Sanktuarium Maryjne Bobolice

Sezon świąteczny nadal trwa, zatem poszukuję ciekawych szopek bożonarodzeniowych na Dolnym Śląsku. Poprzednio opisałam ruchomą szopkę w kościele we Wrocławiu. Aby znaleźć równie ciekawą, choć nieruchomą szopką, odwiedziłam Sanktuarium Maryjne Bobolice, gdyż właśnie tam znajduje się największa szopka bożonarodzeniowa na Dolnym Śląsku i jedna z największych szopek w Polsce.

Sanktuarium Maryjne Bobolice 1 Sanktuarium Maryjne Bobolice

Sama szopka nie jest zabytkiem, jest tworem raczej młodym, gdyż pierwszy raz ekspozycji dokonano w 2005 roku. Jednak ta budowla mierząca ponad 19 metrów wysokości z roku na rok jest coraz bardziej rozbudowywana. W tym roku doszedł nowy słoń. Wszystkie figury szopki są naturalnych rozmiarów, a ubrania szyją mieszkanki Bobolic i Zwróconej, gdzie mieści się parafia trzymająca pieczę nad bobolickim kościołem.

Sanktuarium Maryjne Bobolice 4 Sanktuarium Maryjne Bobolice

Szopka organizowana jest tylko w sezonie świątecznym i czynna jest o określonych godzinach (przed mszą świętą), zatem trzeba się spieszyć. Do mszy ponoć służą w czasie świątecznym ministranci przebrani za pastuszków 🙂

Sanktuarium Maryjne Bobolice 6 Sanktuarium Maryjne Bobolice

Szopka jest fajną ciekawostką, natomiast samo Sanktuarium Maryjne Bobolice ma bardzo ciekawą historię. A ona się zaczęła od cudownej figurki Matki Boskiej Bolesnej – Piety, której nawet nie sfotografowałam. A ma ona postać starszej kobiety trzymając w ramionach nieproporcjonalnie małe ciało Syna. Dla niej postawiono pierwszy kościół w Bobolicach (wówczas zwanych Kubicami) w 1447 roku. Niespełna 50 lat później z powodów pielgrzymujących do figury wiernych polecono rozbudować kościół.

Sanktuarium Maryjne Bobolice 2 Sanktuarium Maryjne Bobolice

Niestety podczas wojennych zawieruch jeden ze szwedzkich żołnierzy ukradł cudowną figurkę, lecz zdeponował u człowieka, który udostępniał figurę pielgrzymom. Matka Boska Bolesna wróciła do ówczesnych Kubic w 1660 roku po długiej wędrówce.

Sanktuarium Maryjne Bobolice 3 Sanktuarium Maryjne Bobolice

Swój obecny wygląd Sanktuarium Maryjne Bobolice zyskało w XVIII wieku, gdy najpierw dobudowano barokowy przedsionek, a następnie przebudowano fasadę dobudowując dwie wieże z hełmami. Sanktuarium miało niezwykłe szczęście, gdyż oszczędziła je wojenna zawierucha. Jedynie w 1964 roku wyremontowało dach (choć plotka na wsi głosi, że podczas remontu życie straciło kilka osób w niewyjaśnionych okolicznościach), 20 lat później odnowiono fasadę.

W 2003 roku renowacji doczekała się sama figurka, która w czasie normalnym znajduje się na głównym ołtarzu. Już wiem, dlaczego jej nie widziałam, ołtarz zajęła natenczas Święta Rodzina 🙂

Właściwie myślę sobie, że fajnie byłoby wybrać się do Sanktuarium w dzień i po 2. lutym by zrobić zdjęcia obrazujące piękno tego rokokowo-barokowego wnętrza 🙂 Co też pewnie niebawem uczynię 😉

Odwiedzam Świętą Rodzinę:

Sanktuarium Maryjne Bobolice 9 Sanktuarium Maryjne Bobolice

2 thoughts on “Sanktuarium Maryjne Bobolice

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.