Rynek w Strzegomiu

Dzisiaj byłam w biegu, i tak z rozbiegu pojeździłam po dolnośląskich wsiach rozmieszczonych po szerokokątnie pojętej drodze Wrocław – Wałbrzych.

Rynek w Strzegomiu 11 1024x768 Rynek w Strzegomiu
Widok na Góry Wałbrzyskie nieopodal wsi Olszany

Ponieważ miałam trochę czasu, to poza obserwacją zmian krajobrazu postanowiłam coś zwiedzić, choć czasu było mało. Wybór szybko padł na rynek w Strzegomiu, bo choć przejeżdżam tędy bardzo często, lecz wstyd się przyznać, ale nie byłam w rynku ani razu.

Czasu starczyło mi zaledwie na obejście ratusza wokół, zrobienie fotografii, oraz lokalizację i rozmowę w Informacji Turystycznej na temat miejsc godnych uwagi jakie są w okolicy. Moją uwagę na wstępie zwrócił pręgierz, gdyż koło niego zaparkowałam samochód. Lubię tego typu budowle, ale po głębszym zastanowieniu doszłam do wniosku, że to jedna z granitowych figur które zdobią rynek, a nie pręgierz. Zresztą popatrzyłam na starą pocztówkę tego miejsca, nie było tam pręgierza
Sprostowanie powyższych głupot na temat pręgierza tu:
https://dolnoslaskipodroznik.pl/pregierz-w-strzegomiu/

Rynek w Strzegomiu 1 768x1024 Rynek w Strzegomiu
Strzegomski pręgierz

Ciekawą budowlą jest granitowa fontanna, granitowe ławeczki, a nawet stolik i krzesła. Strzegom słynie z kamieniołomów granitowych, więc obok fontanny stoi prawdziwa wizytówka miasta – granitowe serce.

Bardzo lubię wieże widokowe, dlatego gdy tylko zauważyłam Wieżę Targową udałam się w jej kierunku. Jakież było moje rozczarowanie, gdy zobaczyłam informację, że wieża czynna jest jedynie w niedziele. Tym bardziej nabrałam ochoty na wizytę w Informacji Turystycznej.

Zazwyczaj Informacja Turystyczna w miastach znajduje się w rynku, a jeśli nie, to na bocznej jego ulicy, dość dobrze oznakowana. Obchodząc dość szybko rynek wokół (tak szybko, że nie udało mi się zauważyć słynnych strzegomskich podcieni, lub miejsca po nich, nie wiem czy one są jeszcze, czy też ich nie ma) nie zauważyłam  szyldu IT.

Z pomocą przyszedł mobilny internet w telefonie i przechodnie, którzy wskazali mi drogę. IT w Strzegomiu mieści się w Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” i pracuje tam bardzo sympatyczny Pan, który udzielił mi potrzebnych informacji na temat miejsc i obiektów, które można zobaczyć  w mieście, do kogo dzwonić by wejść na Wieżę Targową, gdzie jest najlepszy punkt widokowy, oraz udzielił mi informacji że zaniechano procesji misterium Drogi Krzyżowej ulicami miasta do Góry Krzyżowej. Uzbrojona w folder informacyjny, oraz mapkę i kartkę z notatkami opuściłam to przyjazne miasteczko z postanowieniem, że wrócę niedługo tutaj zobaczyć miejsca polecane, oraz te, które wypatrzyłam jeszcze po drodze.  Więc pewnie po świętach pojawi się tutaj obszerniejsza relacja ze Strzegomia.

Rynek w Strzegomiu na mapie:

Loading map...

loading Rynek w Strzegomiu

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.