Radkowskie Skały

Radkowskie Skały, to jedno z moich ulubionych miejsc, gdzie wręcz ubóstwiam przesiadywać gapiąc się w dal… Zarzucane mi było, że mało w góry jeżdżę, a przecież Dolny Śląsk to także Sudety. Otóż jeżdżę, choć może to nie najwyższe pasmu Sudetów, Karkonosze, ale Góry Stołowe, znajdujące się w Sudetach Środkowych, jedno z nielicznych w całej Europie, pasmo gór płytowych.

Radkowskie Skały 33 Radkowskie Skały

Ostatnio stanęła tam tablica informacyjna z podpisem, ze to Skalne Bastiony. Ale co mapa to inna nazwa. Mi najbardziej spodobała się bajkowa nazwa Zbrojownia Herkulesa, Arkadia i Bastion, co niesamowicie pobudza wyobraźnię.

A jak w ogóle powstały takie Radkowskie Skały i w ogóle Góry Stołowe? Można dowiedzieć się tego na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych, na którego obszarze znajdują się moje te ulubione górskie skałki. Początkowo zaczęłam pisać genezę Gór, natomiast tak bardzo wgłębiłam się w geograficzne pojęcia, aż stwierdziłam, że mam dość 😉

Radkowskie Skały 27 Radkowskie Skały
Symbol wyryty na skale

A jak to wygląda naprawdę moim okiem? Są duże filary skalne, mierzące nawet ok 100 m oddzielone żlebami.

Radkowskie Skały 13 Radkowskie Skały

Kiedy się na nich siedzi, rozpościera się piękny widok na Radków, Szczeliniec Wielki, bądź czeską część Gór Stołowych. W lecie można obejrzeć cudowny  i bajeczny zachód słońca.

Widok na Szczeliniec Wielki:

Widok w stronę czeskiej części Gór Stołowych:

Widok w stronę Radkowa:

Miejsce nie jest popularne i nie jest tłumnie odwiedzane, więc można posiedzieć i podumać Jadąc do niego trzeba zatrzymać się na parkingu przy Drodze Stu Zakrętów (parking nie jest oznaczony) i kilka minut dojść lasem 🙂 Jest to dobre miejsce dla fanów turystyki górskiej, którzy z różnych przyczyn nie bardzo mogą się wspinać. Oczywiście można zrobić fajną trasę na piechotę zaliczając Radkowskie Skały, propozycję taką znalazłam na stronie Oczy Dolnego Śląska.

Radkowskie Skały 22 Radkowskie Skały

Dla mnie to miejsce ma szczególne znaczenie i niewiele osób ze mną tam było. Jedną z nich jest moja Córka:

Radkowskie Skały na mapie:

Loading map...

loading Radkowskie Skały

Jeśli ktoś się wybiera, to polecam biznes mojej rodziny Radkowskie Domki – dobre noclegi.

Zdjęcia wykonałam w maju 2014 roku oraz w lipcu 2013 roku. Część zdjęć wykonała Maja.

Tak wyglądam jak z migreną i Mają na kolanach dogorywam na skałach:

Radkowskie Skały 26 Radkowskie Skały

A tak wyglądam w kadrze Mai:

Radkowskie Skały 1 Radkowskie Skały

13 thoughts on “Radkowskie Skały

  1. Uwielbiam Góry Stołowe. To jedno z trzech moich ulubionych sudeckich pasm. Myślę że każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Siła tego pasma to właśnie ogromna różnorodność, wspaniała budowa geologiczna i mnóstwo historycznych pamiątek oraz obiektów. Wkrótce znów tam jadę… 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.