Sanktuarium w Krzeszowie

W ubiegłą niedzielę z pobytu w jednym z dolnośląskich kurortów wróciła moja mama opowiadając o dolnośląskich zabytkach, które zwiedziła. Jedną z tych atrakcji było Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Krzeszowie. Mama opowiadała jakie to cudne i śliczne miejsce. Szybko ją zbyłam, że mi się nie podobało.
– Dlaczego? – spytała mama.
– Bo strasznie padało – odpowiedziała Dolnośląska Podróżnica.

Krzeszów 2 Sanktuarium w Krzeszowie

Dziwicie mi się? Dzień wcześniej pochorowałam się po obiedzie „U Leszka” w Kamiennej Górze, więc będąc na czczo zdążyłam odwiedzić Pałac Łomnica, Pałac Wojanów, Zamek Boberstein, Miedziance, Kolorowe Jeziorka, oraz jeszcze jeden pałacyk, o którym nie zdążyłam na Dolnośląskim Podróżniku napisać, a mając przed sobą do zwiedzenia dwie podziemne atrakcje okolic. Deszcz był nie do zniesienia, a głód doskwierał. Ale uparłam się na zwiedzenie tej Perły Baroku.

Krzeszów 1 Sanktuarium w KrzeszowieTo opactwo przecież jest na Szlaku Cysterskim, którym podążam. Niestety tutaj w bazylice dzieł Michała Willmanna, którego dzieł szukam na Dolnym Śląsku, nie znalazłam, natomiast dowiedziałam się, że te piękne unikatowe freski są spod ręki zięcia wyżej wymienionego – Jerzego Wilhelma Neunhertza.

Moją uwagę w bazylice skupiły organy, gdyż są one zazwyczaj rzeczą w kościele, na którą patrzę, której dźwięk wręcz ubóstwiam, a wygląd nieustannie mnie zachwyca.

Krzeszów 12 Sanktuarium w Krzeszowie

Owszem zachwycają mnie takie wnętrza, ale bardziej wolę średniowieczne gotyckie budowle, choć trzeba przyznać, że Sanktuarium w Krzeszowie jest prawdziwą Dolnośląską Perłą Baroku. Tylko że ja z baroku to lubię jedynie pojęcie „zbarokizowany” 😉

Jednak moje „lubię, nie lubię” absolutnie nie umniejsza kunsztu tego miejsca. Choć ja się dość spieszyłam ze zwiedzaniem, gdyż musieliśmy zdążyć na odpowiednią godzinę zwiedzania Podziemia ARADO.

Krzeszów 13 Sanktuarium w Krzeszowie
Sanktuarium w Krzeszowie jest miejscem bardzo popularnym i mocno promowanym w regionie jako główna atrakcja turystyczna, na tyle, że brało udział w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny 2011 roku. Jak mi się nie podoba nazwa Produkt Turystyczny… Produktem turystycznym jednak wydaje mi się być mapa lub kubek ze zdjęciem.

Krzeszów 14 Sanktuarium w Krzeszowie

Rządnych historii odsyłam na stronę Zabytków Diecezji Legnickiej.

Sanktuarium w Krzeszowie na mapie:

Loading map...

loading Sanktuarium w Krzeszowie

5 thoughts on “Sanktuarium w Krzeszowie

  1. Urzekją mnie Opcatwa Cysterskie, sa bardzo podbne do siebie, wsztkie bogate i z cudonymi Parkami – zabytkami. Czekam na opis Rud ( woj Śląskie) tam mi najbardziej się podobało.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.