Rynek w Kątach Wrocławskich

Czy przejeżdżając przez małe miasteczka, gdzieś w biegu, po drodze, zatrzymujecie się w nich, aby zobaczyć, co mają do zaoferowania?

W ubiegłym roku w ciepły listopadowy wieczór, po pracy pojechałam sfotografować Rynek w Kątach Wrocławskich. Sęk w tym, że rozpadał się deszcz i nie zdołałam zrobić fajnych fotek, niemniej pokażę Wam defekt mojej tamtejszej pracy:

Teraz jak tak piszę o tych pałacykach w Stoszycach, czy Krobielowicach, to pomyślałam, że i podjadę po drodze na Rynek w Kątach Wrocławskich, aby poprawić fotografię, ale i zwiedzić po jasnemu.

Jak to w takich miejsca bywa i w kąckim Rynku na samym środku znajduje się piękny ratusz wraz z wieżą. Ratusz w obecnym stanie pochodzi z końca XIX wieku i powstał na miejscu XVII-wiecznego ratusza, który nie przeżył pożaru.

Po pożarze ostała się była jeno wieża, w którą wmurowano płaskorzeźby ze spalonego ratusza.

Stojąc frontem do ratusza po prawej stronie uwagę zwraca budowla z cegły, teraz tam się mieści agencja pocztowa, jakieś sklepu, oraz Regionalna Izba Pamięci prowadzona przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Kąckiej. Niestety otwarta tylko w sobotę, a w dni powszednie po wcześniejszym umówieniu się. Tak więc w planach mam zwiedzenie pozostałych atrakcji Kątów Wrocławskich oraz własnie izby pamięci (po długim weekendzie).

Kiedy byłam w listopadzie moją uwagę zwrócił pomnik, zwłaszcza że lubię takie nacjonalistyczne pomniki. Ale tak lało, że nawet nie przyglądałam się mu bliżej.  Teraz przyglądnęłam się dokładniej poznałam historię i wiem, ze stoi na miejscu pomnika upamiętniającego ofiary I Wojny Światowej, oraz że stanął w 700-ną rocznicę powstania Kątów, dla pokoleń tworzących historię miasta oraz w hołdzie obrońcom Polski, Żołnierzom wszystkich frontów, powstańcom i partyzantom wszystkich ugrupowań i pomordowanym w obozach śmierci.

Rynek w Kątach Wrocławskich 13 767x1024 Rynek w Kątach Wrocławskich
Pomnik w Kątach Wrocławskich

Archiwalne zdjęcia pochodzą ze strony: www.dolny-slask.org.pl

Wspomniane miejsca na mapie:

Loading map...

loading Rynek w Kątach Wrocławskich

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.