierwszą w w Polsce w stylu gotyckim kaplicę św. Jadwigi, w której złożono szczątki Świętej. Niestety majątek klasztorny uległ zniszczeniu podczas wojen husyckich, uległ licznym pożarom. A w XV wieku dach kaplicy został zniszczony po uderzeniu weń pioruna. Dopiero w XVII wieku podczas panowania pobożnych Habsburgów znacznie wzrósł kult świętej Jadwigi i w kościele wzmożony został się ruch pielgrzymkowy. Zamówiono wtedy 20 obrazów Michała Willmanna przedstawiających sceny z życia św. Jadwigi. W XVIII wieku poddano kościół barokizacji, a następnie dobudowano wieżę. Niestety w XIX wieku klasztor uległ sekularyzacji, ale kościół działał dalej jako parafialny. W klasztorze natomiast mieścił się obóz jeniecki podczas wojen napoleońskich, lazaret, fabryka sukiennicza i więzienie. Później wykupili go joannici oraz siostry boromeuszki, a kościół wraz z kaplicą św. Jadwigi na początku XX wieku poddano renowacji.
Podczas II Wojny Światowej w klasztorze siostry boromeuszki ryzykując życiem urządziły szpital dla chorych, który po wojnie przejęło państwo. W kościelnej zakrystii urządzono muzeum, w którym znajduje się relikwiarz św. Jadwigi, oraz lapidarium rzeźb romańskich.

Do muzeum nie poszliśmy, ale duże wrażenie zrobiło na nas wnętrze kościoła z licznym ołtarzami:

A także sam grobowiec św. Jadwigi:

Chodząc w okół fotografowaliśmy kościół:

Oraz obserwowaliśmy efekty przebudowy, dość nieudolnej jak się okazało 😉

Trzebnica 22 Sanktuarium w Trzebnicy

Nie powiem o co się modliliśmy, ale zdradzę za to, że powoli zaczyna się modlitwa wypełniać 🙂

Sanktuarium w Trzebnicy na mapie:

Loading map...

loading Sanktuarium w Trzebnicy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.